Apie pasimatymus su medine architektūra

Autorius: Data: 2016-08-11 , 13:02 Spausdinti

Apie pasimatymus su medine architektūra

Vasaros pradžioje apie šimtas žmonių iš įvairiausių Lietuvos kampelių atvyko į nemokamas medinių langų ir durų restauravimo dirbtuves, vykusias Dieveniškėse, Kaune ir Viešvilėje. Gausus norinčiųjų dalyvauti skaičius ir pozityvūs dalyvių atsiliepimai patikino, kad šie pasimatymai su medine architektūra buvo reikalingi ir abejingų nepaliko. Mokymų ciklas įgyvendintas dvišalį bendradarbiavimą su Norvegija skatinančio fondo dėka.

Mokymuose dalyvavę medinių namų savininkai, architektai, studentai ir kiti savo gyvenamąja aplinka besidomintys piliečiai džiaugėsi geriau pažinę senąją medinę architektūrą ir stebėjosi, kad tokiomis, palyginti nesudėtingomis priemonėmis ir pastangomis, galima atgaivinti tik iš pažiūros beviltiškus medinukus. Padedant patyrusiems medžio meistrams iš Lietuvos (Kęstučiui Cikanui, Laimonui Bartkui, Romui Valančiui, Sauliui Sakalui) ir Norvegijos (Egil Martens, Vegard Røhme) per keturias dienas prisiliesta prie visų restauravimo etapų, vykdytų pagal tradicines restauravimo technologijas.

Mokymams atrinktuose privačiuose mediniuose namuose išimtos kelių langų ir durų varčios ir stiklai, pašalintas senas kitas ir dažai, protezuotos supuvusios dalys, atlikti šlifavimo, impregnavimo, furnitūros ir stiklų valymo, stiklinimo, kitavimo, dažymo ir sandarinimo darbai. Taip pat vyko paskaitos ir ekskursijos, suteikusios platesnį kontekstą ir aiškesnį suvokimą, kodėl gi medinį paveldą verta saugoti. Dauguma įgytas žinias teigė pasiryžę pritaikyti tvarkant savuosius medinius būstus.

METODINĖ INFORMACIJA

Ne vienas dalyvis išreiškė viltį, kad šie Skandinavijos šalyse plačiai paplitę, reguliarūs ir netgi madingi mokymai, o Lietuvoje kol kas tik unikalūs precedentai, taps tęstine praktika. Kultūros ministerija, kartu su Kultūros paveldo akademija ir Medžio meistrų draugija, organizavusi ir finansavusi šių mokymų ciklą pagal Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą “Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas”, numato galimybę ateityje organizuoti panašų renginį, tačiau nuolatinei tokių dirbtuvių praktikai susiformuoti dar reikia laiko ir palankių sąlygų. Šiuo metu kur kas svarbiau tai, kad su medine architektūra užsimezgusios pažintys virstų ilgalaikiais santykiais. Tam, kad žmogus su medine architektūra galėtų susikalbėti ir vienas kitą suprasti, praverčia metodinė informacija.

Šių metų pavasarį anksčiau minėtos programos lėšomis jau išleista laisvai popieriniu ir elektroniniu formatu prieinama trijų metodinių leidinių serija apie kultūros paveldo priežiūrą. Tarp jų – leidinys ir apie medinių namų priežiūrą, atkreipiantis dėmesį į esminius medinės architektūros ypatumus ir suteikiantis praktinių patarimų tinkamai jos priežiūrai užtikrinti.

Restauravimo dirbtuvių Viešvilėje metu nufilmuota ir parengta metodinė video medžiaga, kuri pravers kiekvienam norinčiam pačiam susitvarkyti savo langus.

Be to, artimiausiu metu pradės veikti Medžio meistrų draugijos svetainė www.mmd.lt, kurioje ieškantys su medine architektūra dirbančių kvalifikuotų meistrų, galės rasti geriausiųjų sąrašą vienoje vietoje. Joje numatyta pateikti ne tik meistrų kontaktinę ir profesinę informacinę, bet ir atliktų darbų pavyzdžių nuotraukas, patikimiausiai kalbančias apie darbų kokybę.

ŽVILGSNIS Į ATEITĮ

Medinės architektūros atgimimui svarbios visos geros iniciatyvos. Reikšmingiausią poveikį dažniausiai turi tos, kurių įgyvendinime dalyvauja visos suinteresuotos šalys – tiek pavieniai asmenys, tiek aktyvios bendruomenės, tiek iniciatyvą remiančios valstybinės ir privačios įstaigos. Neretai idėjoms materializuotis tetrūksta platformos, kurioje jos galėtų būti drauge nuodugniai išgvildentos.

Kitų metų pavasarį Vilniuje planuojama suorganizuoti diskusijų ir seminarų ciklą, kuriame patirtimi keistųsi ir sprendimų medinės architektūros išsaugojimui kartu ieškotų medinės architektūros rajonų bendruomenės, meistrai, architektai ir susijusios institucijos. Norint tiesiogiai gauti informaciją apie šį ir kitus renginius, susijusius su paveldo išsaugojimu, tereikia parašyti žinutę elektroniniu paštu eeagrants@lrkm.lt su prašymu dėl naujienlaiškio.  O kiekvienas, turintis gerą medinės architektūros išsaugojimo ir populiarinimo idėją, ja kviečiamas pasidalinti ant viešos „sienos” svetainėje http://note.ly/medinukai

Parengė Dalia Stabrauskaitė

Bernardinai.lt

KultūraKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra