A. Mazuronis: Lietuva turės spręsti visai ES Bendrijai svarbius aplinkosaugos klausimus

Autorius: Data: 2013-03-22 , 09:58 Spausdinti

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis Briuselyje aptarė aktualius aplinkosaugos klausimus, kuriuos turės spręsti po šimto dienų ES Tarybai pradėsianti pirmininkauti Lietuva. Šie klausimai buvo svarstomi per 2013 m. kovo 21-osios vakare pasibaigusius Aplinkos tarybos posėdžius. Nuo poveikio aplinkai vertinimo kokybės ir efektyvumo ir netiesioginio kenkimo aplinkai gaminant biodegalus iki nanomedžiagų ir genetinių išteklių naudojimo tolesnio reglamentavimo – tokios buvo pagrindinės posėdžių temos.

ES Tarybai pirmininkaujanti Airija surengė politinius debatus apsvarstyti Europos Komisijos pasiūlymą iš dalies keisti Direktyvą dėl tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimo. „Lietuva iš esmės pritaria tikslui, dėl kurio siūloma keisti šią direktyvą, – sakė V. Mazuronis, – tačiau svarbu, kad priemonės jam pasiekti būtų racionalios ir tinkamos, kad neužkrautų papildomos naštos valstybei ir privačiam sektoriui. Siūlymas kiekvienoje ES valstybėje įpareigoti tik vieną kompetentingą instituciją atlikti projektų vertinimą pagal bendrą arba suderintą procedūrą galbūt paspartintų procesą, tačiau naujos institucijos kūrimas padidintų administracinę naštą, gali sumažėti ir vertinimo objektyvumas bei skaidrumas, o vertinimą atliekant vėliausiu projektavimo etapu neigiami sprendimai daug skaudžiau atsilieptų užsakovams“.

Aplinkos taryba diskutavo ir apie vertintojų akreditavimo sistemos sukūrimą bei vertinimo apimties nustatymo procedūrą. Lietuva ir kitos ES šalys pasisakė už lankstesnį pasiūlymą – kad direktyva numatytų galimybę pačioms valstybėms perkelti naujus įpareigojimus, atsižvelgiant į jau egzistuojančias teisines administracines sistemas, gerąją praktiką ir nacionalinius ypatumus.

Taryba taip pat svarstė direktyvas dėl benzino ir dyzelinių degalų kokybės ir skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, siekiant pereiti prie tvarių, mažiausiai aplinką teršiančių biodegalų, mažinant pirmos ir didinant antros kartos biodegalų vartojimą, taip ribojant netiesioginį žemės naudojimo paskirties keitimą.

„Suprasdami, kad būtina mažinti klimato kaitą, kuo daugiau naudotis atsinaujinančiais energijos šaltiniais, turime nedelsdami spręsti problemas, trukdančias mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį dėl netiesioginio žemės naudojimo paskirties keitimo. Paskatos pereiti prie biodegalų gamybos būtinos jau šiandien, – po posėdžio sakė V. Mazuronis. – Vis dėlto ne viena valstybė, tarp jų ir Lietuva, aiškiai pasisakė, kad užsibrėžiant ambicingus tikslus, pavyzdžiui, nustatant 5 proc. ribą pirmos kartos biodegalams, labai svarbu atsižvelgti ir į teisėtus verslo lūkesčius, investicijas ir jų apsaugą, skirtingą ES valstybių situaciją ir pan. Mūsų šalis yra pasirengusi kartu su ES Tarybai pirmininkaujančia Airija ieškoti tinkamo sprendimo, kuris padėtų išvengti neigiamo poveikio aplinkai, ekonomikai, verslo subjektams ir ES piliečiams“.

Briuselyje ministras jau ne pirmą kartą susitiko ir Lietuvos pasirengimą pirmininkauti ES Tarybai aptarė su klimato kaitos politikos komisare Connie Hedegaard. V. Mazuronis išsakė Lietuvos pritarimą EK siūlymui 2013-2015 m. apriboti aukcionuose parduodamų apyvartinių taršos leidimų kiekį. Tai leistų padidinti šių leidimų kainą ir skatintų pramonę investuoti į švarias, aplinkai draugiškas technologijas.

Aplinkosaugos klausimus, kuriuos svarstys Aplinkos taryba ir jos darbo grupės antrąjį šių metų pusmetį, kai ES Tarybos vairą jau bus perėmusi mūsų šalis, vizito Briuselyje metu Valentinas Mazuronis taip pat aptarė su Danijos klimato, energetikos ir statybų ministru Martinu Lidegard‘u ir šios šalies aplinkos ministre Ida Auken, Didžiosios Britanijos aplinkos valstybės sekretoriumi Edward‘u Davey, Ispanijos žemės ūkio, maisto ir aplinkos ministru Miguel‘iu Arias‘u Cañete, Rumunijos aplinkos ir miškų ministre Plumb Rovana, Čekijos aplinkos ministru Tomaš‘u Chalupa ir Bulgarijos laikinuoju aplinkos ir vandenų ministru Julian‘u Popov‘u. Ministras susitiko ir su Europos Parlamento Aplinkos apsaugos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininku M. Groote, šio komiteto Žaliųjų frakcijos atstovu Bas‘u Eickhout‘u ir nevyriausybinių organizacijų asociacijos „Green 10“ atstovais.

Lietuva - Belgija , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra