A. Ažubalis: ES fiskalinės drausmės sutartyje nematau pavojaus Lietuvos suverenitetui

Autorius: Data: 2012-06-05 , 16:29 Spausdinti

Ugnė KARALIŪNAITĖ

Antradienį, 2012 m. gegužės 5 d., Seime pritarta Europos Sąjungos biudžetinės sutarties ratifikavimo projekto pateikimui. „Už“ balsavo 67 parlamentarai, „prieš“ – 4, 12 – susilaikė. Siūloma, kad fiskalinės drausmės susitarimo dėl stabilumo, koordinavimo ir valdysenos ekonominėje ir pinigų sąjungoje ratifikavimo projektas Seime būtų svarstomas birželio 26 d.

Užsienio reikalų ministrui Audroniui Ažubaliui pristatant pateikimą, Seimo nariams kilo klausimų ne tik dėl fiskalinės drausmės įstatymo neatitikimo Konstitucijai, bet ir grėsmės valstybės suverenitetui.

„Teikiamu įstatymo projektu nesiūloma daryti pareiškimų dėl ketinimų laikytis visų ar dalies sutarties nuostatų nei įstojimo į euro zonos datos. Tai reiškia, kad sutarties nuostatos Lietuvai įsigalios nuo narystės euro zonoje dienos, – aiškino A. Ažubalis. – Ratifikavus sutartį Lietuva tik įgis teisę dalyvauti euro zonos šalių vadovų susitikimuose klausimais, kurie yra susiję su sutartį pasirašiusių valstybių konkurencingumu, euro zonos klausimais.“

Užsienio reikalų ministras bandė įtikinti, kad sutartį Seimas turėtų ratifikuoti dar neįstojus į euro zoną dėl kelių priežasčių. ES besitraukiantis ūkis turės įtakos ir Lietuvai, todėl fiskalinės sutarties ratifikavimas Seime, A. Ažubalio nuomone, padėtų Lietuvai: „Paduotume teigiamą signalą tarptautinėms rinkoms, kad augimo politika, kuri palietė piliečius, bet padėjo atsitiesti po giliausios krizės, Lietuvoje yra ir bus tęsiama ir mes esame su tais, kurie pasisako už atsakingą viešųjų finansų reikalų tvarkymą, išleidžia tik tiek, kiek uždirba. Šis signalas taip pat būtų svarbus šalies tarptautiniams reitingams ir partnerių pasitikėjimui mumis.“

Taip pat A. Ažubalis tikino, kad greičiau ratifikavęs Lietuvos parlamentas šią sutartį paskatintų ją greičiau įsigalioti ir pradėti vykdyti euro zonoje.

Parlamentarams pasidomėjus, ar nevertėtų prieš ratifikuojant sutartį visų pirma pasirūpinti Konstitucijos pataisomis, kurios gali būti reikalingos pritarus šiai ES sutarčiai. A. Ažubalis pripažino, kad Konstituciją ir teisinius aktus, ratifikavus fiskalinės drausmės sutartį, keisti reikės, tačiau teigė tikįs, kad sutarčiai Seimas turėtų pritarti kuo greičiau.

Tarp Seimo narių kilo ir nerimas, ar ši finansinės drausmės sutartis nekelia grėsmės Lietuvos suverenitetui. „Prieš kelias dienas Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasidžiaugė, kad šita sutartis yra labai svarus žingsnis į tolesnį centralizavimą ir federacinės valstybės kūrimą. Logiškai reikštų, kad prarandame dalį suvereniteto“, – kalbėjo Seimo narė Dalia Kuodytė.

Tačiau A. Ažubalis teigė, kad sutarties pagrindinis aspektas yra ne valstybių politinė laisvė, bet fiskalinė drausmė. „Pagrindinės sutarties nuostatos dėl biuždetinės drausmės nėra naujos. Mes jau dabar tą įgyvendiname. Manau, kad čia labai kažko naujo, išskyrus, kad vyriausybės vykdys griežtą fiskalinės drausmės politiką nėra“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.

Finansinės drausmės sutartis Europos Sąjungoje buvo pasirašyta kovo 2 d. Ją pasirašyti atsisakė tik Čekija ir Didžioji Britanija. Sutartimi įteisinama, kad fiskalinė drausmė turi tapti kiekvienos šalies teisiniu įsipareigojimu. Teisinis dokumentas leidžia Europos Teisingumo Teismui prižiūrėti sutarties sąlygų laikimąsi bei skirti baudas už pažeidimus.

K. Čachovskio nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: A. Ažubalis

LR užsienio reikalų ministerija , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra