Aidukų kapinėms – naujas kryžius

Autorius: Data: 2019-07-17 , 17:49 Spausdinti

Aidukų kapinėms – naujas kryžius

Edgaro Gvozdovo nuotraukos

Kęstutis PETKŪNAS, Aidukai, www.voruta.lt

Švenčionių savivaldybės Švenčionių seniūnijoje esančiame Aidukų kaime liepos 13 dieną vyko naujo kryžiaus, prie šio kaimo kapinių, šventinimo iškilmės.

 Į kryžiaus šventinimo iškilmes  buvo atvykę šio kaimo ir aplinkinių kaimų gyventojai, kurių jau belikę nedaug, bet nemažai buvo atvykę tėvų tradicijoms ištikimų, jų vaikų, provaikaičių.

Naująjį kryžių šventino ir šv, Mišias aukojo Švenčionių parapijos kunigas Stanislav Matiukevič.

 Garsiame Aidukų kaime anksčiau gyveno 14 šeimų, dabar pastoviai gyvena, po vieną gyventoją, tik trijose sodybose.

 Visos šeimos nuo senų laikų  vertėsi žemdirbyste. Gal būt pastovus fizinis darbas gamtoje, savo laukuose užaugintos ekologiškos daržovės, grūdinės kultūros, savo augintų galvijų mėsa, pienas, miškuose surenkami grybai ir uogos, padėdavo išsaugoti sveikatą, todėl dauguma šio kaimo gyventojų iki gilios senatvės išlikdavo darbingi. Bene ilgiausiai gyveno Marija Slabadienė šių metų sausio mėnesį sulaukusi 100-ojo gimtadienio, bet pastaruoju metu jau sirgusi… Ruošiant šią publikaciją, atėjo skaudi žinia dėl šimtametės senolės mirties.

 Šis kaimas iki sovietinės okupacijos garsėjo kaip kultūros židinys. Buvo įkurta ir iki 1937 metų veikė šv. Kazimiero draugija, kuriai vadovavo šio kaimo gyventojas Kazimieras Petkūnas. Buvo rengiami vaidinimai, vakaronės į kurias atvykdavo jaunimas iš kitų kaimų.

K.Petkūno šeima 1951 m. Šeimos albumo nuotr.

Aidukų  kapinės yra apie pora šimtų metrų  nuo kaimo, ant smėlėtos kalvos. Kapinės matomos nuo automagistralės Švenčionys – Ignalina.

Kaimo bendruomenė nusprendė prieš daugelį metų statytą kryžių pakeisti nauju, surinko šiam tikslui įgyvendinti lėšų. Skaptuoti naują kryžių sutiko šios savivaldybės gyventojas  Genadijus Martinkėnas. Nagingas meistras polinkį  menui paveldėjo iš dėdės Viktoro Kurilo.   Pirmąjį kryžių  Genadijus  išskaptavo prieš septyniolika metų. Aidukų kaimo kryžius yra šešioliktas liaudies meistro kūrinys.

Buvusi šio kaimo gyventoja, Švenčionių profesinio rengimo centro mokytoja  Laimutė Stūglienė pasakojo, kad grupė šio centro mokinių nutarė susipažinti su skulptoriaus kūryba ir keletą mėnesių bandė meistrauti kartu su V. Kurilo. Jie su filmavimo kamera fiksavo kryžiaus skaptavimo darbus ir planuoja sukurti filmą apie kryžius meistraujantį skulptorių.

Renginiai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra