Ar Lietuvoje esama kultūros politikos?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Trys dalykai pinasi mano galvoje, atrodytų, tarpusavyje nesusiję: tarpukario Lietuvos diplomatų dėmesys savai kultūrai; Irano ambasadorius Lietuvai, reziduojantis Varšuvoje, ir mūsų vyriausybių požiūris į kultūrą (neišskirčiau nė vienos).
 
Pradėsiu nuo susitikimo su Irano ambasadorium, tiksliai neprisimenu laiko, turbūt prieš dešimtmetį. Be galo nustebau gavęs pakvietimą į susitikimą. Buvau tik VDU profesorius, jokioje politinėje veikloje nedalyvavau, apie Iraną ir islamą nieko nerašiau. Tik prie viešbučio „Villon“ durų pamatęs poetą Gintarą Patacką ir vertėją Liną Brogą pradėjau suprasti.
 
1992 metais „Vagos“ leidykla išleido rinkinį „Orientas -1“, buvau jo sudarytojas ir vieno straipsnio autorius. G.Patackas – senosios Persijos literatūros šedevro „Avestos“ ištraukų vertėjas į lietuvių kalbą. Pakviesti buvo ir kiti šios knygos „kaltininkai“. Ambasadorius sukvietė mus norėdamas padėkoti. Panašiai elgiasi ir kitų valstybių diplomatai. Ar įsivaizduojate, kad taip elgtųsi Lietuvos diplomatai? Ar jie bent žino, kas iš lietuvių kultūros veikėjų žinomas jų reziduojamoje šalyje? Neteko girdėti, kad kada nors mūsų diplomatų susiėjimuose būtų kalbama apie Lietuvos propagavimą užsienyje. Ką tik, šią savaitę, Vilniuje įvykęs ambasadorių suvažiavimas taip pat ne išimtis. Kaip čia nepriminsi tarpukario Lietuvos ir nepalyginsi su dabartimi.
 
Lietuvos ambasados pristatinėjo reziduojančiuose kraštuose geriausių Lietuvos menininkų kūrybą, organizavo lietuvių rašytojų vertimą. Tarp Lietuvos diplomatų matome žymiausius Lietuvos kultūros veikėjus: Jurgį Baltrušaitį, Petrą Klimą, Oskarą Milašių, Jurgį Savickį, Igną Šeinių. Lietuvos diplomatinės tarnybos rūpinosi lietuvių kultūros reprezentavimu. Antai O. Milašius išvertė į prancūzų kalbą lietuvių liaudies pasakų rinkinius („Senosios Lietuvos pasakos ir pasakojimai“, 1930 m. ir „Mano motušės lietuviškos pasakos“, 1933 m.), 1926 metais parašė įvadus prancūziškam Juozo Tysliavos eilėraščių rinkiniui „Vėjo taurė“ ir Kazio Šimonio Paryžiuje surengtos tapybos parodos katalogui. Tokių pavyzdžių galima teikti ir teikti. Lietuva skynėsi kelią į žinomybę.
 
Tauta gyva savo kultūra. Atrodytų, banali tiesa. Ji padeda vienai tautai suprasti kitą. Tam tarnauja ir diplomatinės tarnybos, įvairios valstybės išlaikomos institucijos. 1918 metais, atkūrus savo valstybę, susirūpinta kultūros puoselėjimu. Iš visų pasviečių skubėjo į Lietuvą mūsų kultūrininkai. Čia jie buvo laukiami, patys energingai kibo į darbą. Mąstau, kodėl dabar vyksta atvirkštiniai procesai. Kultūros veikėjai tiesiog gujami iš savo krašto. Negaliu pamiršti šio proceso pradininkės – buvusios kultūros ministrės Romos Žakaitienės.
 
Pasaulinio garso menininkas prof. Saulius Sondeckis neįtiko Gintautui Kėvišui ir šis pradėjo regzti intrigas prieš S. Sondeckį. R. Žakaitienė ir S. Sondeckis priklausė tai pačiai LSDP. S. Sondeckis buvo ir tos partijos tarybos narys. Tačiau partijos vadovybė užėmė stebėtojos pozicijas. Profesorius pasitraukė iš partijos ir išvyko į užsienį. R. Žakaitienė sviedė: „Nepakeičiamų žmonių nėra.“ Jos žodžius išgirdo ne vienas Lietuvos kultūros veikėjas. Taip LSDP apsivalė nuo kultūros žmonių. Gal nevertėtų prisiminti tos poniutės, jei tai būtų praeitis.
 
Ministrai keičiasi, o jų „patirtis“ lieka, gal net įgyja pagreitį. Ar ne panašiai elgiasi dabartinis švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, kuris džiaugiasi, kad mažėja studentų ir moksleivių? Kuo verta jo frazė: „Kuo daugiau išvažiuos studijuoti į užsienį, tuo mažiau bus bedarbių.“ Ar galime įsivaizduoti tokios mąstysenos ministrus šių dienų Estijos ar Lenkijos vyriausybėse? Čia ne ministrų, o Seimo, tautos, išrinkusios juos į Seimą, egzistencijos problema. Einant tuo keliu Lietuvoje liks tik ministrai, Seimo nariai ir pensininkai. Kas tada liks iš Lietuvos?
 
„Lietuvos žinios“
 
Agentūros INNA nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: Prof. B. Genzelis

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra