Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų paroda „Paskutinieji LDK piliečiai“

Autorius: Data: 2012-09-24 , 10:25 Spausdinti

2012 m. rugsėjo 26 d., trečiadienį, 17 val. maloniai kviečiame į Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų parodos „Paskutinieji LDK piliečiai“ atidarymą Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto“ galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius).

Fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius besigilindamas į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos (LDK) praetį, ir Lietuvoje, ir Baltarusijoje, ir Ukrainoje ieškodamas buvusios Lietuvos valstybės nuo Baltijos iki Juodosios jūros didybės atspindžių, negalėjo nepastebėti ir fotografijose neužfiksuoti paskutiniųjų šios valstybės piliečiais save laikiusių, Lietuvos bajoriškas ir pilietines tradicijas tęsusių poetų Adomo Mickevičiaus (1798–1855) ir Česlavo Milošo (1911–2004) gyvenime paliktų pėdsakų. Autorius plačiai aprėpė A. Mickevičiaus gyventas vietas nuo gimtosios Zaosės dvarelio, mokslų Naugarduke, studijų Vilniuje, dėstymo Kaune ir tremties Paryžiuje. Česlavo Milošo pėdsakų A. Aleksandravičius ieškojo Šeteikių dvarelio liepų alėjoje, prie it veidrodis spindinčios kūdros, senelių ir giminių kapų Šventybrastyje, tarp Isos slėnio išlakių ąžuolų, Kunatų dvare Krasnogrūdoje ir paskutinėje prieglobsčio vietoje Krokuvos Šv. Stanislovo bažnyčios kriptoje ir dar daugybės kitų, su poeto gyvenimu susijusių vietovių.

Parodoje pristatoma tik maža dalis A. Aleksandravičiaus fotografijos lakštuose įvaizdintų A. Mickevičiaus ir Č. Milošo Lietuvoje ir Lenkijoje bei kitur paliktų ženklų.

Algimantas Aleksandravičius su jam būdingu išradingumu, susiedamas poetų paliktus gyvenimo kelio ženklus su nūdienos realijomis, pasitelkdamas raiškią fotografijos kompoziciją, o retsykiais ir, regis, atsitiktines detales, įvairuodamas šviesokaitos dėmėmis ar dramatiškais juodų ir baltų tonų santykiais, sukuria įsimintinus vaizdus. Fotografijose atsispindi ne tik dokumentiškai perteiktos poetų gyvenamos vietos ar aplinka, bet jos dar simboliškai susiejamos su iškilių poetų A. Mickevičiaus ar Nobelio premijos laureato Č. Milošo literatūrine kūryba, o įspūdžio sustiprinimui įpinama ir filosofinė potekstė.

A. Aleksandravičius yra gerai susipažinęs su abiejų poetų – Adomo Mickevičiaus ir Česlavo Milošo – gyvenimu ir kūryba, ištyrinėjęs beveik visus jų paliktus pėdsakus, ne kartą lankęsis poetų gimtinėse ar bent kiek su jų gyvenimu susijusiose vietovėse. Manyčiau, kad toks pasirengimas, išsamios žinios, fotografinė patirtis, intuicija ir momento pagava bei gebėjimas nepasimesti net sunkiausiose situacijos ir leido sukūrti įsimintiną fotografijų ciklą „Paskutinieji LDK piliečiai“. Daugybėje fotografijų autorius, sekdamas poetų pėdsakais, pasakoja apie iškilius lietuvių kilmės lenkų rašytojus, visą gyvenimą ieškojusus kelio prie savo genties, nuolat kreipusių žvilgsnius į senąją Lietuvą, idealizuotą ir poetizuotą juos kankinusiu ilgesiu.

2011 m. už fotografinio portreto atnaujinimą, Lietuvos asmenybių galerijos sukūrimą, už Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos paveldo poetiškus atspindžius A. Aleksandravičiui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

Stanislovas Žvirgždas

 ***************************

Apie autorių

Profesionalus fotografas menininkas Algimantas Aleksandravičius jau 25 metus dirba meninės fotografijos srityje. Labiausia žinoma jo fotografijų serija „Lietuvos veidai“ – kultūros ir meno žmonių portretų galerija. Jo portretinių fotografijų parodos buvo eksponuotos Lietuvoje, Rusijoje, Lenkijoje, Kazachstane, Nyderlanduose, Didžiojoje Britanijoje, Ukrainoje. Už kūrybinius pasiekimus A. Aleksandravičius pelnė Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją, LR Vyriausybės kultūros ir meno premiją. LR Kultūros ministerijos premiją. Apdovanotas medaliu Už nuopelnus Lietuvai, Nyderlandų Orange-Nassau Riterio ordinu. Įvairiose konkursuose fotografas pelnė daugybę apdovanojimų: 5 Grand Prix, konkurso Lietuvos spaudos fotografija 4 auksinius kadrus ir kt. Išleido 12 fotografijos leidinių.

Paroda veiks iki š. m. spalio 13 d.

Fotografijos galerija „Prospektas“, Gedimino pr. 43, Vilnius

Darbo laikas: II-V 12-18 val., VI 12-16 val.

Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Gedimino pr. 43, Vilnius, tel./ fax (8 5) 2611665, lietuvos.fotografija@gmail.com, www.photography.lt

Nuotraukose:

1. A. Aleksandravičiaus parodos plakatas

2. Č. Milošas savo gimtinėje 1997 m.

3. A. Mickevičius gyvendamas Paryžiuje, Senos gv. 63, 1834 m. parašė didžiausią savo kūrinį „Ponas Tadas“, 2012 m.

4. Šv. Stanislovo bažnyčia Krokuvoje ir įėjimas į kriptą, kurioje palaidotas Č. Milošas. 2010 m.

5. Zaosės dvaras, kuriame gimė A. Mickevičius, 2009 m.

Parodos , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra