Apie 1863 m. sukilimą – kitaip

Autorius: Data: 2013-09-26 , 11:41 Spausdinti

Apie 1863 m. sukilimą – kitaip

Visai Lietuvai minint 1863 m. sukilimo 150-ąsias metines, per šalį nuvilnijo įvairių renginių ir minėjimų banga. Savaitgalį, 2013 m. rugsėjo 21-22 d., Neries regioninio parko direkcija pakvietė į sukilimą pažvelgti įvairiapusiškai ir pasinerti į dviejų dienų trukmės renginių ciklą – kūnui, protui ir sielai.

Varginantis žygis pėsčiomis (25 km) sukilėlių keliu palei Nerį, 250 km ekskursija autobusu, ieškant F. Visloucho sukilėlių būrio pėdsakų, Vytauto V. Landsbergio koncertas, lenkiško filmo „Ištikimoji upė“ peržiūra, mokslinė konferencija Kernavėje, virtuali paroda XX a. lietuvių grafikos darbų, inspiruotų 1863 m. sukilimo, Jono Biliūno apysakos „Liūdna pasaka“ meninis skaitymas (aktorius Petras Venslovas), Veronikos Povilionienės karinių dainų klausymasis, istorinių vietų pagerbimas ir neformalus bendravimas.

„Visa tai pynėsi kartu, vijosi vienas apie kitą ir aplink kiekvieną šio minėjimo dalyvį. Įsitraukus tapo tiesiog nebeįmanoma išžengti iš beveik užburiančio 1863-1864 m. laikotarpio rato. To meto įvykių atgarsiai, socialiniai, politiniai ir kultūriniai niuansai, sukilėlių lūkesčiai, nuotaikos ir išgyvenimai, rodos, smelkte smelkėsi gilyn, į XXI a. lietuvišką sąmonę.

Pabandžius atsisakyti vienapusiško istorijos pažinimo ir pabodusių oficialių pagerbimų, buvo pasitelktas išties įvairus, platus ir gausus dalyvių būrys. Daugiau nei 130 jaunų ir vyresnių žygeivių, turistų, sveikuolių, karių savanorių, studentų, mokinių ir mokytojų, istorikų, akademikų, meno ir kultūros pasaulio atstovų, aplinkosaugininkų, vietos bendruomenių narių, žurnalistų ir kitų smalsuolių dvi dienas sėmėsi naujo ir dalinosi tuo, ką jiems reiškia 1863 m. sukilimas. O iš viso to nulipdytas naujas istorinės atminties modelis, rodos, įkvėpėdalyviams naują pagarbos, dėkingumo ir tautos gerovės siekio dvasią“,– pasakojo Neries regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė Karolina Tamašauskaitė.

Renginio partneriai: Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija, Lietuvos Keliautojų sąjunga, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Lenkijos institutas Vilniuje, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Rėmėjai: Kultūros rėmimo fondas, Vilniaus rajono savivaldybė, UAB „Biovela“, kaimo turizmo sodyba „Tarp pušų“

Neries regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja visiems padėjusiems ir dalyvavusiems netradiciniame renginyje, minint 1863 m. sukilimo 150-ąsias metines.

Augio Rutkausko nuotr.

www.vstt.lt

Parkai , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra