A. Terleckui bus įteikta Laisvės premija

Autorius: Data: 2013-01-11 , 15:38 Spausdinti

2013 m. sausio 13-ąją, minint Laisvės gynėjų dieną, disidentui Antanui Terleckui bus įteikta 2012 metų Laisvės premija. Taip Lietuva įvertina daugiau nei 10 laisvės kovotojo metų sovietiniuose kalėjimuose, lageriuose ir tremtyje.

Šios aukos reikėjo Lietuvai, nes laisvės niekas neatneša ant lėkštutės, ją tenka iškovoti. „Ne, tai nebuvo veltui. Buvo sunku. Aš tris kartus buvau teistas, keturis kartus kalėjau. Kolymoje teko kęsti 60 laipsnių šaltį. Bet dabar, kai viskas praėjo, dėkoju likimui už tokį gyvenimą. Lietuvai toks mano gyvenimas buvo reikalingas. Aš įdėjau šiokį tokį indėlį į kovą už Lietuvos laisvę“, –  tikina A. Terleckas.

Pasak Seimo nario, Laisvės premijų komisijos pirmininko Petro Auštrevičiaus, A. Terleckas yra ilgalaikės sunkios, bet tikrai nebeprasmės kovos už Lietuvos laisvę simbolis ir gyvoji pamoka jaunimui. „Manau, kad priimdami šį sprendimą, mes tik pateisinsime tuos lūkesčius, kuriuos turėjo daugelis Lietuvos kartų, matydami mūsų šalį laisvą, nepriklausomą, ir A. Terleckas yra visų šių darbų bendražygis ir žmogus vertas visokeriopos pagarbos“, – tvirtina P. Auštrevičius.

Antanas Terleckas studijavo Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete. 1954–1957 m. dirbo SSRS valstybinio banko Lietuvos skyriuje kredito inspektoriumi.

1957 m. gruodžio 24 d. suimtas. 1958 m. birželio mėn. nuteistas kalėti ketverius metus, bausmę atliko Sibire, Taišeto konclageriuose. Sugrįžęs dirbo „Puntuko“ gamykloje dispečeriu, vyr. ekonomistu, vyr. inžinieriumi. Nuo 1967 m. dirbo Vilniaus valgyklų treste. 1964–1969 m. Vilniaus universitete neakivaizdžiai studijavo istoriją.

1973 m. gegužės 24 d. vėl suimtas. Metus kalėjo Lukiškių kalėjime. Sugrįžęs dirbo gaisrininku, durininku, darbininku.

Antanas Terleckas buvo vienas iš aktyviausių sovietmečio disidentų – jo pareiškimai, laiškai, raginantys nutraukti Lietuvos okupaciją, buvo skelbiami per „Laisvės“, „Amerikos balso“, „Vatikano“ ir kitas radijo stotis, leidžiamos brošiūros. 1976–1977 m. vienas iš pogrindinio leidinio „Laisvės šauklys“ leidėjų. 1978 m. vasarą su bendraminčiais įkūrė Lietuvos laisvės lygą (LLL). 1979 m. vasarą kartu su LLL nariais leido nelegalų leidinį „Vytis“. 1979 m. rugpjūčio 23 d. kartu su bendraminčiais parašė ir išplatino „45 pabaltijiečių memorandumą“, raginantį likviduoti Baltijos valstybėse Molotovo-Ribentropo pakto pasekmes.

1979 m. spalio 30 d. suimtas ir nuteistas 3 metams lagerio, 5 – tremties. Kalėjo Urale, ketverius metus praleido tremtyje Magadano srityje. Į Lietuvą sugrįžo 1987 m. sausio 9 d., įsitraukė į Lietuvos politinę veiklą. 1987 m. rugpjūčio 23 d. A. Terlecko vadovaujama Lietuvos laisvės lyga (LLL) prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje pirma kartą viešai organizavo mitingą Molotovo-Ribentropo sąmokslui paminėti. 1989 m. rugpjūčio 6 d. Gotlando saloje (Švedija) kartu su Sąjūdžio ir išeivijos atstovais pasirašė Gotlando komunikatą.

punskas.pl

Redo Vilimo (BFL) nuotr.

www.punskas.pl

Nuotraukoje: A. Terleckas

Sausio 13-oji , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra