Aplankėme Tverus

Autorius: Data: 2012-09-14 , 13:30 Spausdinti

Aplankėme Tverus

Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys, Panevėžio raj.

Paįstriečiams ir kraštiečiams iš Panevėžio buvo galimybė vykti į Žemaitiją link Medvėgalio, tad nepraleidome progos aplankyti ir Tverų (Rietavo sav.).

Kartu važiavęs kraštietis kraštotyrininkas Bronislovas Mažylis Radviliškio rajone Nirtaičiuose pasiūlė pasižvalgyti po senas mažas kaimo kapinaites. Vėliau buvome sustoję Tytuvėnuose, pasižvalgėme po Varnius, atokvėpio valandėlei sustojome prie gražaus Lukšto ežero.

Mūsų žemietis vienuolis marijonas, kunigas, politinis kalinys Jonas Paliūkas būdamas vyresnio amžiaus, po traumų, pablogėjus sveikatai, buvo altarista Tveruose iki iškeliavo Anapilin. Ten ir palaidotas. J. Palūkas gimė 1913 m. Varakiškių kaime, Paįstrio parapijoje. Mokėsi Paįstrio pradžios mokykloje ir Panevėžio gimnazijoje. Iš gimnazijos buvo išmestas už dalyvavimą ateitininkų veikloje. 1932 metais likimą susiejo su marijonais, brandos atestatą gavo Kauno kunigų seminarijoje. Vėliau kunigas yra sakęs, kad būtų pasukęs į dailę, nes ji labai domino ir tam jis turėjo gabumų, jei ne ankstesni ryšiai su vienuolynu. 1942 m. gegužės 24 d. buvo įšventintas į kunigus.

19431944 m. Varėnos I parapijos vikaras, 19451946 m. buvo Ukmergės Švč. Trejybės (Marijonų) bažnyčios rektoriaus pagalbininkas, 1946 m. rudenį – Marijampolėje moksleivių kapelionas. Kunigas atvirai kalbėjo apie negeroves, kruopščiai ruošdavosi pamokslams (jie buvo uždegantys), dirbo įvairiuose pastoracijos baruose. 19471949 m. buvo Žemaičių Kalvarijos vikaras, čia pamėgo žemaitiškus „Kalnus“, ir vėlaiu jų tekstus pritaikė dabartinei kalbai. Už nerimstantį būdą, ugningus pamokslus, kuriuos jaunystėje pasižadėjo sakyti tik pasirašęs ir tai ištesėjo iki paskutiniųjų gyvenimo dienų, neišvengė tremties. Nuo 1949 metų dirbo Janapolėje ir ten 1950 m. balandžio 5 d. buvo saugumo areštuotas bei nuteistas dešimčiai metų. Kalėjo Tiumenės, Kemeravo ir Mordovijos lageriuose.

Truputi atšilus politiniam klimatui, po daugiau nei šešerių metų, grįžo į Lietuvą. Aplankė išblaškytus gimtuosius Varakiškius ir nusprendė tolimesnį likimą susieti su Žemaitija. Tad kunigiškąją tarnystę praleido nedidelėse Telšių vyskupijos parapijose. Pasirinkęs tai, laimėjo buvimą šalia žmonių, labai mylėjo senolius ir vaikus. Kunigas visą laiką buvo arti gamtos, kurią stebėjo, fiksavo foto ir video kameromis, įamžino kaimo žmonių šiokiadienius.

Paįstrio krašto žmonėms nebuvo lemta artimai pažinoti kunigo, klausytis jo išmąstytų pamokymų, o Žemaitijoje dar daug kas mena kunigą Joną Paliūką. Mes tik džiaugiamės, kad mūsų krašto Lėvens užliejamos žemės, pievos ir miškai davė brandžią asmenybę, mokėjusią vaizdinėmis priemonėmis, giesmėmis, paprastais aplinkos pavyzdžiais sudominti vaikus, paauglius bei suaugusius. Manau, kad ir šiuo metu kunigo parengtas „Liturginis maldynas“ su jo redaguotais giedojimų tekstais, kuriuose stengtasi išlaikyti religines lietuvių liaudies tradicijas, išleistas 1968 m., yra vos ne vienintelis maldynas Lietuvos katalikų šeimose.

Tveruose buvau pirmą kartą. Sužavėjo labai gražios apylinkės, sustoję prie medinės bažnyčios užėjome į šventorių aplankyti kraštiečio kapo. Pasimeldėme, paklausėme Paįstrio kraštiečių klubo „Ąžuolas“ prezidento gydytojo Petro Knizikevičiaus prisiminimų apie kunigo Jono Paliūko pirmąsias Mišias, parymojome kiekvienas savo mintyse. Bažnyčia buvo užrakinta, apžiūrėjome puikiai tvarkomą šventorių, šalia esančią varpinę ir nuėjome link Medvėgalio.

Paįstryje, turbūt, ne dažnas, paklaustas ką žino apie šviesią kunigo Jono Paliūko asmenybę, kažką papasakotų, o prisiminti ir tinkamai pagerbti yra proga – kitais metais, 2013-aisiais, sukanka šimtas metų nuo iškilaus žemiečio kun. J. Paliūko gimimo.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Paįstriečiai prie kun. Jono Palūko kapo Tverų bažnyčios šventoriuje

2. Senose Nirtaičių kaimo kapinaitėse Radviliškio rajone

3. Varnių regioniniame parke prie Lukšto ežero

Lietuva , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra