Apeigų ir burtų Rambyne per Jonines netrūks
Autorius: Voruta Data: 2016-06-20 , 10:19 Spausdinti

Saulius SODONIS, silaineskrastas.lt
Šiais metais vidurvasario šventė ant Rambyno kalno „Tradicijų pynė pagal Vydūną“ prasidės kiek anksčiau – birželio 22 dieną. Gal ir ne visiems bus paprasta tuomet čia dalyvauti, tačiau kitaip negalima – tik vidurdienį vasaros augalai atsiskleidžia visu savo grožiu ir spindesiu.
Trečiadienį, birželio 22 dieną, 12 valandą, prasidės žolynų pleneru pavadintas „Saulės šokis“. Jis vyks pievoje šalia Nemuno prie Rambyno kalno. Plenerą drauge su Pagėgių krašto liaudines meno mėgėjų draugija rengia etnografijos žinovė Aksavera Mikšienė. Čia kviečiami dalyvauti visi, kas nori susipažinti su senaisiais apeiginiais dalykais, išmokti pinti Joninių (Rasų) vainikus. Bus kalbama apie trumpiausios dienos ženklus, naudojamus kerus bei saulės vaidmenį tuo metu. O iš prasiskleidusių žolių žiedų bus kuriamas saulės ženklas. Jis bei kiti tądien iš žolynų nupinti šventiniai atributai bus naudojami per Jonių apeigas. Planuojantieji (ir galintys) į šį plenerą atvykti, turėtų jam skirti bent porą ar net trejetą valandų.
Jau tos dienos pavakare prie stebuklingų galių turinčios Raganų eglės rengiama teatralizuota programa. Tai linksmas pramoginis renginys, skirtas įvairaus amžiaus žmonių pasidūkimui bei pašėliojimui. Čia bus rengiami „raganų užkalbėjimai“, siūlomi būdai galių stiprinimui. Bus ir kitokių atrakcionų. Vienas iš pagrindinių šios dalies „įrankių“ – raganų šluotos. Dalyviams taip pat numatyta teatralizuota ekskursija bei kitos pramogos. Tad svečių 18 valandą laukiama prie lieptelio link Raganų kalno. Tuomet ir prasidės „Cit, Pagėgių raganos miega“ pavadinta programa.
O kitą – birželio 23 dieną – 17 valandą Joninių šventės prasidės apeigomis Rambyno kalno papėdėje, kada į šventę susirinkę žmonės bus kviečiami kupoliauti, pinti vainikus ir plukdyti juos į Nemuną. Tuomet bus prisiminti visi su šia švente susiję ritualai.
19 valandą rengiamas iškilmingas Joninių šventės atidarymas ant Rambyno, prie aukuro. Šiais metais šventė skirta „Lietuviškam žodžiui“. Todėl atidarymo metu bus prisimintas Martynas Mažvydas, pirmosios lietuviškos gramatikos autorius Danielius Kleinas, pirmosios į lietuvių kalbą išversto biblijos bei kiti su raštija ir lietuvišku žodžiu siejami dalykai. Kiekvienais metais skirdami Joninių šventę vis kitiems Mažosios Lietuvos kultūros dalykams, šios šventės rengėjai tuo pabrėžia jos skirtumus nuo kitur Lietuvoje tądien švenčiamų Joninių.
Pusę aštuonių – visas dėmesys chorams. Tai tąsa dar XIX a. pabaigoje Vydūno pradėtų švęsti Jonių. Tuomet jis su savo vadovaujama „Tilžės giedotojų draugija“ ant Rambyno ir ėmė rengti chorinės muzikos šventes. Pagerbiant tai šventė taip ir vadinama „Tradicijų pynė pagal Vydūną“. Šiemet čia dainuos chorai iš Pagėgių, Šiaulių, Kretingos bei atvykę iš kitur.
21 valandą bus uždegtas pagrindinis Joninių laužas. Prie jo taip pat pasirodys įvairūs meno kolektyvai, netoliese veiks amatų kiemelis.
Trumpiausios nakties vidurnaktį šventės dalyviai bus pakviesti dalyvauti eitynėse Raganų takais į Martyno Jankaus muziejų. Sėkmingai įveikusiųjų čia lauks švento Rambyno žolelių magija: Vilkyškių, Kriokiškių bei Žukų bendruomenių žmonės vaišins karšta arbata bei specialiomis žolelių arbatų vonelėmis pailsusioms žygeivių kojoms atgaivinti.
Muziejaus kieme rengiamas naktinis spektaklis pagal Pauliaus Širvio žodžius „Velnioniškai vienas“. Jį atliks aktorius iš Anykščių Jonas Baziliauskas. Vėliau naktis Arinos ir grupės koncertas.
Kylant saulei, apie 3 valandą, rengiamos jos sutiktuvių apeigos, prausimasis ryto rasoje bei tradiciniai pusryčiai pas Martyną Jankų.
Nuotraukos iš šventės rengėjų archyvo.
Komentarai
Naujienos
-
Šv. Kazimiero šventės renginiai
-
Minint diplomatinių santykių de jure 100-metį Lietuvoje lankysis Estijos Prezidentė
-
Zigmas Tamakauskas. Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių žemės žiedas…
-
Žmogaus teisių gynėjai prašo T. V. Raskevičiaus atstatydinimo: ignoruoja ne jo pažiūrų organizacijas
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
Lietuva
-
Minint diplomatinių santykių de jure 100-metį Lietuvoje lankysis Estijos Prezidentė
-
Žmogaus teisių gynėjai prašo T. V. Raskevičiaus atstatydinimo: ignoruoja ne jo pažiūrų organizacijas
-
Šv. Kazimieras – 400 metų Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“ (II)
Istorija
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“ (II)
-
Nors dvaras labai nugyventas, suniokotas, perstatytas ir dar sudegęs, jis vis tik lieka vertingas istorine prasme – mena 1863 m. sukilimą
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Raudonoji mafija. Kaip Rusijos nusikaltėliai įsiveržė į Ameriką
Religija
-
Zigmas Tamakauskas. Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių žemės žiedas…
-
Šv. Kazimieras – 400 metų Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje
-
Veliuonos bažnyčia – bendra kunigaikščių Vytauto Didžiojo, Zigmanto Vazos, karalienės Bonos investicija
-
A.A. T. Vytautas Merkys SJ (1927 03 17 – 2021 02 01)
-
Mano Monsinjoras
Renginiai
-
Šv. Kazimiero šventės renginiai
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
-
„Knygų savaitės“ metu vyks virtuali „Nieko rimto“ mugė: susitikimai su rašytojais, autografai ir rimtos staigmenos
-
Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu švęsti Vasario 16-ąją! Trys virtualios programos moksleiviams
-
Neeilinė galimybė prisiminti Vilniaus katedros ir jos statytojų istoriją, mieste gyvavusias vienuolijas ir jų palikimą, o Vasario 16-osios proga – atrasti Fribūro universiteto (Šveicarija) vaidmen...
Susiję straipsniai
-
Siekiama atkurti Martyno Jankaus sodybos vientisumą ir visą buvusių pastatų kompleksą
~ Lietuva, Mažoji Lietuva, Naujienos
2021-02-23, 15:47
-
1953 m. vasario 20 d., bebaigdamas 85-uosius, po trumpos ligos Detmolde mirė Vydūnas, palikdamas ant savo darbo stalo nebaigtus tvarkyti laiškus
~ Etninė kultūra, Lietuva, Mažoji Lietuva, Naujienos
2021-02-21, 10:20
-
Senosios Mažosios Lietuvos Užgavėnių tradicijos
~ Etninė kultūra, Kultūra, Lietuva, Mažoji Lietuva
2021-02-16, 14:39
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m." pristatymas
~ Lietuva, Mažoji Lietuva, Renginiai
2021-02-14, 17:12
-
Edita Barauskienė. Lietuvybės tiltai tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos nuo "Aušros" gadynės iki 1923 metų susijungimo
~ Istorija, Lietuva, Mažoji Lietuva, Nuomonės, diskusijos, komentarai
2021-02-06, 11:06