Archeologiniai kasinėjimai Rokiškyje

Autorius: Data: 2013-01-16 , 09:45 Spausdinti

Rokiškio krašto muziejaus istorikas Valius KAZLAUSKAS, Rokiškis

Apie buvusius Rokiškio savininkus kunigaikščius Krošinskius rokiškėnai žinojo tik iš negausių rašytinių šaltinių. Ši įtakinga giminė Rokiškį valdė nuo XVI a. pradžios iki XVIII a. antros pusės,o kunigaikščių Krošinskių giminės simbolis-žvakidė puikuojasi dabartiniame Rokiškio miesto herbe. Rokiškio krašto muziejuje neturėjome eksponatų bylojančių apie šiuos didikus, nežinojome apie buvusios Krošinskių rezidencijos vietą.

Norėdami užpildyti šią ištorinę tuštumą grupė entuziastų-rokiškėnų muziejininkų suburtų verslininko Raimondo Sirgėdo, 2012 metų vasarą pradėjo vykdyti archeologinius tyrimus. Tyrimams vadovauti pakviesta Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus archeologijos-restauracijos skyriaus archeologė Roma Songailaitė.

Kasinėjimai buvo vykdomi praėjusių metų liepos-spalio mėnesiais. Juose dalyvavo moksleiviai, visuomeninių organizacijų atstovai, šaulių sąjungos nariai, rokiškėnai, besidomintys krašto istorija. Už šį kilnų darbą atlygis nebuvo mokamas. Kasinėjimų rezultatai pranoko lūkesčius. Surasta gausybė archeologinių radinių: metalo dalių, keramikos, koklių fragmentų. Istorikų ir muziejininkų nuomone, pats vertingiausias radinys – heraldinio koklio dalis, kurioje pavaizduotas Krošinskių giminės herbas – trišakė žvakidė. Šis radinys patvirtino prielaidą apie šioje vietoje buvusią kunigaikščių Krošinskių rezidenciją. Taip pat buvo surastos buvusios rezidencijos pamatų liekanos.

Apie archeologinių kasinėjimų svarbą liudijo visuomenės ir žiniasklaidos dėmesys. Didžiulę paramą jautėme iš kraštiečių, akademinės aplinkos atstovų, Rokiško krašto garbės piliečio istoriko E. Rimšos, filosofo B. Deksnio, kurie mums suteikdavo daug vertingos informacijos, labai pravertusios vykdant archeologinius tyrimus.

Rugsėjo mėnesį apie 120 Rokiškio rajono moksleivių dalyvavo gyvosiose archeologijos pamokose. Moksleiviams buvo suteikta galimybė susipažinti su praeitimi, vadovaujant archeologui savarankiškai atlikti archeologinius kasinėjimus buvusios rezidencijos vietoje.

Rugsėjį švenčiant miesto gimtadienį Rokiškio krašto muziejuje visuomenei buvo pristatyta archeologinių kasinėjimų paroda. Joje buvo eksponuojami radiniai, demonstruojamos fotografijos apie archeologinių kasinėjimų vykdymą, sulaukia didžiulio muziejaus lankytojų susidomėjimo.

Lapkričio mėnesį archeologinių kasinėjimų vietos buvo užkonservuotos. Atlikta tik nedidelė archeologinių tyrinėjimų dalis buvusios dvarvietės vietoje.

Archeologinius tyrimus, sulaukusius didžiulio visuomenės susidomėjimo ir palaikymo norėtume tęsti ir 2013 metais.

Nuotraukose:

1. Rokiškio rajono Jūžintų vidurinės mokyklos moksleivės gyvosios archeologijos pamokoje

2. Heraldinio koklio dalis, kurioje pavaizduotas Krošinskių giminės herbas – trišakė žvakidė

3. Rokiškio dvaro rūmų tvenkinių teritorija. XX a. 3 deš.

Voruta. – 2013, vas. 2 mr. 3 (767), p. 8. 

Rokiškio krašto muziejus , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra