Ambasadorė dr. Halina Kobeckaitė – Trakų rajono savivaldybės Garbės pilietė

Autorius: Data: 2016-06-03 , 13:44 Spausdinti

Ambasadorė dr. Halina Kobeckaitė – Trakų rajono savivaldybės Garbės pilietė

2016 m. birželio 2 d. Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdyje  Ambasadorei dr. H. Kobeckaitei buvo suteiktas Garbės piliečio vardas „pripažįstant jos nuopelnus Lietuvos Respublikos diplomatinėje tarnyboje, tautinių mažumų veikloje bei Lietuvos karaimų bendruomenės veikloje“.
Kaip teigiama projekto aiškinamajam rašte, ambasadorė yra įžymi Lietuvos valstybės veikėja, rašytoja, vertėja, žurnalistė.

Trakuose gimusi H.Kobeckaitė Vilniaus universitete yra baigusi žurnalistikos studijas, Taškento universitete studijavo uzbekų filologiją, yra dėsčiusi Kauno medicinos institute (dabar – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) ir Vilniaus inžineriniame statybos institute (dabar Vilniaus Gedimino technikos universtitetas), Maskvos universitete apsigynė disertaciją.

1989–1994 m. buvo paskirta Tautybių departamento prie LR Vyriausybės generaline direktore,

1994–1997 m. – LR nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Estijos Respublikoje, 1989–1994 m. – Tautybių departamento prie LR Vyriausybės generaline direktore, 1997–2004 m. – LR nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Turkijos Respublikoje, 2001–2004 m. – LR nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Uzbekistanui ir Azerbaidžanui (reziduojant Ankaroje; 2004–2007 m. dirbo LR Prezidento Valdo Adamkaus patarėja užsienio politikos klausimais, 2007–2011 m. buvo LR nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Suomijos Respublikoje. Halina Kobeckaitė 1988–1994 m. buvo Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė, I ir II Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narė, Lietuvos stojimo į UNESCO ir ESBO delegacijų narė; Lietuvos atstovė Europos taryboje rengiant Tautinių mažumų konvenciją ir kt.

Halina Kobeckaitė yra išvertusi 22 grožinės literatūros knygas iš uzbekų, kazachų, turkmėnų, azerų, turkų ir lenkų kalbų į lietuvių kalbą, parašiusi straipsnių vertimo teorijos, estetinio lavinimo, karaimų kultūros ir istorijos klausimais. Halina Kobeckaitė buvo viena iš 1994 m. knygos „Kipčiakų tiurkų Orientas Lietuvoje. Istorija ir tyrimų perspektyva“ sudarytojų, 1997 m. parašė knygą „Lietuvos karaimai“, 2008 m. buvo viena iš leidinio „Orientas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos visuomenės tradicijoje: totoriai ir karaimai“ sudarytojų; 2011 m. parašė „Lietuviški-karaimiški-rusiški pasikalbėjimai“, „Lenkų-karaimų-lietuvių pasikalbėjimai“, „Trumpa apybraiža apie karaimus Lietuvoje“ (rusų kalba), buvo viena iš knygų „Hadži Seraja Chanas Šapšalas pasišventęs tautai ir mokslui“ (2015), Trakų karaimų bendruomenės vyresniojo dvasininko Simono Firkovičiaus kūrybos antologijos „Bir kiuń ėdi… / Buvo tokia diena“ sudarytojų.

Trakų rajono savivaldybės Garbės piliečio vardą siūlome suteikti už jos veiklą, susijusią su Trakų miestu. Halina Kobeckaitė yra pirmoji Lietuvos ambasadorė moteris, trakietė. Trakų istorijos muziejui Halina Kobeckaitė perdavė daugiau nei 100 eksponatų, archyvinių dokumentų, susijusių su karaimų bendruomene. Kartu su Trakų istorijos muziejaus darbuotojais parengė ir išleido 2011 m. knygą „Hadži Seraja Chanas Šapšalas pasišventęs tautai ir mokslui“. Ne kartą Halina organizavo ekskursijas į Trakus, siekiant populiarinti Trakų miestą ir jo istoriją: Vadovų klubo nariams (2015), Helsinkio universiteto akademinei bendruomenei (2013), S. Nėries mokyklos absolventams (2014) ir kt. Nominantė yra parašiusi daug straipsnių, skirtų Trakų miesto ir jo istorijos populiarinimui: „Kultura karaimska wobec Litwy i Polski“ („Karaimų kultūra Lietuvoje ir Lenkijoje“) turistiniame  Jadvygos Siedleckos vadove „Troki i okolice“ („Trakai ir jo apylinkės“, Warszawa, 1997); ta proga Halina Kobeckaitė buvo gavusi tokį leidėjų laišką: „Esame įsitikinę, kad Jūsų šiame straipsnyje  pateikta informacija labai reikšmingai praturtino lenkų žinias apie šį nuostabų Lietuvos kampelį. Trakai – vietovė, kurioje per amžius sugyveno įvairių tautų kultūros, demonstruoja pasauliui įvairovės vienybę, o ypatingos Trakų istorinės, turistinės ir gamtovaizdinės savybės traukia įvairių šalių turistus. Kad būtų jų kuo daugiau! Viliamės, kad mūsų turistinis vadovas pasitarnaus Trakų populiarinimui tarp Lenkijos turistų, kurie gausiai lanko Salos pilį“ (pasirašo leidyklos „AgArt“ vadovas Tadeuszas Siedleckis).

Taip pat Halina Kobeckaitė surinko medžiagą knygai „Problemy rozwoju turystyki wiejskiej na Wileńszczyznie, Mazowszu i Podlasiu“ („Kaimo turizmo vystymo problemos Vilniaus krašte, Mazovijoje ir Polesėje“), apie parengė medžiagą apie Trakus leidiniui „Warszawa–Supraśl–Sztabin–Biała Waka–Troki“ (t. VI, 2004). Ambasadorės darbas lėmė, kad nominantei teko daug laiko praleisti užsienyje. Pristatydama gimtąją šalį, ji visados minėdavo Trakus, jos aplinką, kultūrą, istoriją, gamtos unikalumą.

H. Kobeckaitė dalyvavo LRT laidose: „Kelias į namus“ (2015-11-07), kurioje atskleidė savo požiūrį į gyvenimą ir sugrįžo atgal į Trakus, Karaimų gatvę; „Misija: Vilnija“, kur pasakoja apie Trakų pilį, Karaimų gatvę, kunigaikštį Vytautą Didįjį; ir kt.

Straipsnių ciklo Trakų rajono laikraščiuose „Trakų žemė“ apie Trakų mokytojų seminarijoje besimokiusius karaimus (2015) ir „Galvė“ apie Trakų karaimų bendruomenės kultūrą ir istoriją  (1988–1990) autorė. Nominantė taip pat buvo laikraščio „Trakų žemė“ projektų karaimikos klausimais vadovė ir daugumos straipsnių autorė (2012–2014).

Pagerbti ją pasiūlė Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Trakų bendrija ir Trakų seniūnijos bendruomenė „Santalka“ bei Trakų rajono laikraštis „Trakų žemė“.

Šeštadienį, birželio 4 d., 15 val. Trakų miesto šventės „Trakų vasara 2016“ metu  vyks vieša iškilminga Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija. Ambasadorei dr. Halinai Kobeckaitei Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė įteiks specialų Garbės piliečio ženklą (medalį), kuriame pavaizduotas Savivaldybės herbas ir įrašas: „Trakų rajono savivaldybė. Garbės pilietis“, taip pat įteiks Garbės piliečio pažymėjimą. Garbės piliečio vardo suteikimo faktas įrašomas Trakų rajono  savivaldybės Garbės piliečių knygoje.

Trakų rajono Garbės piliečio vardas jau yra suteiktas 1998 m. balerinai Majai Pliseckajai, o 2005 m. Trakų Garbės piliečio vardas suteiktas mons. Vytautui Pranciškui Rūkui.

„Trakų žemės“ inf.

Lietuva TrakaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra