Apie pavadinimo „Kukavaitis“ kilmę

Autorius: Data: 2011-04-11 , 09:00 Spausdinti

Apie pavadinimo „Kukavaitis“ kilmę

Akad. prof. habil. dr. Zigmas ZINKEVIČIUS, Vilnius

Tai istorijos šaltiniuose minima vietovė, kur buvo sudeginti didžiojo Lietuvos kunigaikščio Algirdo palaikai. Ji buvusi netoli Máišiagalos. Pavadinimas gerokai įvairuoja: šaltiniuose rašoma Kukowaytys, Kukuweytis, Kokiveithus ir pan. Kaip buvo tariama, mes nežinome.

Šis pavadinimas mane seniai domina. Deja, jį ištirti trūko duomenų: nebuvo prieinami svarbiausi šaltiniai. Neseniai į rankas pateko istoriko dr. Vykinto Vaitkevičiaus kruopščiai padaryti šaltinių išrašai ir rūpimos vietovės įvairių epochų kartografinės kopijos su paaiškinimais ir pastabomis. Tai paskatino atlikti pavadinimo lingvistinį tyrimą, kurio rezultatai pateikiami šiame straipsnyje.

Pirmiausia reikia konstatuoti, kad šis pavadinimas yra sudėtinis ar sudurtinis žodis.

Jo pirmasis narys Kuka- galėtų būti siejamas su mitologine būtybe kaukas. Slavų kalbos iš seno neturėjo dvibalsių, taigi ir dvibalsio au. Šį lietuvių dvibalsį jie keitė garsų junginiu ov, pavyzdžiui, pavadinimą Kaunas pavertė Kovno. Kartais to junginio priebalsį v praleisdavo. Sakysime, Vilnijos lietuvių pavardės Aukštulis ir Paukštis (Paukštė) buvo paverstos į Okštul ir Pokšto. Tuo būdu skiemuo Kauk- virto Kok-. Tarp dviejų užpakalinės artikuliacijos priebalsių k balsis o turėjo užpakalėti ir artėti prie u. Šiam vyksmui paskatą galėjo sudaryti tokie asmenvardžiai kaip Kukas.

Antrasis narys –vaitis sietinas su žodžiu vieta. Taip yra manęs ir prof. Simas Karaliūnas. Jo nuomonei tenka pritarti. Tačiau iš šaknies viet- natūraliai negalėjo atsirasti vait-, nes dvibalsis ie lietuvių kalboje nevirsta ai. Turėjo būti kažkoks poveikis iš šalies. Tokį poveikį, mano nuomone, galėjo padaryti asmenvardžių priesaga -aitis, juolab kad žodis Kukavaitis buvo laikomas asmenvardžiu, tokiu kaip Jonaitis, Povilaitis, Mažeikaitis, o asmenvardžiams būdinga priesaga -aitis.

Tuo būdu pavadinimo Kukovaitis pirmykštė reikšmė galėjo būti vieta, kur yra kaukas ar kaukai, taigi kaukų vieta. Daugiskaitos kilmininko galūnės –ų atspindį galima būtų įžiūrėti šaltinių formoje Kukuweytis.

Tai tik pasamprotavimai, kurie galėtų būti visai ar iš dalies teisingi. Bent tikėtina, kad sprendimo ieškoma teisingu keliu. Ateities tyrimai turės tai patvirtinti ar atmesti.

Šio pavadinimo kilme turėtų domėtis ne vien kalbininkai, bet ir istorikai, etnologai, folkloristai, mitologijos tyrėjai ir kitų sričių specialistai. Kiekvienas, žiūrėdamas iš savo kampo, galėtų pareikšti vertingų pastabų, kurios ateityje pravers darant galutines išvadas. Manau, „Vorutos“ redakcija mielai spausdins tokias pastabas, netgi galėtų surengti laikraščio puslapiuose diskusiją šiuo klausimu.

Voruta. – 2011, bal. 9, nr. 7 (721), p. 1.

Nuomonės, diskusijos, komentarai ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra