Pagrindinis puslapis Istorija Archeologija Archeologinių tyrimų radiniai Šv.Gertrūdos g. leidžia papildyti Kauno istoriją

Archeologinių tyrimų radiniai Šv.Gertrūdos g. leidžia papildyti Kauno istoriją

Šių metų liepos – rugpjūčio mėnesiais UAB ,,Citus Construction“ užsakymu atlikti detalieji archeologiniai tyrimai Kauno Senamiesčio teritorijoje esančiame sklype Šv. Gertrūdos g. 51A. Archeologiniams tyrimams vadovavo archeologas dr. Linas Girlevičius, tyrimuose dalyvavo archeologai Olegas Fediajevas ir Arnita Petrulytė.

Vienas iš svarbesnių archeologinių tyrimų radinių – tiriamojo sklypo pietinėje dalyje, prie skvero šalia Motiejaus Valančiaus gatvės, surastos rūsio liekanos (atidengtos 1,80 – 2,10 m gylyje). Statinio mūras rištas gotiškai, datuojamas XVI a. pab. – XVII a. pr., stačiakampis. Rūsyje buvo dvi patalpos su skliautais – laiptinė ir pagrindinė patalpa, į kurią iš laiptinės patenkama pro arkinę durų angą. Manoma, kad pastatas atliko ūkinę funkciją, o jo rūsys galėjo būti skirtas brangioms prekėms saugoti. Jame rastas gana didelis nišų, skirtų žvakėms ar žibintams laikyti, skaičius ir švieslangiai. Archeologų nuomone, hipotezę netiesiogiai patvirtintų ir gausūs radiniai, susiję su gamyba ir prekyba gretimuose pastatuose, pvz., radiniai, susiję su mėsos apdorojimu (didelis kiekis gyvūnų kaulų, neproporcingai daug galvijų ragų ir kaukolių fragmentų), įrankiai, skirti mėsos apdorojimui ir prekybai ja – mėsininko kirvis su meistro ženklu ant penties, peiliai, kabliai, svarstyklių svirtis. Apie prekybą leidžia kalbėti ir didelis monetų skaičius, ─ ypač daug rasta Jono Kazimiero (1648-1668) varinių šilingų.

Neabejotina, kad šioje vietoje buvo vykdoma ir dar viena veikla – kaulų apdirbimas įvairiems gaminiams, daugiausiai peilių kriaunoms gaminti. Šioje vietoje archeologai rado kelias dešimtis apipjaustytų kaulų ir ragų – būsimųjų įrankių pusfabrikačių. Be to, dviejų medinių, ant stambių lauko riedulių pamatų pastatytų pastatų vietose aptiktos papuošalų nuolaužos, žalvarinės ir paauksuotos skardelės, vielutės ir kitas spalvotojo metalo laužas, ─ užuomina, jog rūsyje galėjo veikti ir spalvotojo metalo apdirbėjo (juvelyro, auksakalio) dirbtuvės. Archeologinių tyrimų metu rasta įvairių papuošalų, du iš kurių į sklypo kultūrinį sluoksnį pateko atsitiktinai – tai XI – XII a. žalvarinė apyrankė zoomorfiniais galais ir panašaus laikmečio pasaginės segės fragmentas. Ypač reti radiniai – XIV – XV a. šachmatų figūra ir šaškę primenantis rituliukas su iškaltais ženklais.

Jau dešimtus metus organizuojamo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) konkurso „Už darnią plėtrą“ komisija nusprendė bendrovės „Citus Construction“ statomą projektą „Kauno senamiesčio apartamentai“ tituluoti geriausiu „Ateities projekto“ kategorijoje. Statomo projekto vietoje vykdytų archeologinių tyrimų metu surasti radiniai leidžia papildyti Kauno miesto istoriją vertingais faktais ir radiniais.

www.kpd.lt inform.

Naujienos iš interneto