Apskričių administracijos taisė auditorių nurodytas klaidas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

„Apskričių administracijų vadovai turėtų labiau kontroliuoti, kaip jų institucijose ir pavaldžiose įstaigose tvarkoma buhalterinė apskaita bei naudojamos valstybės lėšos ir turtas“, – tvirtina valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė, susipažinusi su aštuoniose apskričių viršininkų administracijose atliktų finansinių auditų ataskaitomis.

– Tai padėtų laiku nustatyti ir pašalinti apskaitos klaidas, išvengti netinkamo valstybės lėšų ir turto naudojimo.“ Kaip apskritys naudojo 2008 metais iš valstybės biudžeto gautas lėšas, valdė turtą ir tvarkė buhalterinę apskaitą buvo vertinama Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus administracijose.
Apskrityse valstybiniai auditoriai nustatė patikėjimo teise valdomų valstybinės žemės sklypų apskaitos sisteminius trūkumus. Dėl neapskaitytų valstybinės žemės sklypų auditoriai negalėjo patvirtinti, ar Vilniaus, Tauragės ir Utenos administracijų apskaitoje nurodytas daugiau nei 552 mln. Lt ilgalaikio turto likutis yra teisingas. Taip pat nustatytos daugiau nei 4 mln. Lt vertės sklypų apskaitos klaidos Telšių, Klaipėdos, Alytaus ir Panevėžio administracijose, o Vilniaus administracijoje valstybinė žemė iš viso nėra apskaityta.
Apskričių administracijose ir joms pavaldžiose įstaigose auditoriai nustatė nemažai viešųjų pirkimų pažeidimų: sudarant sutartis buvo keičiamos pirkimo dokumentuose nustatytos sąlygos, o darbai perkami pažeidžiant įstatyme nustatytas pirkimo procedūras ar jų netaikant. Pavyzdžiui, netaikydami pirkimo procedūrų statybos darbus už daugiau kaip 500 tūkst. Lt įsigijo Kauno apskrities administracijai pavaldus Kėdainių pensionatas, už 425 tūkst. Lt – Vilniaus administracija, o už 285 tūkst. Lt – jai pavaldus Čiobiškio vaikų socializacijos centras, kuris, be to, šiuos darbus pirko ir neturėdamas tam skirto finansavimo.
Pažeidimų rasta ir naudojant valstybės lėšas darbo užmokesčiui. Pavyzdžiui, auditoriai negalėjo nustatyti, ar daugiau nei 216 tūkst. Lt už pasėlių laukų ribų žymėjimą išmokėta teisingai Vilniaus administracijoje, o daugiau nei 202 tūkst. Lt darbo užmokesčio už kasmetines atostogas tinkamai išmokėta Vilniaus ir Kauno apskritims pavaldžiose įstaigose. Darbo užmokesčio lėšų naudojimo pažeidimų rasta ir Klaipėdos, Panevėžio, Telšių bei Utenos administracijoms pavaldžiose įstaigose.
Valstybiniai auditoriai nustatė ir daugiau netinkamo valstybės lėšų ir turto naudojimo atvejų: Vilniaus administracijai pavaldi Eitminiškių vidurinė mokykla įsigijo ir išsinuomojo patalpas pažeisdama nustatytą tvarką, o Čiobiškio vaikų socializacijos centras leido privačiai bendrovei neatlygintinai naudotis patalpomis. Tuo tarpu Utenos, Klaipėdos ir Alytaus administracijoms pavaldžios įstaigos daugiau nei 42 tūkst. Lt sumokėjo avansu už 2009 metų būsimas išlaidas.
Auditoriams rekomendavus, administracijos ėmėsi šalinti nustatytus pažeidimus: šešios administracijos, išskyrus Vilniaus apskritį, į apskaitą įtraukė per 62 tūkst. valstybinės žemės sklypų, kurių vertė – daugiau nei 1,75 mlrd. Lt. Atstatyta ir apskaitoje užregistruota valstybės turto už daugiau nei 1,8 mln. Lt, į valstybės biudžetą grąžinta daugiau nei 83 tūkst. Lt, panaudotų netinkamai. Įgyvendinta ir dalis pateiktų rekomendacijų dėl buvusios Savanoriškosios draugijos armijai, aviacijai ir laivynui remti turto valdymo ir naudojimo: neteisėtai išnuomotas turtas įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą, netinkamas naudoti turtas parduotas aukcione ir nurašytas, sudarytos panaudos sutartys su draugijai priklausiusių pastatų ir žemės sklypų naudotojais.
Dėl audito metu nustatytų reikšmingų teisės aktų pažeidimų buvo priimti trys valstybės kontrolieriaus pavaduotojo sprendimai, įpareigojant Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskričių viršininkus nubausti teisės aktus pažeidusius tarnautojus.
Papildoma informacija: Rita Švedienė, 3-iojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja (8 5) 266 6719
Audito ataskaita skelbiama www.vkontrole.lt 

Valstybės kontrolės Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius (8 5) 266 6792, 8 611 52051, tkuciauskas@vkontrole.lt

Nuotraukoje: Valstybės kontrolierė R. Budbergytė

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra