Amerikiečiai tvarkė Stakliškių žydų kapines

Autorius: Data: 2016-05-28 , 08:01 Spausdinti

Kapinių tvarkymo metu bendrauja (iš kairės ) Vilniaus Jidiš instituto direktoriaus pavaduotoja R. Puišytė, Rytų Europos žydų kapinių restauravimo fondo (JAV) direktorius dr. M. Lozmanas ir Xavier universiteto vykdomasis direktorius rabinas A.  Ingbera. Autoriaus nuotraukos

Kęstutis PETKŪNAS, Stakliškės, www.traku-zeme.lt

Šią savaitę Stakliškių žydų kapinėse plušėjo vienuolika studentų iš Xavier jėzuitų universiteto (JAV). Studentų grupės vadovas Xavier universiteto dėstytojas, teologijos profesorius ir „Interfaith Community Engagement“ centro prie Xavier universiteto vykdantysis direktorius rabinas Abie Ingberas atvyko kartu su savo pavaduotoja, Xavier universiteto absolvente Emmalee Pheleps. Xavier universitetas užmezgė ryšius su Lietuva dėka Rytų Europos žydų kapinių restauravimo fondo (JAV) direktoriaus dr. Michaelio Lozmano ir Vilniaus Jidiš instituto (Vilniaus universitetas) direktoriaus pavaduotojos Rūtos Puišytės. Dr. Lozmano iniciatyva Lietuvoje jau sutvarkytos Švenčionėlių (Švenčionių sav.) bei Trakų savivaldybės Rūdiškių ir Aukštadvario žydų kapinės. Anksčiau dr. M.  Lozmanas tokią pat veiklą vystė Baltarusijoje ir kartu su talkininkais sutvarkė net dešimt žydų kapinių. Amerikiečiai išreiškė viltį ir trokšimą vizito Lietuvoje metu pasiekti daugiau nei tik aptverti nauja tvora 8360 kv. metrų plotą užimančias kapines ir sutvarkyti jų teritoriją. Studentai ir jų vadovai nori stiprinti draugystės ryšius tarp dviejų valstybių – JAV ir Lietuvos ir kurti draugystės, atvirumo, pasitikėjimo ir gilesnio pažinimo ryšius tarp žmonių.

Senosios Stakliškių žydų kapinės

                 Stakliškių kapinėse darbas buvo sunkus, teko, nepažeidžiant žydų laidojimo tradicijų, pataisyti susmegusius į žemę, pasvirusius, pastatyti nuvirtusius ir samanomis apaugusius paminklinius akmenis. Kapinėse yra išlikę apie keletas šimtų paminklų. Xavier universitetas ir studentai savo lėšomis pakeitė senąją medinę tvorą nauja metaline, kuri turi Dovydo žvaigžde pažymėtus vartus. Atliekant visus darbus svarbus buvo ir Stakliškių bendruomenės bei seniūno Gintauto Kaminsko nuoširdus bendradarbiavimas ir pagalba.

                 Tvarkydami kapines studentai turėjo galimybę skaityti ir jose palaidotų žmonių vardus, mirties metus, kitus žydų paminkliniams akmenims būdingus įrašus. Įrašus skaitė ir komentavo rabinas A. Ingberas ir Rūta Puišytė. Štai pavyzdžiui, devyniolikto šimtmečio pradžios paminkluose randami tik mirusiųjų vardų įrašai be pavardžių. Toks įrašo aspektas nestebina žinant, kad pavardės Lietuvos žydams buvo suteiktos tik devynioliktame šimtmetyje. Pavardės buvo suteikiamos pagal asmens protėvio kilmės vietą, vietą žydų bendruomenėje, užsiėmimą ir kt.

Rabinas A. Ingberas su studentais skaito užrašus ant paminklų

                 Atvykę į Lietuvą svečiai pirmiausia susipažino su Vilniumi. Amerikiečiai sutartinai liudijo, kad juos sužavėjo Lietuvos sostinė, jos istorija ir architektūra, šalies gamta, sutiktų žmonių atvirumas ir nuoširdus paslaugumas.

                 Emmalee Phelps teigė, kad tokio Lietuvos grožio net negalėjo įsivaizduoti, ją užbūrė Vilniaus senamiestis, kur kiekvienas statinys dvelkia senove, žavi architektūra, džiugino vietinių gyventojų draugiškumas, nuoširdumas. Ji pasakojo, kaip talkininkai Stakliškių vaistinėje pirko vaistų ir nors vaistininkė nemoka angliškai vis tiek mokėjo su svečiais bendrauti, net pakvietė juos kartu žvejoti.

                 Studento Drew Kaplano senelis Leibas Kaplanas gimė 1924 m. Kaune. Senelio tėvai 1927 m. išvyko į JAV, kur 1930 metais persikėlė ir visa šeima. Po susitikimo su Lietuvos kultūros viceministru dr. Romu Jarockiu D. Kaplanas atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje, skirtingai nei JAV, kultūros paveldą saugo valstybė. Stebėdamas Lietuvos miestų ir miestelių žmones, jaunuolis atkreipė dėmesį į jų ramybę skleidžiantį susikaupimą. Ši savybė taip ryškiai skiriasi nuo JAV didmiesčiuose tvyrančios įtampos, skubos ir streso. Jo manymu, toks vietos žmonių charakteris liudija juos gebant vertinti gyvenimą ir džiaugtis kiekviena diena.

Talkininkai Emmalee Phelps ir Drew Kaplanas

                 Dr. M. Lozmano, Xavier universiteto atstovų ir Rūtos Puišytės vizitas Stakliškėse ir darbas kapinėse būtų praradęs dalį prasmės, jei ne bendrystė su Stakliškių gimnazija ir šilta pažintis su gimnazijos direktore Loreta Šerniene. Studentai svečiavosi gimnazijoje ir moksleivių namuose, dalyvavo Paskutinio skambučio šventėje, apdovanojo rašinio ir piešinių konkurso žydų istorijos tema nugalėtojas Stakliškių gimnazijos moksleives Vaidą Urbaitę ir Rūtą Augūnaitę. Moksleiviai darbavosi ir kapinėse, tarp jų vienuoliktokas Mantas Viitmanas ir devintokė Agnė Šermukšnytė. Būdama penktokė Agnė Šermukšnytė kartu su gimnazijos skautais tvarkė Stakliškių žydų kapines. Baigus darbą bendraklasis iš akmenukų sudėliojo Dovydo žvaigždę ir užrašą „Prisimink“.

                 Rabinas A. Ingberas skaitė paskaitą gimnazijos bendruomenei apie žydų kultūrą ir judaizmą.

                 Svečiai apsistojo kaimo turizmo sodyboje šalia Aukštadvario miestelio. Sekmadienį talkininkai dalyvavo šv. Mišiose Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčioje. Monsinjoras Vytautas Kazimieras Sudavičius pasveikino svečius, pakvietė rabiną A. Ingberą tarti žodį parapijiečiams, tarė palaiminimo žodžius svečiams, kurių dauguma – krikščionys.

Talkininkai Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčioje

Lietuva ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra