A. E. Derse: Vašingtonas karpo išlaidas gynybai, todėl parama Lietuvai bus sudėtingesnė

Autorius: Data: 2012-05-11 , 15:32 Spausdinti

Eglė SAMOŠKAITĖ

Jungtinėms Valstijoms „karpant“ savo išlaidas gynybai šios šalies paramą gaunančios šalys, tarp jų ir Lietuva, bus priverstos dėti didesnes pastangas savo pačių saugumo užtikrinimui. Tokią JAV poziciją penktadienį, 2012 m. gegužės 11 d., susitikime su žurnalistais išsakė šios šalies ambasadorė Vilniuje Anne Elisabeth Derse, pabrėžusi, kad JAV paramos klausimas itin susijęs su NATO šalių narių įsipareigojimu gynybai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto.

„Tai labai susiję su 2 proc. įsipareigojimu. Aplinka bus konkurencingesnė, nes bus mažiau dolerių tokio tipo paramai visam pasaulyje. Todėl šalys, kurios nori ir toliau gauti tokią paramą, bus vertinamos pagal tai, kokias pastangas deda dėl savo pačių saugumo. Paramą teikiančioms šalims, kurios labai rūpinasi ir savo saugumu, tai gali būti sudėtinga. Tai esminis principas“, – susitikime teigė Amerikos ambasadorė.

A. E. Derse atmetė tiesioginį ryšį tarp Lietuvos skiriamų lėšų gynybai bei rizikos prarasti paramą iš JAV, tačiau, jos teigimu, vertinimas, kam skirti šią paramą, sugriežtės, nes JAV mažina išlaidas gynybai.

Per visus tuos metus, kai Lietuva neįgyvendino savo tikslo skirti gynybai bent 2 proc. BVP, Lietuva vis tiek įgyvendino visus tarptautinius įsipareigojimus, įskaitant Afganistano misiją. Be to, buvo ekonominis sunkmetis, todėl tai suprantama. Tai ne kriterijus, tiesiog mes nusakome situaciją“, – sakė A. E. Derse.

Gynybos atašė Jeffrey L. Jennette pabrėžė, kad finansavimas iš JAV pusės Lietuvai yra įvairus, todėl, be įprastinių asignavimų, Lietuva, anot jo, gauna ir kitokią paramą.

„Užsienio parama gynybai yra vienas iš paramos variantų, tačiau yra ir kitų paramos teikimo formų. Pavyzdžiui, yra bendros misijos, be to, daug kas priklauso nuo to, kurioje srityje mes bendradarbiaujame. Per tą laiką, kai Lietuva su savo pajėgomis dalyvauja Afganistano misijoje, buvo įvairių paramos formų, kurios padėjo vystyti bendrus gebėjimus“, – pasakojo gynybos atašė.

DELFI primena, kad šių metų sausio mėnesį buvo pranešta, jog Pentagonas Lietuvos pajėgoms, vykdančioms misiją Afganistane, suteiks paramą ir dovanos bepiločių orlaivių bei kitokios karinės įrangos. Krašto apsaugos ministerija patvirtino, kad Lietuva iki 2013 metų iš JAV gaus mokymų ir karinės įrangos, kurios vertė bus apie 12,8 mln. JAV dolerių (maždaug 31,6 mln. Lt).

Lietuva Šiuo metu Lietuva gynybai neskiria nė 1 proc. BVP, nors NATO šalys yra įsipareigojusios siekti 2 proc. rodiklio. Vyriausybės skaičiavimu, šiemet Lietuva gynybai skirs 0,95-0,97 proc. BVP. Lietuva iš NATO pareigūnų yra sulaukusi kritikos dėl nepakankamo gynybos finansavimo.

www.delfi.lt

Nuotraukose:

1. A. E. Derse (Šarūno Mažeikos nuotr.)

2. Asignavimai krašto apsaugai

Lietuva - JAV , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra