Apie partijų reitingus ir atsakomybę

Autorius: Data: 2011-08-09 , 09:27 Spausdinti

Apie partijų reitingus ir atsakomybę

Gediminas PAVIRŽIS, Vilnius

Artėja Seimo rinkimai, todėl visas partijas vis labiau jaudina jų vertinimai visuomenėje – reitingai. Dažniausiai jos akcentuoja didėsiantį reiklumą savo nariams, vidinės partinės demokratijos plėtrą. Tai be abejonės svarbu, tačiau turint omeny, kad aktyvių partijų narių tarp Lietuvos gyventojų tėra apie porą procentų, apklausose iš esmės dalyvaujantys ne partijų nariai vertina partijas pagal kitas kategorijas.

Lietuvos žmonės išsilavinę ir supranta, kad demokratiniais pagrindais valdomoje valstybėje būtinas partijų institutas. Kadangi partijų tikslas siekti valdžios, nereikia stebėtis, kad jos sutapatinamos su aukščiausiais valdžios ešelonais, juk Seime, savivaldybių tarybose susikoncentruoja visas partijų elitas.

Visuomenę domina kodėl tas elitas kaip ir tarybiniais laikais mažai keičiasi, kodėl prastai pasirodę vienmandatėse rinkimų apygardose partijų kandidatai, į Seimą vis tiek patenka per sąrašus, kodėl jų pagal pažiūras rinkti asmenys keičia partinę orientaciją, kodėl po rinkimų prasideda turgūs, kai į koalicijas sueina priešingų pažiūrų partijų atstovai, kai merais tampa vos kelis mandatus tarybose gavusios partijos, kodėl prieš rinkimus partijų siūlytos programinės nuostatos dūla stalčiuose, kodėl pamirštami, ignoruojami kai kurie svarbūs visuomenei ir kiti dažnai žiniasklaidoje minimi faktai.

Šie klausimai aktualūs visiems, ne tik esantiems pozicijoje. Daugelį pateiktų „kodėl“ partijos galėtų išspręsti, jei būtų noras ir politinė valia.

Blogiau, kai dėl įvairių priežasčių svarbūs visuomenei, šaliai klausimai dėl jų problematikos partijų apeinamos arba ignoruojamos. Norėčiau plačiau apsistoti ties partijų valstybinio požiūrio į Rytų Lietuvos problemas, apie šio krašto integraciją į Lietuvos politinį, visuomeninį, socialinį gyvenimą. Dėl istorinių ir kitų priežasčių Rytų Lietuvoje visuomeninio ir apskritai gyvenimo kokybė skiriasi, todėl dėmesio šiam Lietuvos kampeliui reikia daugiau. Šio krašto savivaldybėse partija – Lietuvos lenkų rinkimų akcija (toliau – LLRA) turi absoliučią valdžią arba dalyvauja valdančiose koalicijose. Pats faktas, kad valdo LLRA nieko blogo, jei jos veiksmai būtų nukreipti krašto integravimui į Lietuvos gyvenimą, jei būtų mobilizuojami visi resursai gyvenimo kokybei gerinti, jei būtų įsijaučiama į čia gyvenančių lietuvių problemas, jei ne žodžiais, o realiai būtų tenkinami vietos gyventojų pageidavimai mokyti vaikus valstybine kalba.

Lietuva nuo senų laikų gerbia ir vertina kiekvieną gyventoją, juolab savo pilietį, nepriklausomai nuo jo tautybės. Čia tautinėms bendrijoms sudarytos tokios gyvenimo ir veiklos sąlygos, kurių net didžiausi oponentai pripažįsta, kad kitur nėra. Tačiau ir kiekvienas pilietis privalo gerbti savo šalį, jos įstatymus, rūpintis jos vientisumu, žmonių ir valstybės gerove.

Nuolatinis partijų nuolaidžiavimas LLRA, šios partijos vadovų suprantamas kaip negalia, kaip pritarimas jos veiklai. Matyt dėl to, LLRA vadovas taip įsidrąsino, kad ne tik atvirai šmeižia Lietuvos valstybę užsienyje, tačiau čia gyvenančius lietuvius laiko atėjūnais, svetimais žmonėmis.

Ar galima tai toleruoti, ar nežeidžia mūsų Tautos, ar turi pagaliau savigarbos mūsų rinkti į Seimą asmenys, ar verti ten būti, jei į tokias kalbas nereaguoja?

Nevyriausybinės organizacijos, apžvalgininkai, visuomenės veikėjai, atskiri piliečiai daug ir plačiai kalba bei rašo apie tai. Skaitytojų dėmesys ir komentarai nedviprasmiškai patvirtina, kad Lietuvos visuomenė nėra abejinga Rytų Lietuvos, juolab šalia šalies sostinės, problemoms. Tai patvirtina ir šiais metais rinkimai į savivaldybes, kur atvirai su LLRA flirtavusios arba jai pataikavusios partijos gavo tinkamą atsaką.

Dažnai partijos laiko, kad Rytų Lietuvoje tradiciškai gauna mažiau balsų, tad ir dėmesys atitinkamas. Manau, kad jos labai klysta. Laikas jau ne tas. Neabejoju, kad bet kur Lietuvoje, rinkėjai vertins partijas už požiūrį į valstybės vientisumą ir Tautos garbę. Jiems tikrai ne vis tiek, kad lietuviai Lietuvoje laikomi atėjūnais.

Kiekvieno piliečio pareiga pareikalauti iš partijų aiškių, drąsių ir suprantamų šios problemos sprendimų ne tik programose, bet ir veiksmų gavus valdžios mandatus.

Voruta.– 2011, rugpj. 20, nr. 16 (730), p. 5.

Nuomonės, diskusijos, komentarai , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra