Albume „Didžioji Lietuva“ – LDK architektūros paveldas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje miesto visuomenei bus pristatytas fotografijų albumas „Didžioji Lietuva“.
 
Leidinio sumanytoja ir fotografijų autorė – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė, Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė.
 
Knyga lietuvių ir anglų kalbomis pristato visus svarbiausius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) architektūros paveldo objektus, šiuo metu esančius už Lietuvos ribų. Tai bažnyčios, koplyčios, vienuolynai, cerkvės, dvarai, pilys, obeliskai, parkai, tiltai, įvairios paskirties pastatai, net karvidės ar spirito varyklos.
 
„Didžioji Lietuva“ – unikalus leidinys, pirmą kartą pasauliui išsamiai pristatantis LDK architektūrą ir teigiantis, kad Lietuvos valstybė, gyvavusi nuo XIII a., gali pasigirti puikių Europos architektų projektuotais statiniais.
 
Albumo autorė teigia, jog pagrindinis šio sumanymo tikslas – supažindinti skaitytojus su Didžiąja Lietuva, parodyti ir įrodyti kiekvienam, kad Didžioji Lietuva yra ne legenda, bet realybė.
 
„Tereikia pasiimti žemėlapį, dabar jau ir albumą, sėsti į automobilį, o knygoje pateiktos LDK objektų buvimo nuorodos tiesiog nuves jus į nepakartojamą istorinę kelionę, kurioje ne tik daug sužinosite, bet ir patirsite pasididžiavimą savo valstybe“, – sako B. Valionytė.
B. Valionytė, pasakodama apie leidinio ištakas, prisipažįsta, jog jau seniai norėjo susipažinti su užsienyje esančiais LDK architektūros objektais, juos aplankyti ir užfiksuoti. Kadangi niekas Lietuvoje negalėjo pateikti tų objektų sąrašo, signatarei teko pačiai imtis kruopštaus darbo.
 
2005–2009 m. B. Valionytė su Signatarų klubo nariais apvažiavo didžiąją dalį LDK teritorijos. Knygos pagrindu tapo per šias keliones sukauptas įspūdingas nuotraukų archyvas. 
 
2009 m. pasirodė pirmoji ir antroji leidinio knygos, šiemet bus išleista paskutinė, trečioji.
Kiekvieną knygą sudaro apie 600 puslapių.
 
Pirmojoje ir antrojoje knygose pristatomas LDK paveldas dabartinėje Baltarusijoje, trečioje knygoje – LDK architektūros, šiuo metu esančios Lenkijoje, Ukrainoje ir Rusijoje nuotraukos bei jų aprašymai.
 
Prie daugelio nuotraukų pridedami lietuviu save laikiusio dailininko Napoleono Ordos (1807–1883) piešiniai, leidžiantys palyginti, kaip atrodė objektas beveik prieš 150 metų ir dabar.
 
Neįtraukti tik tie LDK architektūros objektai, kurių neįmanoma kokybiškai nufotografuoti, nes jie yra labai apleisti arba visai sunykę.
 
B. Valionytės nuotr.
 
www.lrt.lt

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra