Ant piliakalnių ir kalnų – Baltų vienybės ugnies sąšauka 2012

Autorius: Data: 2012-09-14 , 08:28 Spausdinti

2012 m. rugsėjo 22 d., šeštadienį, 20-21 val., minint Baltų vienybės dieną, kviečiame visus baltų genčių palikuonis Lietuvoje, Latvijoje ir visame pasaulyje įsijungti į Baltų vienybės ugnies sąšauką ir uždegti ugnis ant kalnų, piliakalnių, su baltų istorija susijusiose vietose.

Prieš 776 metus baltų gentys susivienijo ir Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Saulės mūšio diena Lietuvos ir Latvijos seimų yra paskelbta Baltų vienybės diena. Mūšio išvakarėse buvo ugnies ženklas – vienykimės. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.

Baltijos jūros rytų pakrantėje gyvenančius žmones nuo amžių siejo bendri protėviai, papročiai, giminystės ryšiai. Baltų genčių kalbos ir kultūra turi bendras šaknis. Įsikūrusios kaimynystėje baltų gentys išgyveno tūkstantmetę istoriją iki šiol. Tačiau baltams dažnai tekdavo kautis su užpuolikais, ginti savo žemes, savo gyvastį, savo kultūrą. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime, kur jie bebūtų gimtinėje ar tremtyje.

Šios sąšaukos esmė – aplankyti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant kalnų ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes.

DĖMESIO. Bendruomenes, organizacijas, pavienius asmenis rugsėjo 22 d. 20-21 val. dalyvausiančius Baltų vienybės ugnies sąšaukoje prašome pranešti apie tai adresu paveldas@aukuras.lt. Pranešime nurodykite vietą, kur bus uždegta ugnis ir kas ją įžiebs, kontaktus.

Pvz., Girnikų kalnas, Bubių sen., Šiaulių raj. Ugnį rugsėjo 22 d. 20 val. uždegs Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“.

Renginio pradžia 18.30.

Išsamiau: www.aukuras.lt.

Teirautis: Tel.: +370 686 12612 (Darius Ramančionis), info@aukuras.lt., (koordinatės: 439532, 6192546 (LKS) arba N 55° 51’49.95″, E 23°2’2.37″ (WGS)).

Lietuvos piliakalnių koordinatės.

Apie Jūsų dalyvavimą paskelbsime, kad kaimynystėje esantys žinotų ir Jūsų uždegtą vienybės ugnį nuo kitų kalvų pamatytų bei džiaugtųsi. Pakvieskite savo draugus užkurti ugnį ant gretimų kalnų. Tie kas išvykę svetur ar neturite galimybės nuvykti į baltų atminties vietas, uždekite ugnelę namuose. Lai Baltų vienybės ugnies ženklas nuvilnija per baltų kraštus ir pasaulį

DĖMESIO: Nedekite ugnies ant piliakalnių ir kitų kultūros paveldo vertybių teritorijose tiesiai ant žemės, jei ten nėra įrengta laužavietė. Išdeginsite skylę istorijos knygoje, pažeisdami archeologinį sluoksnį kuris gali būti vertingas istorijos pažinimui! Jei kalnas apaugęs medžiais, blogas matomumas – iškelkite ugnį ant karties, naudokite salves (fejerverkus, saliutus), skraidančius žibintus. Rengdami renginius nekilnojamų kultūros paveldo objektų teritorijoje, nepamirškite juos suderinti su Kultūros paveldo departamento teritoriniais padaliniais, kurių adresus rasite:

http://www.kpd.lt/lt/kontaktai

Kaip švęsti šventę:

Siūlome susisiekti su gretimai ugnį kursiančiais žmonėmis, kurių kontaktus rasite www.aukuras.lt ir suderinkite ugnies uždegimo, fejerverkų paleidimo laiką, kad spėtumėte pamatyti vienas kitą.

Prieš ugnies užkūrimą siūlome surengti talką ir sutvarkyti aplinką, pasiruošti šventei:

* sukrauti aukurą,

* pasiruošti ugniavietę,

* susinešti malkų,

* surinkti šiukšles.

Jei teritorijoje netoliese yra daugiau įdomių objektų siūlome padaryti nedidelį žygį ir juos aplankyti. Susirinkite ir susipažinkite – pasiųskite gėrimo kaušą (ąsotį, dubenį, puodelį) ratu vienas kitam vienybės linkėdami bei po gurkšnį nugerdami. Pasisakykite, kodėl jums svarbi Baltų atmintis ir vienybė. Sudainuokite bendrą dainą (siūlomų dainų sąrašas). Surenkite bendrą vaišių stalą. Prisiminkite Baltų istoriją. Pasikvieskite istoriją išmanantį žmogų, kuris papasakotų apie baltų tautų istoriją, būdą, savitumą, bei vieningumą. Užkurkite ugnį.

Baltų vienybės diena kartu yra ir Rudens lygiadienis, todėl galite apsiversti per galvą atkartodami virsmus vykstančius gamtoje. Stebėkite dangų ir horizontą, suskaičiuokite kiek baltų vienybės ugnių galite pastebėti. Kurkite šventę patys – dainuokite, šokite, vaišinkitės, dalinkitės pasakojimais ir mintimis. Žinią nusiųskite draugams ir pažįstamiems.

Apie sąšauką teiraukitės:

Lietuva: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“ – Darius Ramančionis, tel. +370 686 12612.

Latvija: Latvių ir lietuvių vienybės draugija – Inga Kapeniecė, tel. +371 262 42510, el. paštas: baltuvienibasugunis@gmail.com.

2012 m. Baltų vienybės ugnys degs (žemėlapis).

Saulės mūšis (video anonsas).

Skelbia: Aukuras, Alkas, Lietuvių etninės kultūros draugija

Voruta. – 2012, rug. 15, nr. 19 (757), p. 16.

Baltų vienybės diena , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra