Ar įmanomas naujas Sąjūdis?

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Ar ekonomikoje pasiektas dugnas, ar iš jo jau kylame, nežinau. Bet politikoje, neabejotina, nematyti jokių prošvaisčių.
 
Lietuvoje katastrofiškai mažėja gyventojų. Žmonės palieka savo tėvynę ir jos nebrangina nė vien dėl ekonominių sunkumų. Kas kartą vis labiau įsigali darbdavių savivalė. Žmonės jaučia nuolatinį pažeminimą. Pasiklausius save vadinančiųjų politikais, galima susidaryti nuomonę, kad darbdaviai ir valstybės biurokratai gali apsieiti be tų, vertybes gaminančiųjų.
 
Konstitucija tampa beverčiu popieriumi kaip gūdžiais stalinizmo metais: įstatymai sau, gyvenimas sau. Pažvelkime kad ir į Lietuvos Respublikos Konstituciją. 53 straipsnis skelbia: „Valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus. Įstatymas nustato piliečiams nemokamos medicinos pagalbos valstybinėse gydymo įstaigose teikimo tvarką.“ Panašiai tuščiomis frazėmis virto ir 40 bei 41 straipsniai. Šie dalykai nerūpi nei pozicijai, nei opozicijai, tik mąstoma, ką čia dar „prichvatizavus“.
 
Pasiekėme tokį lygį, kai nežinoma, kas valstybės, o kas ne. Matyt, mūsų veikėjai tingi pavartyti Konstituciją. Žemė, jei neprivatizuota, valstybės. Tačiau mūsų valstybės vyrai negali išsiaiškinti, kam priklauso Gedimino kalnas. Iki kokio absurdo prieita? Arba: nacionalinių institucijų vadovai savo valdose tvarkosi kaip savame „kromelyje“ .
 
Lietuvos radijo ir televizijos( LRTV) spaudos apžvalgoje neminimos „Lietuvos žinios“, lyg jų nebūtų. Kerštas? Prisimenu seną nutikimą. Dalyvavau kuriant LTV laidą apie Motiejų Valančių ir Lietuvos istoriją. Laida buvo parengta, spaudoje paskelbtas laikas ir staiga ji nuimta… Priežastys?
 
Atsitiktinai sutikau tuometinį LRTV vadovą Vaidotą Žuką. Jis pradėjo guostis, esą negali savarankiškai disponuoti finansais, jį persekioja Valstybės kontrolė… Neužjausdamas pasakiau: tokios yra šios institucijos funkcijos, o pinigai ne jūsų, o mokesčių mokėtojų. Kai V. Žukas jau nebuvo direktorius, paskambino laidos vedėja ir atsiprašė. Pasak jos, laida buvo nuimta prieš jos valią, buvęs generalinis direktorius įsakmiai nurodė, kad manęs daugiau nebūtų ekranuose. LRTV vadovai keičiasi, papročiai lieka.
 
Akivaizdi politinė korupcija Seime (už balsavimą dalijamos įvairios malonės, pavyzdžiui, sandoriai su „valstiečiais“). Prasti reikalai su prokuratūra.
 
Vien ko verti rezonansinių bylų tyrimai (Vytauto Pociūno ar Garliavos skandalo). Klausaisi ir nesuvoki: ar prokurorai piliečius laiko kvailiais, ar patys susipyko su protu. Čia ne vien prokurorų reikalas, bet ir įstatymų leidėjų. Niekaip nepajėgiama atskirti smulkių nusikaltimų nuo stambių (tų, už kuriuos pakaktų administracinės baudos, nuo reikalaujančių baudžiamosios atsakomybės). Jeigu visi keliuose viršijantys greitį būtų įkalinami, maždaug pusė vairuotojų atsidurtų už grotų. Bet kai žiniasklaidoje kalbama apie Kęstutį Komskį, prokurorai tyli. Gal jis šmeižiamas? Prokurorų pareiga būtų apginti Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko garbę. Negi žiniasklaidoje pateikiami faktai išgalvoti?
 
Šis Seimas neveiksnus. Jurgis Razma įtikinėja, esą opozicija neturi pajėgų nuversti Vyriausybę, esą dar iš opozicijos vienas kitas gali pereiti į poziciją. Gal Andrius Šedžius? Opozicija geriau sugeba suskaičiuoti savo pajėgas. Negi ji, persiviliojusi ką nors iš pozicijos, formuodama savo Vyriausybę skirtų K. Komskį vidaus reikalų ministru, o A. Šedžių – kultūros ministru? Esame politinėje aklavietėje. Teisi prezidentė, sakydama, kad praleista proga išplėsti koaliciją.
 
Dabar geriausia išeitis būtų priešlaikiniai rinkimai (taip elgiasi civilizuotos šalys). Deja, to tikėtis būtų daugiau nei būti utopistu. Belieka laukti ateinančių rinkimų.
 
Kaskart žiniasklaidoje, įvairiose sueigose pasigirsta balsų, kad reikia kurti naująjį Sąjūdį. Atsiranda ir iniciatorių. Bet naujojo Sąjūdžio kaip nėra, taip nėra. Iškyla klausimų: kodėl ir ar jis įmanomas? Tūlas tokio naujo judėjimo oponentas cituoja senovės graikų išminčių Heraklitą: „Du kartus į tą pačią upę įbristi negalima.“ Ar čia esmė?
 
Jokio Sąjūdžio niekas pagal savo įgeidžius nesukūrė. Tai – objektyvus procesas, aiškiai nulemtas susiklosčiusių sąlygų. Tokie judėjimai įvairiai įvardijami: liaudies frontai, nacionaliniai išsivaduojamieji judėjimai, sąjūdžiai ir panašiai. Jie susiformuoja tada, kai tarp visų gyventojų atsiranda bendras jungiklis, aiškiai nukreiptas, kai pajuntama visuotinė galia. Kvietimas visus susideginti ant laužo – ne pats protingiausias variantas, jis niekada nesusilaukia visuotinio pritarimo. O judėjimams, panašiems į Sąjūdį, būdingas visuotiniškumas.
 
Grįžkime prie Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (vėliau Sąjūdžio) ištakų. Imperija merdėjo. Tokia situacija nieko netenkino. Joks judėjimas neatsiranda be impulso. Bet ne kiekvienas impulsas sukelia judėjimą. Lietuvos Sąjūdį sudarė dvi srovės: idealistai, kuriems svarbiausias klausimas – Nepriklausomos valstybės atkūrimas, ir kovotojai su korupcija bei valdžios savivale.
 
Dabar sakome: turime susivienyti prieš korupciją. Ar ši kova gali būti masinė? Kadaise Centro sąjunga buvo viena įtakingiausių partijų Lietuvoje. Nė vienas iš jos lyderių neįklimpo į korupcijos liūną. Egidijus Bičkauskas parengė seriją įstatymų, nukreiptų prieš korupciją, o Romualdo Ozolo iniciatyva buvo įkurta Specialiųjų tyrimų tarnyba. Bet po šitokios energingos veiklos ši partija neįveikė 5 proc. barjero ir praktiškai išnyko iš Lietuvos politinio žemėlapio. O asmenys, žiniasklaidos viešinami kaip ryškūs korupcininkai, renkami į Seimą, po mirties net rengiamasi jiems statyti paminklus, įrengti muziejus. Vadinasi, joks naujas Sąjūdis nieko nepadarys tol, kol Lietuvos piliečių mentalitetas bus artimas Afrikos genčių mentalitetui, kol žmonės nepasijus piliečiai.
 
„Lietuvos žinios“
 
Tomo Vinicko nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: Prof. B. Genzelis

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra