Ant Maišiagalos piliakalnio – sąšauka „Piliakalnių šviesa“

Autorius: Data: 2016-07-23 , 10:51 Spausdinti

Ant Maišiagalos piliakalnio – sąšauka „Piliakalnių šviesa“

Virginijaus Jocio nuotraukos

Virginijus JOCYS, Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas

Liepos 6 d. ant Maišiagalos piliakalnio, skambant himnui, plevėsavo Lietuvos istorinė, tautinė ir visų penkių etnografinių regionų bei visuomeninių draugijų vėliavos.

Tradiciškai liepos 6 d. ant Maišiagalos piliakalnio buvo užkurtas vienybės ir atminties laužas Tautos vienijimo 10-ojoje sąšaukoje “Piliakalnių šviesa”, 21 valandą pakiliai su visais Pasaulio lietuviais sugiedotas Lietuvos Himnas.

Tradiciškai Lietuvai pagražinti draugija ir Vilniaus įgulos karininkų ramovė bei visuomeninės organizcijos kviečia dalyvauti  ir visus drauge sugiedoti himną, pasibūti aidint dainoms, skambant pilietiškoms kalboms ir pamąstymams.

Ši vieta mena seną ir garbingą miestelio istoriją. Rašytiniuose dokumentuose Maišiagalos pilis minima nuo 1365 m. Istorikas Janas Dlugošas (gyvenęs 1415-1480) teigia, kad toje pilyje mirė Lietuvos Didysis Kunigaikštis (LDK) Algirdas. Tai tvirtina ir kiti istoriniai šaltiniai, primindami XIV amžiaus pabaigos kryžiuočių puolimą, Maišiagalos pilies sudeginimą. LDK Algirdas savo valdymo laikotarpiu 1345-1377 sustiprino Lietuvos valstybę. 2002 m. minint LDK Algirdo 625 m. mirties metines, Maišiagalos piliakalnio papėdėje ne pelno organizacijos „Kunigaikščio Merkelio Giedraičio ainiai“ pastangomis buvo pastatytas paminklas – kompozicija iš lauko akmenų. Jau tapo tradicija kiekvienais metais rudens pradžioje rengti šios iškilios asmenybės paminėjimą. Liepos 6 d. jau keletas metų ant Maišiagalos piliakalnio giedamas Lietuvos himnas.

 

Dalis svečių atvyko organizuotai autobusu nuo Vilniaus įgulos karininkų ramovės, kiti šeimomis ir draugais su automobiliais iš aplinkinių kaimų ir tolimesnių vietovių.  Dalyvavo Vilniaus žemaičių kultūros draugijos,  Šilalės kraštiečių draugijos nariai, atsargos karininkai, savanoriai, Merkelio Giedraičio, Algirdaičių visuomeninių draugijų nariai, vietiniai maišiagališkiai. Atsargos majoras, garbės savanorius Antanas Burokas, Vilniaus įgulos karininkų ramovės viršininkas Gaudentas Aukštikalnis,  LR Seimo narys Eduardas Šablinskas, prof. Albinas Bagdonas su šeima ir daugelis kitų.

Lietuvai pagražinti draugijos valdybos pirmininkas Juozas Dingelis pasidžiaugė atvykusiais, priminė J. T. Vaižganto priesakus tausoti ir gerbti Lietuvos gamtą ir garbingą jos istoriją, ir kad šis kultūrinis pilietinis aktas skiriamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.  Pasiguosta, kad renginyje neapsilankė kviestas Maišiagalos seniūnas.

 

Artėjant 21 valandai Vilniaus žemaitis, muzikantas Albinas Batavičius su  daudytės garsais kvietė krūvon pasiruošti himno giedojimui. Viduryje liepsnojo iš šakų sukrautas laužas, sutartiniai aidėjo Lietuvos himnas, vėjyje plaikstėsi  ratu išstatytos  vėliavos.

                                             Albinas Batavičius

Sveikinimo žodį susirinkusiems  tarė nuo 1985 m.  Melkio kaime sodybą ir ekologinį ūkį turinti  prof. Zinaida Gineitienė, VšĮ „Kunigaikščio M.Giedraičio ainiai“ steigėja ir aktyvi visuomenininkė.  Savo įžvalgomis pasidalino svečias iš Punsko, kaiminystėje sodybą turinti LR Seimo narė R. Šalaševičiūtė.

 

Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Virginijus Jocys, atvežęs į renginį visų etnografinių regionų (Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos (Sūduvos), Dzūkijos (Dainavos) vėliavas, 2015 m. apneštas aplink Lietuvą 1700 km,  priminė, kad kiti metai LR Seimo paskelbti Tautinio kostiumo ir Piliakalnių atmintinais metais. Pasidžiaugė, kad ant Maišiagalos piliakalnio mato nemažą būrelį žmonių su tautiniais drabužiais ir kvietė siekti, kad kitais metais liepos 6 d. iš susirinkusių būtų bent pusė su tautiniais drabužiais ar tautiniais akcentais. Visi draugiškai pakaitomis dar traukė liaudies dainas, dalinosi įspūdžiais žvalgydamiesi į besiniaukiantį lietingą dangų. Vėliavnešiai besileidžiant nuo piliakalnio su vėliavomis sudarė garbės palydą, noriai nusipaveikslavo, įprasmindami iškilaus renginio pabaigą.

EKGT informacija

 

Žr. plačiau prof. Vykinto Vaitkevičiaus informaciją apie Maišiagalos apylinkes .:

http://pazinkvalstybe.lt/mediaserve/hash/eyJmaWxlIjoibW9kdWxlXC9maWxlc1wvc2Vub3Zlc19saWV0dXZpdV9rdW5pZ2Fpa3NjaXVfcGVkc2FrYWlzLnBkZiIsImZpbGV0eXBlIjoiYXBwbGljYXRpb25cL3BkZiJ9

http://www.piliakalniai.lt/piliakalnis.php?piliakalnis_id=762

https://lt.wikipedia.org/wiki/Mai%C5%A1iagalos_piliakalnis

http://www.voruta.lt/melkyje-svente-dideliems-ir-maziems/

Liepos 6-ojiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra