Architektūros [pokalbių] fondas kviečia į šešioliktąjį pokalbių ciklą „Ekskursijų galios“

Autorius: Data: 2015-10-19 , 10:07 Spausdinti

Vis stiprėjanti įvykių ir patirčių reikšmė urbanistiniame planavime sutampa su sparčiai besiplečiančiu pasakojimų apie miestą diapazonu, kuriame nuolat daugėja veiksnių, įrankių ir tikslų. Ekonominio augimo, politiškai angažuotų bendruomenių ir socialinio aktyvizmo klausimų permąstymams ir perkadravimams urbanistiniame kontekste naujas galimybes atveria ekskursijų mieste fenomenas. OpenHouse Vilnius, LUNI kelionės, Mineo Vilnius eksperimentai, gatves gaivinančios Gatvės gyvos,K-LAB ekspedicijos, Kaune šėlstantis Ekskursas, Šančių kiosko ir Laimikis.lt kūrybiniai pasivaikščiojimai su vietiniais, AUTC ir Architektūros [ekskursijų] fondo ekskursijų ciklai – tai tik keli pavyzdžiai, rodantys pastaruoju metu plintantį ekskursijų virusą.

Tai stebint kyla klausimas – kasyra ekskursija? Ar tai alternatyvios edukacijos dalis, bendruomenės telkimo įrankis, performansas, manifestas, konceptualus pjūvis ar linija per miestą, protestas, nostalgiška savirealizacija? Kokios yra ekskursijų galios – ar jos pajėgios pakeisti miesto erdvių privatumo ar viešumo, kultūrinio paveldo vertės ar nevertės, reprezentatyviųjų, kasdieninių ir atstumtųjų miesto vietų sampratas, kai kiekvienas gali būti gidu ir viešai pasakoti bei rodyti savo asmeninį miestą? Ar ekskursijų ir gidų bumas implikuoja vyraujančių prasmės kūrimo monopolijų žlugimą ir tokiu būdu meta iššūkį dominuojančioms miestiškos aplinkos revalvacijos taisyklėms? Ar atvirkščiai, suteikdamas konvencionalias formas anksčiau neįvertintoms pozicijoms ir bendruomenėms, kolektyvinis pasivaikščiojimas tik sutvirtina vyraujančias prasmės kūrimo monopolijas? Ar ekskursijos pajėgios demaskuoti iš pirmo žvilgsnio atsitiktinumu atrodantį šiandien tiek gajų urbanistinės ir regioninės erdvės performatyvumą, kuris lemtingai sutampa ir su spektaklizuotais hibridiniais verslo struktūrų interesų karais?

Šią savaitę prasidėsiantis šešioliktasis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „Ekskursijų galios“ kvies apsvarstyti ekskursijas kaip puikų atvejį, kuris iliustruoja naujų galios modelių vizualinius ir naratyvinius elementų ryšius bei provokuoja diskutuoti apie miesto skaidrumo ir performatyvumo ribas. Spalį – lapkritį Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, vyksiančiose paskaitose penki intriguojantys pašnekovai – ekskursijų festivalio B_Tour kūrybos vadovės YaelSherill ir ChristinPrätor, menininkas-tyrėjas, „architekto-bastūno“ koncepcijos plėtotojas StephenHodge, architektūros istorikas Vaidas Petrulis, eksperimentinės architektūros ir fantastinių filmų tyrėjas Mark Dorrian, filosofas, teoretikas Gintautas Mažeikis – bandys atsakyti į esminį ciklo klausimą – kas yra ekskursijos ir kokios yra jų galios paveikti mieste vykstančius ekonominius, socialinius, urbanistinius, politinius procesus ir sprendimus?

Naują įkvepiantį pokalbių ciklą šį ketvirtadienį, spalio 22 dieną, 20 valandą, pradės B_Tour – platformos tarptautinėms miestų ekskursijoms – kūrybinės vadovės YaelSherill ir ChristinPrätor (Vokietija). Savo paskaitoje „Kūrybinės ekskursijos: įsivaizduojant naujas erdves miestui“ Yael ir Christin atkreips dėmesį, kad 2050 metais66% pasaulio žmonių gyvens miestuose ir jau šiandienpoindustrinės, miestietiškos, itin individualizuotos bendruomenės siekia gyventi kitaip. Pašnekovės atskleis, kaip kūrybinės B_Tour ekskursijos skatina permąstyti mums įprastas erdves,naudojant minimalius įrankius, o taip patpigiausią, prieinamiausią ir efektyviausią priemonę – Vaizduotę.B_Tour ekskursijos ypač didelį dėmesį skiriatvarumo principų įgyvendinimui, akcentuoja šiuolaikinio meno svarbą, pasisako už demokratišką, nesmurtinę visuomenę, ekologišką gyvenimo būdą ir socialinįteisingumą.

B_Tour (www.b-tour.org) – tai tarptautinė eksperimentinė miestų ekskursijų platforma, kuri buvo inicijuota kaip atsakas Vakarų pasaulio visuomenių susvetimėjimui, individualizmui, intravertiškamvirtualumui ir užsisklendimui. Tai platforma, siekiantiišsiaiškinti šiuolaikinio miesto gyventojo poreikius pasitelkiant meną kaip priemonę. B_Tourkuruoja, užsako ir vysto kūrybines ekskursijasmieste.Šios ekskursijos skirtos atverti vietiniams naujas jų miestų perspektyvas irskatinti miestiečių tarpusavio bendradarbiavimą. B_Tour komanda siekia,kad ekskursijų auditorija bent trumpam įjungtų savo vaizduotę ir pabandytų pasvajoti apie miestą, kuriame norėtų gyventi.B_Tour sukuria galimybę susitiktiir apsikeisti idėjomis visiškai nepažįstamiems, tačiau bendrų tikslų vediniems. Tokiu būdu ekskursijų dalyviaipalengva mokosi geriau suprasti ir pajausti savo miestą ir šalia gyvenančius žmones. Ekskursijų maršrutai kuriamibendradarbiaujant su menininkais, kurie siūlo inovatyvų, eksperimentinį požiūrį – visai kitokį nei siūlo tradicinės ekskursijos mieste formatas. Renginių metugausiai naudojamos šiuolaikinės komunikacijos priemonės – žinutės, mobiliosios aplikacijos,GPRS, geocatching’as.Menininkai veda ekskursijas “gyvai” arba jų pasakojimai įrašomi irveikia kaip audio-turo dalis, kuomet žmonės, vedini įrašo ir žemėlapių, gali savarankiškai tyrinėti miestą.

Pokalbį remia: Goethe‘s institutas. Pokalbių ciklo rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.

 

Visos Architektūros [pokalbių] ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos:

2015 m. spalio 22 d. YAEL SHERILL ir CHRISTIN PRÄTOR (Vokietija) „Kūrybinės ekskursijos: įsivaizduojant naujas erdves miestui“

Christin studijavo literatūrą, psichologiją, gilinosi į kultūros studijas Jenoje, Sevilijoje ir Berlyne. Christin meninė, dramaturgės ir kuratorės, veikla koncentruota įįvairius tarptautinius kontekstus, įvietinimo projektus ir mobilaus miesto formatą.Yael gimė Tel Avive, Izraelyje, studijavo tarpdisciplininius menus Tel Avivo universitete, taip patatlikimo dizainą ir praktiką CentralSaintMartin’s koledže Londone. Yael yra profesionali scenografė ir režisierė.Christin ir Yael 2013 metais įkūrė B_Tour ir šiuo metu yra jos kūrybinės vadovės.

2015 m. spalio 29 d. STEPHEN HODGE (Jungtinė Karalystė) „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir Architektas-bastūnas“

StephenHodge yra menininkas, tyrėjas, kuratorius, Eksterio Universiteto docentas, dėstantisGyvo meno + Erdvinės praktikos dalyką, kuruoja „praktikos kaip tyrimo“ atvejus įvairiuose kontekstuose, pvz.: metų trukmės tarpdisciplininėmobili meninė-tiriamoji veiklą Eksteryje – praktika, kylanti išvaikščiojimo ir kompozicijos Eriko Satie kūriniuose tyrinėjimo, vietos tyrimo, ir renginio SecondLife platformoje, apimanti skaitmenines intervencijas viešajame transporte, menininkų publikacijas, galerijas ir festivalius. StephenHodge yra vienas Wrights&Sites (www.mis-guide.com) įkūrėjų. Wrights&Sites – tai keturi menininkai-tyrėjai, jau aštuoniolika metų tyrinėjantysžmonių santykį su vietomis, miestais ir vaikščiojimu. Jie pasitelkia padriko vaikščiojimo taktiką kaip įrankį žaismingiems debatams, intervencijoms ir erdvės reikšmių interpretacijoms.

2015 m. lapkričio 4 d. VAIDAS PETRULIS (Lietuva) „Kasdienybės paveldas: tarp filotopijos ir utopijos“

Vaidas Petrulis – architektūros istorikas, KTU Architektūros ir statybos instituto vyr. mokslo darbuotojas, monografijų „Architektūra sovietinėje Lietuvoje“ (2012) bei „Lietuvos tarpukario architektūrinis palikimas: materialumo ir nematerialumo dermė“ (2015) bendraautoris. Skaitmeninio Lietuvos architektūros istorijos archyvo www.autc.lt iniciatorius.

2015 m. lapkričio 11 d. MARK DORRIAN (Jungtinė Karalystė) „Nuotykiai vertikalėje– nuo Naujosios vizijos iki Dešimties galių“

Mark Dorrian –Edinburgo universiteto architektūros katedros profesorius. Jo veikla apima įvairių architektūros ir urbanistikos aspektų tyrinėjimą, meno istoriją ir teoriją, medijos studijas. Mark Dorrian publikacijos spausdintos Cabinet, Chora,CulturalPolitics, theJournalofArchitecture, theJournalofNarrativeTheory, Log, Parallax, RadicalPhilosophy ir Word &Image. 2013 metais išleista knyga SeeingFromAbove: TheAerialViewin Visual Culture(„Žvelgiant iš aukštai: vizualinė kultūra iš paukščio skrydžio“, bendraautorius FrédéricPousin), taip pat esė rinktinė WritingOnTheImage: Architecture, theCityandthePoliticsofRepresentation („Apie įvaizdžius: architektūra, miestas ir reprezentavimo politika“).Šiuo metu pašnekovas gilinasi į politinę oro kondicionavimo istoriją ir rašo pamfletą robotiniams ginklams – Welcome to theDronosphere(„Sveiki atvykę į dronosferą“). Mark yra vizituojantis profesorius Orhuso architektūros mokykloje, Mičigano universitete ir Tianjin universitete Kinijoje, o taip pat yra vizituojantis mokslininkas Kanados architektūros centre Monrealyje.

2015 m. lapkričio 23 d. GINTAUTAS MAŽEIKIS (Lietuva) „Savispektaklizacijos ir melagingo performatyvumo kritika“

Gintautas Mažeikis – filosofas, socialinės ir politinės kritikos teoretikas ir aktyvistas, daugelio monografijų autorius, tarp kurių: „Propaganda ir simbolinis mąstymas“, „Po pono ir tarno“, „Įsikitinimai: sąmoningumo metamorfozės“.

Visos šešioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos yra atviros ir nemokamos, skirtos ugdyti savyje architektą – humanišką, jautrų, mąstantį, įžvalgų. Pokalbiuose dalyvauja įkvepiančios asmenybės, kurios ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet ir suintriguoja bei priverčia mąstyti kitaip. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://archfondas.lt/lt/pokalbiu.

Paskaitos vyks Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, nuo 20 val., anglų arba lietuvių kalbomis. Visi renginiai nemokami. Pokalbių ciklo rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.

„Ekskursijų galios“ – tai šešioliktasis ARCHITEKTŪROS [pokalbių] FONDO paskaitų ciklas. Tęstinis įkvepiančių pokalbių ciklas su išskirtiniais pašnekovais iš užsienio ir Lietuvos yra skirtas ugdyti humanišką, jautrią, mąstančią ir įžvalgią asmenybę. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://archfondas.lt/lt/pokalbiu

LietuvaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra