Ar Konstitucinio Teismo sprendimas privers „Leo LT“ vykdyti savo įsipareigojimus?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Ką pasakė ir ko nepasakė Konstitucinis Teismas.
Vakar Konstitucinis Teismas paskelbė verdiktą, kad dalis nacionalinio investuotojo bendrovę „Leo LT“ palaiminusių įstatymų pažeidžia Konstituciją, tačiau dėl tokio sprendimo „Leo LT“ nebus išformuotas. Visuomenės nuomonė apie LEO LT steigimą buvo labai prieštaringa. Tad ir dabar, norint visiškai išsklaidyti abejones, būtina atsakyti į visus dar neatsakytus klausimus ir imtis teisėtų veiksmų pažeidimams ištaisyti. Kokie turėtų būti atliekami sekantys veiksmai?
Visų pirma, turi būti panaikintas prieštaravimas Konstitucijai ir įstatyme įtvirtintos nuostatos, įpareigojančios pasiekti keliamą tikslą – naujos atominės elektrinės ir elektros jungčių į Vakarus statybą. Atkreiptinas dėmesys, jog jei nacionalinis investuotojas realiai nesiruošia statyti atominės elektrinės ir elektros jungčių į Vakarus, jo veikla praranda prasmę ir jis, galimai, turėtų būti išformuotas.
Taip pat būtina keisti Atominės elektrinės įstatymą, nustatant kaip turi būti organizuojamas valdymas (nacionalinio investuotojo akcininkams įgyvendinant savo turtines ir neturtines teises), kad būtų kaupiamos piniginės lėšos atominės elektrinės statybai, o ne privataus kapitalo pelnui didinti. Turi būti sukurta labai skaidri pinigų atominės jėgainės ir jungčių statybai kaupimo ir valdymo schema, o taip pat užtikrintas tokių pinigų panaudojimo viešumas.
Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 19 straipsnis turi būti papildytas nustatant turto investavimo kriterijus, kurie leistų diferencijuoti valstybės turto investavimą atsižvelgiant į investuojamo turto specifiką ir reikšmę bendrai tautos gerovei .
Atkreiptinas dėmesys į naujovę KT jurisprudencijoje, suteikiančią daugiau pareigų pareiškėjui, įrodinėjant prieštaravimą Konstitucijai. KT ne pats objektyviai tiria problemą, bet tiria ją tiek, kiek pareiškėjas kelia. Pagal šį principą, jei yra prieštaravimas, tačiau pareiškėjas jo konkrečiai nenurodo, KT gali tokio prieštaravimo ir netirti.
Kalbant apie Konstitucinio Teismo sprendimą, tenka apgailestauti, jog nebuvo nagrinėjami trys esminiai didžiausias visuomenės abejones kėlę klausimai, kurie gali ir toliau likti įvairių politinių spekuliacijų objektu, kurstančiu aistras ir keliančiu nepasitikėjimą valstybės strateginių tikslų įgyvendinimo atžvilgiu – tai derybų teisėtumo, tokio projekto Seimui teikimo bei Kauno ir Kruonio perdavimo „Leo LT“ teisėtumo klausimai. Beje, šie klausimai nebuvo pateikti ir ieškinyje. Jei Konstitucinis Teismas būtų ir juos išnagrinėjęs bei išsklaidęs visas abejones, visuomenėje nebeliktų erdvės tolimesnėms politinėms spekuliacijoms. Tai būtų labai svarbu ir strateginių tikslų įgyvendinimui. Be to, dar neišsklaidytos abejonės, ar “Leo LT” steigimas atitinka Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus. 
Šiandien girdime pranešimus, kad „Leo LT“ toliau „dirba“ ir Konstitucinio Teismo sprendimo artimiausiame posėdyje net nežada svarstyti.
Atsižvelgdamas į Konstitucinio Teismo sprendimą, aš kreipiuosi į „Leo LT“ prašydamas atsakyti, kada tiksliai bus vykdomi trys svarbiausi įsipareigojimai – pradėta statyti atominė elektrinė, tiesiami elektros tinklai ir kada bus grąžintos valstybei Kauno ir Kruonio elektrinės.
Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius, Tel. (8-5)239 6607,
El. p.: Vytenis.Andriukaitis@lrs.lt
Lietuvos Respublikos Seimo narys
   

 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra