A.Kubilius. Sankcijos Rusijai – rimtas perspėjimas, kad Vakarų pasaulis vieningas ir ryžtingai nusiteikęs stabdyti Rusijos agresiją

Autorius: Data: 2014-08-01 , 13:03 Spausdinti

Seimo Opozicijos lyderis Andrius Kubilius interviu „Žinių radijo“ laidai „Opozicija“ penktadienį teigė, kad sankcijos Rusijai reikalingos tam, kad būtų sustabdyta agresija Ukrainoje. Anot jo, nestabdoma Rusijos agresija Ukrainoje yra didžiausias pavojus Lietuvai, jos verslui ir visiems žmonėms.

Komentuodamas viceministrų skyrimą A. Kubilius pažymėjo, kad ši valdančioji koalicija viceministrų postus pavertė dalybų ir derybų tarp partijų objektu. „Ir todėl į viceministrų postus siūlomi lojalūs ir artimi žmonės partijų pirmininkams, visiškai neatsižvelgiant į jų kvalifikaciją, reputaciją“, – sakė opozicijos lyderis.

Atsakydamas į žurnalistės Linos Pavalkytės klausimą apie Žaliojo tilto skulptūrų likimą, kuris galimai paaiškės šį rudenį, A. Kubilius pabrėžė, kad sovietmečio simbolių vieta ne mūsų viešosiose erdvėse, o, pavyzdžiui, Grūto parke ar kur nors kitur.

L. Pavalkytė: Įsigaliojo Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, visokių yra svarstymų, kaip tų sankcijų atoveiksmis paveiks ES šalis. Jeigu domitės tokiomis aktualijomis atostogų metu, kokia jūsų nuomonė, ko reikėtų laukti Lietuvos verslininkams?

A.Kubilius: Be abejo, kad situaciją net ir atostogų metu stebime. Mano manymu, tokios sankcijos galėjo būti jau seniau įvestos. Jos yra reikalingos tam, kad būtų sustabdyta agresija Ukrainoje, o nestabdoma Rusijos agresija Ukrainoje yra didžiausias pavojus Lietuvai, Lietuvos verslui ir visiems Lietuvos žmonėms. Tos trečio lygmens sankcijos, kurios yra paskelbtos, mano manymu, turėtų būti rimtas perspėjimas Rusijai, jos valdžiai, kad Vakarų pasaulis yra vieningas ir ryžtingai nusiteikęs stabdyti Rusijos agresiją ir aš tikėčiausi, kad į tokius Vakarų veiksmus Rusija sugebės adekvačiai reaguoti. Ar įgyvendinamos sankcijos kaip nors paveiks Lietuvos ekonomiką, matyt, kad paveiks tiek, kiek paveiks pačią Rusijos ekonomiką. Visos ekonomikos Vakarų kontinente yra tampriai susijusios ir visas aplinkybes turime racionaliai vertinti, tačiau noriu pakartoti, kad labiausiai Lietuvos ekonomiką paveiktų nesustabdoma ar nesustabdyta Rusijos agresija Ukrainoje.

L. Pavalkytė: Vokietija yra viena iš tų šalių, kurios norėtų draugiškai susitarti su Putinu arba ieškoti švelnesnių sprendimų. Kokios jums mintys kyla minant dviratį Vokietijos saloje būtent šiuo klausimu?

A. Kubilius: Žinote, visada gerai susitarti nenaudojant kokių nors stipresnių priemonių, bet, mano manymu, bandymai taikiai susitarti diplomatinėmis priemonėmis su Rusija, kad ji nesielgtų taip neprotingai ir taip agresyviai, tos priemonės nieko nedavė, todėl Vakarai pradeda taikyti vis griežtesnes sankcijas. Ir aš kol kas nematau kokių nors požymių, kad kitokie būdai sustabdytų Rusijos agresiją, visiškai neracionalų Rusijos vadovybės elgesį, kad jie galėtų duoti kokį nors  rezultatą.

L. Pavalkytė: Lietuvos politinėje padangėje irgi šis tas vyksta, tęsiasi viceministrų rinkimo procesas, ir pastebima, kad juodasis sąrašas padarė savo darbą, kai kurie viceministrai negrįš į ankstesnes savo pareigas. Ar jūs stebite šį procesą ir kaip galėtumėte jį pakomentuoti?

A.Kubilius: Be abejo, matome, kad kai kurios partijos valdančiojoje koalicijoje nenurimsta ir bando abejoti tuo principu, kokiu valstybė veikia pakankamai efektyviai, kad specialiosios tarnybos pateikia valstybės vadovams apie kai kuriuos ar ketinančius dirbti, ar dirbančius aukštose pareigose valstybės tarnautojus ir į tai reaguojant tie valstybės tarnautojai yra atleidžiami iš pareigų, tai ši logika kai kam nepatinka. Bet, mano įsitikinimu, didžiausia klaida padaryta šios valdančiosios koalicijos, kad jie viceministrų postus pavertė ne ministro komandos formavimo tam tikru mechanizmu, kuris suteiktų ministrui atsakomybę suformuoti sau tinkamą profesionalią komandą ir su ja dirbti, o viceministrų postus pavertė dalybų ir derybų tarp partijų objektu. Ir todėl į viceministrų postus siūlomi lojalūs ir artimi žmonės partijų pirmininkams, visiškai neatsižvelgiant į jų kvalifikaciją, reputaciją, jų gebėjimą dirbti vienokį ar kitokį darbą. Ir todėl ta problema ir toliau tęsiasi, bet jos priežastys yra tame klaidingame principe skirstyti viceministrų postus pagal partijų principus, o kai kurioms partijoms, kaip matome iš patirties, įeinančioms į valdančiąja koaliciją labai sunku į postus pasiūlyti nepriekaištingos reputacijos asmenis.

L. Pavalkytė: Ką jūs darytumėte kitaip, jei būtumėte premjeras, kaip jūs siūlytumėte keisti tokią tvarką?

A.Kubilius: Mūsų vyriausybėje į viceministrų postus žmones rinkdavosi patys ministrai ir jie buvo atsakingi už tai, kad į tuos postus nepakliūtų kokie nors asmenys, kurių reputacija keltų abejonių. Ir tuo atveju, jeigu kurio nors viceministro veikla ar veiksmai specialiosioms tarnyboms sukeldavo abejonių, jie iš karto būdavo šalinami be didelių problemų ar ilgų tarppartinių derybų.

L.Pavalkytė: Spauda skelbia, kad rudenį aiškės Žaliojo tilto skulptūrų likimas. Jūsų nuomone, kaip su tomis skulptūromis derėtų pasielgti?

A.Kubilius: Mano manymu, per ilgos diskusijos dėl šių skulptūrų. Esu įsitikinęs, kad tokių sovietmečio simbolių vieta tikrai ne tokiose viešose erdvėse kaip tiltas. Jas galima perkelti ar į Grūto parką, ar kur nors kitur, o ne traktuoti jas kaip ypatingą meno paveldą. Diskusijos Lietuvoje per ilgai užsitęsusios, o daugeliui žmonių, kuriems sovietmetis primena jų sunkią ir tragišką patirtį ar tremtyse, ar būnant kitaip persekiojamiems, šie paminklai yra labai skaudus jų patirties priminimas ir tikrai nemanau, kad sovietmečio paveldo simboliai turėtų taip ilgai išlikti mūsų viešose erdvėse.

L. Pavalkytė: Esate Seimo narys, kaip žinia, Seimo nariams atostogos nepriklauso, tačiau žmogiška daryti pertraukas darbe, atostogauti, poilsiauti. Jūsų nuomone, ar derėtų įteisinti Seimo nariams atostogas?

A.Kubilius: Aš manau, kad tai yra techniniai dalykai, kurie turėtų būti išspręsti, nelabai suprantu, kodėl Seime tai niekaip neišsisprendžia. Natūralu, kad visi dirbantys žmonės naudojasi atostogomis, Seimo nariai taip pat ir tas neapibrėžimas palieka keistų įspūdžių, lyg mes atostogaudami elgiamės kažkaip neteisėtai, todėl visiškai pritarčiau tam, kad tai būtų sureguliuota ir reglamentuota.

tsajunga.lt

Tėvynės Sąjunga , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra