Ar pateks Dzūkijos nacionalinis parkas į Europos parkų elitą?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos iniciatyva Marcinkonyse vyko darbinis susirinkimas, kuriame buvo pristatomas šios saugomos teritorijos pasirengimas sertifikavimui pagal PAN Parkų principus. PAN Parkų tinklas vienija elitines saugomas Europos teritorijas, kurių tikslas vystyti subalansuotą turizmą.
 
Pasaulinis gamtos fondas (WWF) ir Olandijos laisvalaikio kompanija Molecaten 1997 m. sukūrė PAN (Saugomų teritorijų tinklas) Parkų fondo strategiją. Šio elitinių saugomų teritorijų tinklo nariais gali tapti tik saugomos teritorijos, turinčios ne mažiau 10 000 ha branduolį (rezervatinę zoną), kurią būtų galima pavadinti Ekosistemos pavyzdžiu. Kandidatai į PAN Parkus turi praeiti sudėtingą sertifikavimo procedūrą, kurios metu vertinama, kaip jie atitinka aukštus gamtosaugos ir turizmo standartus. Europoje šiuo metu PAN Parkų tinklui priklauso 13 parkų ir beveik visi – kalnuose, nes ekonomiškai išvystytose šalyse beveik neįmanoma surasti natūralios gamtos vietovių.
 
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vadovas E. Gudelevičius priminė šios saugomos teritorijos istoriją, pabrėždamas siekiamybę bendromis jėgomis, kartu su bendruomenėmis kurti turizmo strategiją ir, įsijungus į PAN Parkų tinklą, pasinaudoti atsiveriančiomis galimybėmis vystyti turizmą.
 
Direkcijos Gamtos paveldo skyriaus vedėjas Mindaugas Lapelė, pristatęs PAN Parkų asociacijos tikslus, savo pranešime dėstė ne tik perspektyvas turizmo plėtrai, bet ir galimybes derinti dažnai prieštaringus turizmo ir gamtosaugos interesus, primindamas, kad „pagrindinis PAN Parkų veiklos tikslas – išsaugoti išlikusią natūralią Europos gamtą. Direkcijai – tai darbo įvertinimas, galimybė dar efektyviau saugoti natūralias Dainavos girios ir Čepkelių pelkyno ekosistemas, derinant su vietos bendruomenių interesais ir darniu turizmu. Savivaldybėms ir vietos bendruomenėms – tai krašto pristatymas, ekologinio turizmo segmento atsiradimas, galimybės smulkiam verslui.“
 
Direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Drobelis, stojimo į PAN parkų „klubą“ iniciatorius, priminė, kad ,,kelias į šios asociacijos gretas nėra lengvas ir tik bendromis savivaldybės struktūrų, urėdijų, Marcinkonių ir Merkinės krašto bendruomenių bei visuomeninių organizacijų jėgomis bus galima sukurti turizmo vystymo strategiją“. E. Drobelis akcentavo, kad naudą bus ne Parkui, o čia gyvenantiems žmonėms.
 
Druskinininkų savivaldybės investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Algirdas Svirskas priminė, kad nederlingose Druskininkų ir Varėnos krašto žemėse prioritetinė vystymo sritis yra turizmas ir pasidalijęs patirtimi kuriant turistinę infrastruktūrą, pasiūlė darbo grupę kurti iš Parko darbuotojų, kurie geriausiai žino įvadinę medžiagą. ,,Druskininkų savivaldybė suinteresuota, kad didėtų kokybiškų turizmo paslaugų erdvė aplink kurortą ir visada rems tokių idėjų įgyvendinimą“, – kalbėjo Druskininkų atstovas.
 
Marcinkonių kaimo bendruomenės pirmininkė Rimutė Avižinienė pasidžiaugė, kad ši pradžia – didelis pliusas kraštui, kuriame niekada nebus gamybos, bet čia gyvenančios bendruomenės turtingos etnokultūrinėmis tradicijomis ir kulinariniu paveldu ir pritarė būdui ieškoti kelių, kaip visą tą potencialą realizuoti, prisikvietus turistus.
 
Tatjana Saulevičienė, Varėnos savivaldybės vyr. specialistė, atkreipė dėmesį, kad mes turime didžiulį turistinį potencialą: nuostabią gamtą, mokslininkus, turistinius takus, paruoštus gidus ir šiame projekte labai svarbu į bendrą darbą įtraukti bendruomenes, Varėnos krašto asociaciją bei visus kuriančius žmones.
 
Diskusijoje dalyvavo Druskininkų miškų urėdas Zenonas Naujokas, Varėnos švietimo centro Turizmo ir verslo informacijos skyriaus specialistės Dalia Kasinskaitė ir Roberta Barkauskaitė, Direkcijos darbuotojai: Jurga Labanauskienė, Giedrius Valentukevičius, Algimantas Černiauskas, Laima Saviščevienė, kuri atstovavo Lietuvos ūkininkių draugijos Merkinės skyrių ir Lina Černiauskienė, kuri atstovavo Lietuvos kaimo turizmo asociacijos Varėnos skyrių.
 
Merkinės bendruomenės pirmininkas Bernardas Sakalauskas pasidžiaugė Parko įdirbiu vystant turizmą ir apgailestavo kad žmonės mažai apie tai žino, o „Merkinės bendruomenė ne tik pati inicijuoja įvairius renginius, bet ir visada pasiruošusi paremti perspektyvias idėjas, kaip ir stojimą į PAN Parkų asociaciją“.
 
Bendruomenių dalyvavimas tokiame ambicingame projekte – bene svarbiausias, nes būtent jos didžia dalimi yra atsakingos ateities kartoms už gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimą konkrečioje teritorijoje.
 
Šiuo metu Europoje PAN Parkų tinklui priklauso – nacionaliniai parkai Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Italijoje, Portugalijoje, Gruzijoje.
 
Nors Europoje yra keli šimtai nacionalinių parkų, tačiau per 30 metų į PAN Parkų sistemą planuojama priimti tik 30 – 35 saugomas teritorijas, nes ne visos jos gerai vertinamos ir tvarkomos. ,,Saugoma teritorija, priimta į PAN Parkų fondą, įgauna tarptautinį pripažinimą, kaip teritorija, turinti išskirtinę laukinę gamtą su aukštos kokybės turistine infrastruktūra. Tai naujos galimybės ir perspektyvos jautriam ekologiniu požiūriu Dzūkijos kraštui, tačiau kelias į šį elitinių Europos saugomų teritorijų „klubą" bus ilgas ir nelengvas. Eiti juo reikės glaudžiai bendradarbiaujant su bendruomenėmis, vietos savivaldos institucijomis ir visuomeninėmis organizacijomis“ – sakė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyriausias specialistas Algimantas Černiauskas.
 
www.vstt.lt
 
Nuotraukoje: Dainavos galerija

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra