Apie autoritetus ir vertybes

Autorius: Data: 2012-05-16 , 13:19 Spausdinti

Europos Parlamento narė Radvilė MORKŪNAITĖ

Sekmadienį (2012-05-13) Vilniuje dalyvavau Politinėje jaunimo akademijoje, kurioje viena iš diskusijų buvo skirta autoritetams, t. y. kiekvienas iš jaunųjų dalyvių buvo paprašytas pristatyti asmenybę (politiką, menininką, filosofą ar pan.), kuris jo/jos manymu yra ar yra vertas būti visuomenės autoritetu.

Pasirinkimai buvo įvairūs, tačiau dauguma išskyrė tuos, kurie turėjo tvirtus įsitikinimus, tvirtą vertybinį stuburą – nesvarbu, ar tai būtų Tomas Moras, ar Karlas Marksas – juos vienijanti vertybė: būti ištikimam savo įsitikinimam, jei reikia – nebijoti dėl tų įsitikinimų numirti ar kitaip kęsti. Istorijoje, deja, buvo nemažai asmenybių, kurių tam tikri tikslai ir jų siekimas privedė prie baisingų dalykų, matome nemažai radikalizmo ir mūsų laikais.

Visos tą sekmadienį aptartos asmenybės pasižymėjo drąsa – vienos dėl savo idėjų ir jų sklaidos, kitos – dėl konkrečių žingsnių ar reformų. Bet drąsa viena savaime nėra vertybė, tiksliau – subalansuotam veikimui būtinos kitos trys dorybės – teisingumas, išmintis ir susivaldymas (nuosaikumas).

Šiomis dienomis minime 40-asias Romo Kalantos susideginimo metines. Šis žmogus galėtų būti vienas iš tų autoritetų, kuris savo poelgiu aiškiai parodė, kad nepaisant totalinės kontrolės, sunaikinto aktyvaus pasipriešinimo okupacijai, trėmimų ir represijų, Tėvynės laisvės troškimo išnaikinti nepavyko. Kad nepavyko sukurti homo sovieticus – sraigtelio sistemoje, nes laisvės siekis atgimsta ir yra gyvas jaunose širdyse. R. Kalantos auka neabejotinai sudrebino sistemą ir suteikė naują gūsį rusenančiam laisvės troškimui. Todėl, mano galva, sakyti, kad ji buvo beprasmė – negalima. R. Kalanta išreiškė savo įsitikinimus, nepabūgo dėl jų prarasti gyvybę ir jo žinia vis dar gyva, ji pasiekė ir tuos, kurie tuomet dar nebuvo gimę.

Apie prieš 40 metų vykusius įvykius kasmet girdžiu iš savo tėvų. Jie tuo metu gyveno Kaune ir dalyvavo tame sujudime. Bendraujanti, besidalijanti išgyvenimais šeima yra didelė dovana. Gegužės 15 d. 18-ąjį kartą minėjome Tarptautinę šeimos dieną. Todėl labai norisi linkėti, kad mūsų visuomenėje kurtųsi laimingos šeimos, kad turėtų savyje jėgų būti stiprios įvairiems išbandymams. Svarbu, kad šeimose augtų stiprios asmenybės, kurių mintys ir darbai bylotų apie jų autoritetą visuomenei.

Mindaugo Mikulėno nuotr.

http://morkunaite.wordpress.com/

Nuotraukose: R. Kalantos susideginimo metinių minėjimas Vilniuje

EP: Radvilė Morkūnaitė , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra