Aptartos nūdienų laikraščių leidėjų problemos

Autorius: Data: 2011-09-12 , 15:06 Spausdinti

Aptartos nūdienų laikraščių leidėjų problemos

Evelina KISLYCH, Trakai

Vieną kartą per metus vykstantis Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos stovykla-seminaras vėl sukvietė Lietuvos rajoninės ir vietinės spaudos atstovus. 2011 m. rugpjūčio 26-27 dienomis, seminaras persikėlė į Kulautuvą (Kauno r). Šis susitikimas sujungė bendram tikslui – apsvarstyti šiandieninių laikraščių leidėjų problemas.

Prie vieno stalo politikai ir žurnalistai

Seminare dalyvavo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos pirmininko pavaduotoja Ramutė Šimukauskaitė, LR Seimo narys, Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius, LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys, politologas bei buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas Lauras Bielinis, žurnalistas Vidmantas Valiušaitis, Žinių radijo žurnalistas Audrys Antanaitis bei Kauno rajono meras, socialdemokratas Valerijus Makūnas. Taip pat  dalyvavo įvairių laikraščių atstovai iš visos Lietuvos: Elektrėnų, Trakų, Varėnos, Rokiškio, Pakruojo, Šilutės, Prienų. Seminarą vedė Žinių radijo žurnalistas Ginas Dabašinskas.

Seminaro metu aptartos reikšmingiausios problemos, su kuriomis susiduria laikraščių leidėjai.

Problemos – aktualios, bet sunkiai išsprendžiamos

Pasak R. Šimukauskaitė, egzistuoja keturios pagrindinės gyvybiškai svarbios laikraščiams problemos: per didelis PVM (21 proc.), pašto mokesčiai, ketinimai uždaryti spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą bei vis didėjantis leidėjų noras spausdinti savo laikraščius užsienyje, šiuo atveju Lenkijoje (spausdinimo paslaugas teikia UAB Linale, vadovas Aleksandras Juodka).

Iš diskusijos tapo aišku, kad PVM mokesčio sumažinti nepavyks. Nors bandyti bent minimaliai susimažinti privalomąjį valstybės mokestį, galima. Tik vargu ar iš to bus matomos naudos.

Visų bendru sutarimu, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas privalo išlikti. Šis fondas yra gyvybiškai svarbus rajonų ir miestų laikraščiams. Kitokiu atveju, laikraščiai tiesiog nebeturės, iš ko mokėti žurnalistams honorarų. Taip pat, fondo skiriami pinigai turėtų didėti, nes metinės lėšos vienam laikraščiui yra pernelyg mažos.

Neformalaus pokalbio metu tarp leidėjų kilo diskusija. Imta kalbėti apie spausdinimo kainas Lietuvoje ir lyginti jas su Lenkija. Išaiškėjo, kad didžioji dalis laikraščių naudojasi Lenkijos spausdinimo paslaugomis. Pasak leidėjų ir redaktorių, ten kainos akivaizdžiai mažesnės. Jei visi rajonų ir miestų laikraščiai ims bendradarbiauti su Lenkijos spaustuvėmis, Lietuvoje situacija ims prastėti. Daugelis spaustuvių praras klientus.

Per seminarą D. Radzevičius paminėjo dar vieną šiandienos laikraščių pavojų – internetą. Tai opi problema, apie kurią dar nėra plačiai kalbama ar diskutuojama, bet ji yra akivaizdžiai pastebima. Internetas laikui bėgant privers leidėjus baigti savo darbą redakcijoje ir išstums laikraštį iš rinkos kaip vieną iš žiniasklaidos priemonių.

Taip pat buvo aptartas žiniasklaidos ryšys su politika. Apsvarstyta galimybė nebespausdinti politinių užsakomųjų straipsnių, taip įgyjant iki šiol egzistuojančią priklausomybę nuo politinių ar valdžios institucijų. Pastebima tendencija daugelyje laikraščių yra ta, kad politikai ir politinės partijos tampa pagrindiniu ir kone vieninteliu laikraščių pajamų šaltinių.

Mažėjanti reklama – prarastos lėšos

Išryškėjo dar viena aktuali problema – mažėjanti reklama laikraščiuose. Rajono ir miesto laikraščiuose išryškėjo mažėjanti tendencija reklamuotis. Verslo atstovai mieliau renkasi reklamą populiariose interneto svetainėse arba kuriasi savąsias, kurios ir yra geriausia reklama įmonėms. Iš to galima daryti prielaidą, kad laikraščiai praranda dar vieną pajamų šaltinį.

Reikia tiriamosios žurnalistikos

Buvo paminėta, kad iš šiuolaikinės žiniasklaidos dingo tiriamoji žurnalistika. Žurnalistai nėra specializuojami vienoje srityje (ekonomikos, verslo, kultūros) bei neturi pakankamos kompetencijos vykdyti sudėtingus žurnalistinius tyrimus. Apsvarstyta, kad norint parašyti tiriamojo pobūdžio straipsnį, reikia nuolatos lankytis įvairiuose renginiuose, diskusijose, mitinguose, institucijose, stebėti, rinkti informaciją visokiais įmanomais informacijos rinkimo metodais. Tai reikalauja laiko, už kurį žurnalistas negauna atlygio, nes jį gauna už straipsnį (simboliai, nuotraukos, temos aktualumas ir pan). Lieka neįvertintas laikas, kurį sugaišo vykdydamas vienokio ar kitokio pobūdžio tyrimą. Todėl jis mielai imasi komercijos, paviršutiniškų straipsnių, netgi užsakomųjų politinių rašinių.

Į žiniasklaidą reikia investuoti

Buvo palyginta Lietuvos ir Estijos valdžios požiūris į pinigus, skiriamus žiniasklaidai.. Lietuvos valdžios požiūris yra paprastas – tai išlaidos, jei valstybė remia, ji ir reikalauja. O Estijos valdžiai žiniasklaida – investicija, užtikrinanti kokybę ir garantuojanti jos tinkamą funkcionavimą.

Taip pat buvo iškeltas klausimas leidėjams – ar turi redakcija susikūrusi savo darbo taisykles? Nepasigirdo nė vieno atsakymo. Pasak žurnalisto V. Valiušaičio, žurnalistikai reikia taisyklių. Kol jų nebus, žiniasklaida nepakils nė vienu laipteliu aukščiau bei nebesusigrąžins žmonių prarasto pasitikėjimo.

Pokyčiai Kauno rajone

Kauno r. meras V. Makūnas praskaidrino nuotaikas seminaro dalyviams. Po galybės problemų, šypseną sukėlė mero pasakyta maloni naujiena. Pasak V. Makūno, planuojamas leisti Kauno r. laikraštis. Jo tiražas sieks 25 000 egz. Ši spauda bus nemokama ir visiems prieinama. Yra neaprašyta begalės nuostabių Kauno r. vietų, neišgvildenta ne viena opi problema. Kad situacija pagerėtų, tam išties reikalinga ši informavimo priemonė. Kadangi tai tik planuojama, apie pateisintus lūkesčius kalbėti dar anksti.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

2. LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys

3. Politologas bei buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas Lauras Bielinis

4. Žinių radijo žurnalistas Audrys Antanaitis

5. LR Seimo narys, Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius

Periodika , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra