A. Bilotaitė. Vyriausybė akcizais skatins šešėlinę alkoholio prekybą

Autorius: Data: 2014-01-28 , 13:36 Spausdinti

Seimo narė, parlamentinės grupės „Už Lietuvą be korupcijos“ pirmininkė Agnė Bilotaitė viešai pasmerkė Vyriausybės pasirinktas priemones biudžeto lėšoms pensijų kompensavimui surinkti. Jos teigimu, Vyriausybės sprendimas rinkti lėšas drastiškai didinant alkoholio akcizą yra pasmerktas dvigubai nesėkmei – nepavyks ne tik surinkti pensijoms reikiamos sumos į biudžetą, bet ir bus suteiktas papildomas kvėpavimas šešėlinei alkoholio rinkai.

„Pritariu Vyriausybės siekiui kompensuoti dėl krizės sumažintas pensijas, tačiau stebina siūlymo lėšas tam rinkti iš padidinto alkoholio akcizo trumparegiškumas arba atviras populizmas. Jei akcizas, kaip žadama, būtų padidintas apie 20 procentų, akivaizdu, kad surenkama mokesčių suma neišaugtų tiek pat. Priešingai – aišku, kad gamintojai kainą perkels ant žmonių pečių, o šie nenustos gerti, bet rinksis alternatyvius, tik baudomis apmokestinamus šaltinius – kontrabandą ir kitą nelegalią produkciją, – aiškino A. Bilotaitė. – Kitaip tariant, toks drastiškas alkoholio akcizo pakėlimas tik paskatintų šešėlinės alkoholio rinkos paklausą, o iš paskos ir pasiūlą. Alkoholio vartojimas yra didžiulė Lietuvos problema ir turime ją spręsti, tačiau vien akcizais jos tikrai nesumažinsime, tam reikalingos kompleksinės priemonės.“

Tokios prognozės pagrįstumą liudija ir nesenų reformų Lietuvoje patirtis. 2008 ir 2009 metais padidinus akcizus 38 procentais, stipriųjų alkoholinių gėrimų akcizų surinkimas ne išaugo, o kaip tik krito nuo 669 mln. Lt (2007 m.) iki 505 mln. Lt (2010 m.). Priežastis nesunkiai įspėjama: legalių gėrimų pardavimų apimtys tada nukrito 48 procentais – beveik perpus. Didinant alkoholio akcizų tarifus, viso (ne tik stipraus) alkoholio akcizo surinkimas 2007–2013 metais krito nuo 879 mln. Lt iki 806 mln. Lt per metus. Šiuo metu akcizo tarifas drastiškai didinimas, nors nuo šių metų balandžio 1 d. ir taip įsigalioja anksčiau priimti akcizo tarifo pasikeitimai.

„Praktika rodo, kad akcizų didinimas niekada nepadeda surinkti daugiau mokesčių ir net nesumažina alkoholio vartojimo. Prekyba paprasčiausiai traukiasi į šešėlį, kur Laisvos rinkos instituto duomenimis jau ir taip yra trečdalis visos šalies alkoholinių gėrimų rinkos, – siūlymus kritikavo Agnė Bilotaitė. – Paradoksalu, jog Vyriausybė nurodo lėšas pensijoms surinksianti iš akcizų didinimo ir šešėlinės rinkos mažinimo. Tačiau pirmoji priemonė akivaizdžiai trukdo antrajai – kuo didesni mokesčiai, tuo sunkiau ištraukti šešėlį į šviesą. Jei Vyriausybė nepakeis priemonių plano šiuo klausimu, turėsime valstybės skolon mokamas pensijas ir dar daugiau nuslėptų mokesčių. Sunku patikėti, kad premjeras to nesuprastų“.

Nuomonės, diskusijos, komentarai , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra