Ar Sveikatos apsaugos ministerija bus išvaduota iš farmacijos gniaužtų?

Autorius: Data: 2012-11-21 , 15:30 Spausdinti

Juozas DAPŠAUSKAS, 2013-ųjų Sveikatingumo metų paskelbimo iniciatorius, Vilnius

Sveikatos sektoriuje reikia esminių reformų, tai kalbama jau daugybę metų. Tik kodėl jos nepajuda iš mirties taško? Nebent reformos tokios – kai rūkalius ateina vadovauti Sveikatos apsaugos ministerijai ir esmine reforma laiko lovų perstumdymą ir bandymą atpiginti kai kuriuos vaistus kitų sąskaita. Stebėdamas gandus ir diskusijas viešojoje erdvėje apie socialdemokratų kandidatus į SAM ministro postą, matau ir galimybes permainoms, ir „galimybę“ nieko toje srityje nekeisti, palikti šią sritį tam tikrų klanų, pelnų, o ne viešojo intereso atstovavimo pozicijoje.

Sveikuomenę nudžiugino svarstoma Vytenio Povilo Andriukaičio kandidatūra į Sveikatos apsaugos ministro postą. Tikrai yra vilties, kad bent didesnės ar mažesnės permainos prasidės šioje srityje. Pirmiausia tikrai nieko neturiu pasakyti prieš kitą kandidatą Neringos merą Antaną Vinkų. Jis klasikinis buvęs ligoninės direktorius, profesionalas ir kaip medikas, ir kaip politikas diplomatas. Jį ir siūlo medikų bendruomenė. Reikia iškelti esminį klausimą: kam atstovauja SAM? Medikų bendruomenei, farmacijai, ligoniams – ar viešajam interesui: visiems žmonėms? Per 20 metų SAM daugiausia atstovaudavo medikų ir farmacijos interesams, o ne viešiesiems! Socialdemokratai toliau nori tai tęsti ar…?

Neveltui prof. Dainius Pūras šią savaitę viešojoje erdvėje komentuodamas SAM problemas išsakė nuomonę – jei šioje srityje nebus esminių permainų – kam tokia ministerija visai reikalinga?

Iš kitos publikacijos galima suprasti, kad Lietuvos gydytojų sąjungos ir Nacionalinės farmacijos pramonės asociacijos prezidentas Liutauras Labanauskas kritiškai žvelgia į V. P. Andriukaičio kandidatūrą, neva jis „nutolęs nuo medicinos reikalų ir nežino niuansų“. Taip kalba profesinės sąjungos ir lobistinės (farmacijos) organizacijos atstovas. Tai sudaro vaizdą, kokia kandidatūra yra palanki siauriems finansiniams ir grupiniams interesams, o kokia gali būti nepriklausoma ir pasiruošusi išardyti įsisenėjusius klanus SAM.

2013-ieji metai Seimo yra paskelbti Sveikatingumo metais – tai labai tinkamas metas permainoms. Šiandien SAM kuruojama sritis yra įvardijama kaip labiausiai korumpuota. Permainų reikia tiek gydymo srityje, tiek sveikatos puoselėjimo ir išsaugojimo srityje. Šiandien SAM visas dėmesys yra sutelktas vien tik į gydymą ir farmacijos pelnų didinimą – o tai nėra viešojo intereso atstovavimas.

Beje, V. P. Andriukaitis viešai ne kartą yra pabrėžęs, kad sveikatos sistemoje reikia esminių permainų – „nuo medikalizacijos link sveikatingumo“. Čia ir yra įvardijamas jo „nutolimas nuo medicinos reikalų“. Ar tai nereiškia, kad nutolimas ir nuo tam tikrų finansinių naudos klanų. Kurių pelnai milijardiniai, įtaka turinti mafijinių bruožų? Socialdemokratai savo pasirinkimu ką siūlyti į SAM postą ir parodys kokią pusę jie palaiko: klaninę, siaurų interesų grupių ar viešojo intereso, visų žmonių. Suprantama V. P. Andriukaitis partijoje yra reikšminga figūra per visą partijos gyvavimo laikotarpį, dabar partijos vienintelis vicepirmininkas ir jei jis nebus teikiamas SAM ministro kandidatūrai, bus akivaizdu kokią galią turi farmacijos pramonė mūsų šalyje.

Liudo Masio nuotr.

Nuotraukoe: J. Dapšauskas konferencijoje „2013-ieji – Sveikatingumo metai: ar įmanoma visuotinė sveika gyvensena Lietuvoje?“ (2012 11 19)

Sveikatingumo metai , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra