Apleista žemė gadina kraštovaizdį ir kelia pavojų žmonėms

Autorius: Data: 2011-05-18, 10:16 Spausdinti

Pagal Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 21 straipsnio nuostatas žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo naudoti žemę pagal pagrindinę tikslinę naudojimo paskirtį, naudojimo būdą ir pobūdį. Ši nuostata, Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų aprašas, partvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. 3D-327 ir kitos priemonės įpareigoja visus žemės savininkus užtikrinti tinkamą žemės naudojimą, tačiau daugelis savininkų žemę yra palikę likimo valiai.

Atkreiptinas dėmesys, kad Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų apraše, partvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. 3D-327, nustatyta, kad ganyklos arba pievos, taip pat daugiametės ganyklos arba pievos turi būti geros būklės, naudojamos gyvuliams ganyti (iki rugpjūčio 1 d. turi būti bent kartą nuganytos) arba ne rečiau kaip kartą per metus (iki rugpjūčio 1 d.) nušienaujamos (žalioji masė šienavimo metu gali būti susmulkinta ir tolygiai paskleista ganyklų arba pievų, taip pat daugiamečių ganyklų arba pievų plotuose) arba šienas ar žalioji masė išvežama. Šienas, šiaudų ir augalų liekanos gali būti sudėti į kūgius.

Pagal Lietuvos Kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonių „išmokos ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“, „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos“ ir „Natura 2000 išmokos“ įgyvendinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. 3D-303 nuostatas, kai žemės ūkio valda yra saugomose teritorijose anksčiausia pievų šienavimo data yra birželio 15 d., o konkreti šienavimo pradžios data yra nustatyta saugomos teritorijos nuostatuose ar tvarkymo plane.

Atlikus žemės sklypų dalinius patikrinimus rajonų ir miestų savivaldybių teritorijose, prie „Via Baltica“ ir kitų magistralinių kelių, ganyklų arba pievų, taip pat daugiamečių ganyklų arba pievų plotuose ir ariamoje žemėje praėjusiais metais surasta apie 2 478 neprižiūrimų (apleistų) sklypų. Šių sklypų savininkai žeme disponuoja nesilaikydami galiojančių teisės aktų reikalavimų, buvo nustatyti žemės naudojimo reikalavimų pažeidimai. Šie sklypai apleisti, apaugę krūmais, piktžolėmis, nešienaujami, brandina sėklas usnys, kiečiai, varnalėšos ir kt. daugiametės piktžolės. Atgavę savo žemes arba jas pirkę, kai kurie savininkai jos netvarko, nedirbama žemė apleista ir  nenaudojama pagal paskirtį. Tokie žemės sklypai ne tik gadina šalies kraštovaizdį, bet kelia pavojų žmonėms, kadangi nešienaujamuose, apleistuose krūmynais plotuose intensyviai veisiasi erkės. Nenušienauti piktžolių ir žolių sąžalynai, ypač aplink griovius ir kitose vietose, neišnaikinti nevertingi krūmai, yra vietos, kur plinta įvairūs šliužai, nes jie mėgsta drėgnas, tankia augmenija apaugusias vietas. Šliužai kenkia įvairiems augalams, jų mitybai tinka įvairus maistas, tai lapai, žiedai, jauni ūgliai, vaisiai, ir pan. Būdami neišrankūs padaro daug žalos žemės ūkio pasėliuose ir daržuose. Erkės ir šliužai, kurie kelia nerimą visuomenei, ypač išplito pastaraisiais metais.

Atkreiptinas dėmesys, kad Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistai, atlikę kontrolinius patikrinimus, ir suradę apleistų sklypų savininkus kviečia juos į pažeidimo nagrinėjimą ir skiria nuobaudas pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisių pažeidimo kodekso 107 straipsnį.

Žemės ūkio ministerija

Žemės ūkis , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra