A. Ažubalis: Rusijos pozicija PRG atžvilgiu – pavojinga ir finansiškai neišmintinga

Autorius: Data: 2012-05-18 , 15:59 Spausdinti

Konstantinas AMELIUŠKINAS, ru.DELFI.lt

Rusijos pozicija dėl priešraketinės gynybos skydo Europoje yra nederama, pavojinga ir finansiškai neišmintinga, NATO vadovų susitikimo Čikagoje išvakarėse interviu ru.DELFI.lt sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

Pasak jo, šio vadovų susitikimo metu turi būti patvirtinta, jog Baltijos šalyse toliau bus tęsiama oro policijos misija, o Lietuvos prioritetai sutampa su daugumos Aljanso sąjungininkių prioritetais – tai kolektyvinis saugumas, Afganistanas ir partnerystė.

NATO vadovų susitikimas Čikagoje vyks 2012 m. gegužės 20-21 dienomis. Tai bus didžiausias suvažiavimas per visą NATO istoriją. Jame dalyvaus 57 valstybių lyderiai, taip pat Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, Pasaulio banko ir Europos Sąjungos vadovai.

Šio vadovų susitikimo išvakarėse Lietuvos užsienio reikalų ministras A. Ažubalis atsakė į portalo DELFI klausimus.

– Su kokiais pasiūlymais ir prioritetais Lietuva važiuoja į NATO susitikimą Čikagoje ir kokių rezultatų tikisi?

– Čikagos susitikimo darbotvarkė yra aiški: kolektyvinės gynybos pajėgumai, Afganistanas ir partnerystės. Lietuvos ir daugelio sąjungininkų prioritetai šiose srityse yra panašūs. Pajėgumų klausimu mes remiame sprendimus, kurie ir toliau užtikrintų NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimus, bet kartu atsižvelgiant ir į ekonominį sunkmetį. Sprendimas čia yra vadinamoji „išmanioji gynyba“, kurios geras pavyzdžiu – NATO oro policijos misija Baltijos šalyse.

Manome, kad Aljansas taip pat turi vaidinti svarbų vaidmenį siekiant energetinio saugumo. Todėl pasiūlėme Vilniuje veikiančio Energetinio saugumo centro pagrindu steigti NATO kompetencijos centrą.

Žinoma, norime užtikrinti, kad Aljansas deramai atliktų savo užduotis Afganistane, padarytų viską, ko reikia, kad šios šalies vyriausybė ir žmonės galėtų patys spręsti savo likimą. Kaip žinote, 2014 metais įvyks pokyčiai, susiję su mūsų buvimu Afganistane, todėl artėjant šiam laikui turime nuspręsti apie tolesnę paramą afganams, nes tiesiog pasitraukti negalime, kad Afganistanas vėl netaptų pasaulinio terorizmo židiniu.

Šiuolaikiniame globaliame pasaulyje būtų sunku įsivaizduoti NATO be šalių partnerių. Šiandien tokios šalys kaip Švedija ar Suomija jau nemažai prisideda prie Aljanso operacijų ir turi pajėgumus, galinčius puikiai veikti kartu su NATO pajėgomis. Todėl Lietuva remia šias pastangas ir skatina didesnį partnerių bendradarbiavimą su Aljansu.

– Kokią vietą darbotvarkėje užims oro policijos rotacijos klausimas?

– Oro policija yra svarbus vidinis NATO įsipareigojimas mūsų bendros oro erdvės vientisumo ir saugumo užtikrinimui. Kaip žinote, vasario mėnesį Šiaurės Atlanto taryba nusprendė šią misiją tęsti nuolatos, ir tai dar turi būti patvirtinta Čikagoje. Kartu tai ir Baltijos šalių įsipareigojimas užtikrinti tinkamą paramą lėktuvus ir karius teikiančioms šalims, už kuriuos mes esame joms dėkingi.

– Kokia yra Lietuvos pozicija dėl PRG Europoje ir bendradarbiavimo su Rusija?

– Tikimasi, kad Čikagoje NATO šalių vadovai nuspręs, jog Aljansas yra pasiruošęs pradėti įgyvendinti tarpinį NATO priešraketinės gynybos sprendimą, kuris būtų toliau tobulinamas. Lietuvai svarbu, kad NATO teritorijos gynyba būtų užtikrinama pačios NATO, o bendradarbiavimas su kitomis šalimis vyktų ten, kur sutampa abiejų pusių interesai.

Deja, Rusija vis dar laikosi požiūrio, kad reikalinga bendra sistema, o dalis NATO teritorijos, žinoma, ir Baltijos šalys, būtų dengiamos Rusijos pajėgumų. Girdime grasinimus, kad nesutikus su Rusijos reikalavimais ar nesuteikus Rusijai teisinių  garantijų dėl NATO sistemos nenukeipimo prieš Rusiją, ji imsis atsakomųjų veiksmų, dislokuos Kaliningrade prieš NATO nukreiptas raketas. Manau, kad tai netinkama, pavojinga  ir finansiškai neišmintinga  pozicija. Akivaizdu, kad priešraketinė sistema negali būti prieš ką nors nukreipta, o jei yra siekis bendradarbiauti, tuomet reikalinga ne vieni kitų kontrolė ir užtikrinimai, bet pragmatiniai sprendimai.

– Su kokiomis NATO šalimis Lietuva mato galimybę kooperuotis gindama savo pozicijas?

– NATO yra vienodas vertybes ir panašius interesus turinčių šalių klubas, kurio nariai ginasi nuo išorinių grėsmių kartu. Manau, kad toks NATO apibrėžimas turi išlikti, ir Lietuva, keldama sau aktualius klausimus, remsis visų sąjungininkų gera valia ir solidarumu.

– Lietuvos partneriai NATO atkreipę dėmėsi į įsipareigojimus skirti 2% gynybai, ko Lietuva neįgyvendina. Ar mes esam pasiruošę tam, kad šis klausimas bus sprendžiamas susitikimo metu?

– Priminsiu, kad šį mėnesį mūsų parlamentinės partijos priėmė bendrą pareiškimą, kuriame numatoma parama Lietuvos gynybai ateityje. Tai svarbus žingsnis pirmyn. Manau, jis neliks nepastebėtas mūsų sąjungininkų. Antra vertus, negalima nepastebėti, kad Lietuvos ekonominis stabilumas, sąlygų ekonomikos augimui užtikrinimas taip pat yra svarbus indėlis į nacionalinį ir tarptautinį saugumą. 

– Premjeras Andriaus Kubilius vizito į Gruziją metu sakė, kad diena, kai Gruzija taps NATO nare, ne taip toli. Jūsų nuomone, ar galima sulaukti kokių nors žingsnių link to?

– Manau, kad Gruzija labai tvirtai ir nuosekliai žengia narystės link. Šalyje įgyvendintos konstitucinės, rinkimų sistemos ir struktūrinės reformos, vis didėja indėlis į NATO operacijas, nuosaiki ir lanksti pozicija jos okupuotų teritorijų atžvilgiu – visa tai rodo rimtą pasirengimą pilnavertei narystei.

Nors NATO šalys sutarė, kad Čikagos susitikime nebus sprendžiami Aljanso plėtros klausimai, tačiau „atvirų durų“ politika lieka galioti. Užsienio reikalų ministrų lygiu rengiamas susitikimas su Gruzija ir kitomis narystės siekiančiomis šalimis. Jo metu, manau, sulauksime daugelio sąjungininkų teigiamo įvertinimo dėl kandidatų dedamų pastangų. Žinoma, galutinis sprendimas dėl naujų narių turės būti priimtas visų šalių sutarimu, o jį pasiekti yra ir pačių kandidatų rūpestis.

V. Kopūsto nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: A. Ažubalis

LR užsienio reikalų ministerija , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra