A.Kubilius. Vyriausybei labai stinga prastesnių scenarijų realistinio vertinimo, kurie gali paliesti Lietuvą

Autorius: Data: 2014-03-15 , 15:55 Spausdinti

Žinių radijo laidoje „Opozicija“ Opozicijos lyderis Andrius Kubilius su žurnalistu Raigardu Musnicku diskutavo apie įvykius Ukrainoje. A. Kubilius, vertindamas dabartinę situaciją, teigė, kad reikia atkreipti dėmesį ir tris svarbiausius dalykus. Pirma, V. Putino elgesys yra visiškai neprognozuojamas; antra, V. Putino klaidos ilgalaikėje perspektyvoje atves į jo paties ir jo imperinės idėjos pralaimėjimą, tačiau iki to dar gali būti visko. Ir trečia, opozicijos lyderis mano, kad tvirtėja Vakarų pozicija dėl tokių Rusijos veiksmų, ypač tai buvo galima pajusti Airijoje vykusio Europos liaudies partijos suvažiavimo, kuriame bendravo su Europos lyderiais, metu. Vertindamas A. Butkevičiaus Vyriausybės veikslą šioje situacijoje A. Kubilius pasigenda prastesnių scenarijų realistinio vertinimo, kurie gali paliesti Lietuvą.

R. Musnickas: Svarbiausi klausimai yra apie Ukrainą. Kaip Jūs matote situaciją, kas dabar ten vyksta? Pranešama apie tam tikrus susirėmimus tarp V. Putino ir ne V. Putino šalininkų, vėl pranešama apie žuvusius, Rusijos naikintuvai Baltarusijoje. Kaip Jums atrodo, ar V. Putinas vis giliau klimpsta į krizę, kuri susijusi su Ukraina ir Krymu?

A. Kubilius:  V. Putinas vis giliau klimpsta į savo klaidas, kurios yra esminės ir galų gale atves į V. Putino režimo labai stiprų pralaimėjimą. Kitaip sakant, pralaimėjimą tos imperinės Rusijos idėjos, kurią V. Putinas vis dar bando atgaivinti ar kažką vėl iš naujo suburti. Taigi visą paveikslą aš matau šitaip. Bet V. Putinas iki to pralaimėjimo, klimpdamas vis giliau į savo klaidas, gali pridaryti daug bėdų. Žiūrint į visą Ukrainos paveikslą, mes turime labai aiškiai įsivardinti principines nuostatas. Pirma, V. Putinas sugebėjo įrodyti, kad jo elgesys gali būti visiškai neprognozuojamas ir tuo požiūriu Rusiją jis labiau daro panašią į Šiaurės Korėją. Kitaip sakant, daug ginklų ir visiškai neprognozuojamas lyderio elgesys. Ar sąmoningai rodomas toks neprognozuotumas, ar dėl emocijų, patirto pralaimėjimo, nuoskaudų Maidane ir t.t. Antra, V. Putinas daro didžiules klaidas, kurios galų gale atves į jo paties ir jo imperinės idėjos pralaimėjimą. Trečia, aš matau, kad tvirtėja ir nuoseklėja Vakarų pozicija. Man tai suteikia, žiūrint į visą situaciją, tam tikro pasitikėjimo ir tikėjimo, kad situacija gali būti suvaldyta. Nors suvaldyti tokį neprognozuojamą V. Putino elgesį tikrai nėra paprasta.

Kai kurie pastarųjų dienų įvykiai, kaip vakar Donecke trys žuvę proukrainietiški, proeuropietiški demonstrantai, sumušti prorusiškų „tituškų“, atrodo, kad galbūt yra nesustojama tik ties Krymu, yra bandoma kelti chaosą visoje Rytų Ukrainoje. Rusijos organizuojami vadinamieji manevrai palei sieną ties Charkovu vėlgi kelia susirūpinimą. Iš kitos pusės, ką pastebi kai kurie analitikai, kad štai vakar JAV į pasaulio rinkas išmetė, liaudiškai tariant, apie 1 proc. savo strateginių naftos rezervų ir tai iš karto numušė naftos kainą keliais procentais. Kai kas galvoja, kad JAV išbando tokį ginklą, gal nedidele apimtimi, bet išbando prieš Rusijos ekonomiką, galvodami apie būsimas sankcijas. Po to iš karto pasigirdo V. Putino reakcija, kurią galima traktuoti įvairiai. Jis buvo susitikęs su oligarchais ir kalbėjosi, kaip reikės gyventi prie Vakarų sankcijų, nes matyt suvokia, kad tos sankcijos gali būti pakankamai griežtos ir viską apimančios. Taip pat buvo susitikęs su savo Saugumo tarybos nariais, įskaitant ir Premjerą D. Medvedevą, ir kt., jis pasakė tokius žodžius, kad štai reikia žiūrėti, mes kažkaip netyčia įsivėlėme, tariamai, į Ukrainos vidinį konfliktą…

R. Musnickas: Lyg tai netyčia, įtraukia juos skersvėjis..

A.Kubilius: Taip, lyg netyčia. Ir kad reikia žiūrėti kaip kalbėtis su savo kolegomis Vakaruose. Sunku pasakyti, ką tai reiškia. Šiandien vyks labai svarbus JAV valstybės sekretoriaus J. Kerry ir S. Lavrovo susitikimas. Galbūt tai yra paskutinė JAV pastanga sustabdyti nuo klaidingų dalykų, kuriuos Rusija daro Kryme, pseudo referendumų ir kitų panašių dalykų. Tai čia vienas pozityvesnis dalykas, bet lygiai taip pat negalima atmesti ir blogesnių scenarijų. V. Putino klaidos tęsiasi toliau, jos gali plėstis ir gilėti. Šioje situacijoje verta prisiminti vieno iš žinomiausių ideologų A. Dugino, dar 1997 m. išdėstytą visą Rusijos geopolitikos strategiją, ypač Ukrainos atžvilgiu, kur labai aiškiai įvardinta, kad nepriklausoma Ukraina yra didžiausias strateginis pavojus Rusijai. Tas pats kaip priešų armijos įsiveržimas į Rusijos teritoriją ir tos geopolitinės strategijos požiūriu nepriklausoma Ukraina negali egzistuoti. Mes visą laiką matėme visus 15 metų, kiek V. Putinas yra valdžioje, jis gal kitais žodžiais, bet tą A. Dugino geopolitinę strategiją nuosekliai stengiasi įgyvendinti. Taigi turime būti pasiruošę viskam, tiek nuo optimistiškesnio scenarijaus, tiek ir žymiai prastesnio, kuris gali tiesiogiai paliesti mus ir visą mūsų regioną, Europą ir pasaulį. Reikia atkreipti dėmesį ir į vakar labai rūsčiai nuskambėjusius Vokietijos kanclerės A. Merkel žodžius, kad jeigu Rusija ir toliau tęs tokią politiką, tai grės katastrofiškomis pasekmėmis visiems, įskaitant ir Rusiją.

R. Musnickas: O kaip Jūs komentuotumėte Baltarusijos vadovo A. Lukašenkos šios svaitės elgesį? Jis tarsi parodė, kad irgi smerkia Rusiją ir palaiko Ukrainą, kas lyg ir neturėjo būti būdingu elgesiu jam šioje situacijoje. 

A. Kubilius: Iš tikrųjų jis lyg ir pripažino naująją Ukrainos Vyriausybę. Rusijai tai didžiulis smūgis, nes Rusijos viešoji diplomatija remiasi tokia teorija, kad jie nepripažįsta naujosios Vyriausybės, kažką kalba apie tuos vasario 21-osos susitarimus. Kitaip sakant, jie nepripažįsta legitimios valdžios, tai A. Lukašenka labai aiškiai pasakė, kad ją pripažįsta. Dabar kodėl A. Lukašenka taip elgiasi, manau, yra kelios priežastys. Pirma, spėju, kad jam nepatinka V. Putino pasirinktas kelias kariuomenės jėgomis spręsti…

R. Musnickas: Padėti broliškai tautai tokiu būdu…

A. Kubilius: Taip. Antra, manau, kad tiek A. Lukašenka, tiek Kazachstano Prezidentas N. Nazarbajevas tokią V. Putino laikyseną, būdami gana arti jo, gali traktuoti kaip jo silpnumo įrodymą. Kitaip sakant, labai aiškiai matydami, kad V.Putino nervingas elgesys ir tos klaidos, kurias jis daro, rodo, kad V. Putino kurtas neoimperinis muitų sąjungos, Eurazijos imperijos atgaivinimas, šitas projektas iš esmės yra žlugęs.

R. Musnickas: Čia nėra toks būdas įspirti V. Putinui už visus žeminimus, kuriuos jis patyrė iš Maskvos ir antra, pritapti labiau prie Europos?

A. Kubilius: Aš todėl ir sakau, kad, viena vertus, jie visai nenori ant savo galvos patirti nepažymėtomis uniformomis kažkokių žaliųjų ateivių veiksmų savo teritorijoje, savo kunigaikštysčių sostinėse. Antra, matydami tą V. Putino silpnumą, natūraliai jiems iškyla klausimas, tai prie ko glaustis. Gal reikia demonstruoti kažkokius ženklus, kad mes galime būti arčiau Vakarų?

R. Musnickas: Bet vis dėl to šeši Rusijos naikintuvai Baltarusijoje nusileido.

A. Kubilius: Čia turbūt toks balansavimo veiksmas, viena ranka rodant, kad jis nesilaikys tokios Rusijos geopolitinės linijos – nepripažinti Ukrainos naujos valdžios, jis ją pripažįsta, kita ranka jis padaro gestą, tai jam nieko nekainuoja naikintuvus įsileisti, kaip atsaką į NATO.

R. Musnickas: Gal V. Putinas dabar jau gražiai paprašė.

A. Kubilius: Taip. Dar noriu atkreipti dėmesį, kad A. Lukašenka dar kartą  papildomai paaiškino, kad čia V. Putinas prašė tų lėktuvų, kad A. Lukašenka leistų jiems bazuotis Baltarusijoje.

R. Musnickas: Ilgai ir sunkiai prašė… Taip pat praėjusią savaitgalį buvote Airijoje, kokios nuotaikos, aš kiek žinau, ir su A. Merkel Jums teko susitikti?

A. Kubilius: Airijoje vyko Europos liaudies partijos, konservatorių susivienijimo suvažiavimas. Mes esame to susivienijimo dalis. Dalyvavome tame suvažiavime, kuriame didelis dėmesys buvo skirtas Ukrainai. Mes organizavome ir mitingą prie kongreso durų, kuriame kartu su mūsų bendruomenių atstovais aktyviai dalyvavo latviai, estai, gruzinai, ukrainiečiai, švedai ir V. Kličko ir M. Saakašvilis. O pačiame kongrese daug svarbių kalbų J. Tymošenkos, V. Kličko ir Europos lyderių A. Merkel, J. M. Barooso ir kt. Daug kalbėta apie situaciją Ukrainoje, nes tai kelia nerimą, kaip tai gali paveikti ir įtakoti visos Europos tolesnę ateitį ir perspektyvą. Taip pat teko kalbėtis siauresniame rate su visais Europos Sąjungos vadovais, taip vadinamame Europos liaudies partijos Tarybos posėdyje. Seniai neteko matyti tokio ryžtingo nusiteikimo. Kaip tik visi vadovai buvo grįžę po Briuselyje vykusios tikrosios Europos Vadovų Tarybos, kurioje buvo priimtas sprendimas dėl sankcijų įvedimo Rusijai, tų vadinamų trijų etapų. Aptarėme tai, kaip tai gali atrodyti. Dabar A. Merkel pasakyti žodžiai, jeigu Rusija nekeičia savo veiksmų ir jeigu toliau eina su vadinamais pseudo referendumais, tai pirmadienį prasideda personalinių sankcijų etapas ir toliau grės ekonominių sankcijų paketas. Tai skambėjo pakankamai įspūdingai, tiesiog matant tą kūno kalbą ir klausantis visų vadovų kalbas. Aš tikiuosi, kad tai girdi ir V. Putinas.

Aišku, toliau mes patys turime galvoti. Lietuvoje šiek tiek su Vyriausybės veikla gal ne viskas būna gerai, girdime kartais tokių keistų pakalbėjimų neatsakingų, kad sankcijų nereikia, arba „Patriot“ raketas Premjeras iš ryto pirko, popiet – nebe. Iš tikrųjų labai stengėmės prisidėti prie Vyriausybės darbų ir veiklų, bet, man atrodo, kad labai stinga realistinio vertinimo prastesnių scenarijų, kurie gali paliesti Lietuvą. Ir tam reikia ruoštis. Ekonominių sankcijų įvedimas reikštų, kad Lietuvos 20 proc. eksportas į Rusiją gali virsti probleminiu. Lietuva turi apie tai galvoti, apie apsirūpinimą dujomis, elektra, kur esame labai stipriai priklausomi. Taigi matyčiau labai svarbų Vyriausybės racionalios veiklos poreikį, pavyzdžiui, kaip šiomis sąlygomis nedelsiant pradėti stiprinti krašto apsaugą.

Tėvynės Sąjunga , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra