A. A. Elena Keraitytė-Terleckienė

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. naktį į birželio 10-ąją mirė pasipriešinimo okupacijai (rezistencijos), Laisvės kovų dalyvė, žymaus disidento Antano Terlecko žmona Elena Terleckienė.
 
Elena Terleckienė gimė 1925 metų rugpjūčio 1 dieną Panevėžio apskrities Troškūnų valsčiaus Laukagalių kaime Justino ir Uršulės Keraičių šeimoje. Į rezistencinę veiklą įsitraukė 1944 metais. Jos brolis Stasys Keraitis-Varnas priklausė Algimanto apygardos partizanams, vadovavo būriui, žuvo 1948-aisiais. Už tai, kad norėjo palaidoti brolio palaikus, buvo areštuota ir tardyta. Vykdydama partizanų užduotis perduodavo jiems medikamentų, surinktų pinigų.
 
1951 metais ištekėjo už Antano Terlecko.
 
Lietuvos laisvės lygos narė nuo 1978 metų. Dalyvavo leidžiant pogrindžio spaudą. Rašomąja mašinėle spausdino ir platino „Laisvės šauklį“, „Vytį“, kitus antisovietinius pogrindžio dokumentus. Dalyvavo daugelyje pasipriešinimo akcijų, prisidėjo rengiant pirmąjį okupuotoje Lietuvoje mitingą Vilniuje, prie A. Mickevičiaus paminklo, 1987 metų rugpjūčio 23-iąją.
 
1977, 1980, 1984 metais buvo KGB tardoma ir kaltinama, kad pasirašė viešus protestus dėl rezistentų suėmimo, politinių kalinių kalinimo. Už tai, kad perdavė pogrindžio spaudai ir į Vakarus antisovietinius dokumentus (politinių kalinių laiškus JAV prezidentui R. Reaganui ir Lenkijos „Solidarumui“), jai grasinta iškelti baudžiamąją bylą.
 
Patyrė daug kratų, per jas buvo konfiskuoti vyro dienoraščiai, laiškai.
 
Vyras Antanas tris kartus kalintas už pasipriešinimą sovietinei okupacijai. Elena lankė jį įkalinimo ir tremties vietose Urale, Magadano srityje.
 
Dirbo buhaltere, ekonomiste, Vilniaus prekybos technikumo dėstytoja.
 
Antano ir Elenos Terleckų butas ilgus metus buvo neformalus Laisvės lygos narių štabas.
 
Rezistencijos dalyvius visuomet žavėjo Elenos svetingumas, kantrybė, dėmesingumas, rūpinimasis kitais, kilnumas ir širdies šiluma.
 
Pastaruoju metu ji sunkiai sirgo.
 
1997 metais E. Terleckienei suteiktas Rezistencijos dalyvio vardas, o 2006-aisiais pripažintas Laisvės kovų dalyvio teisinis statusas.
 
Apdovanota Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžiumi, Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, Lietuvos nepriklausomybės medaliu, Lenkijos Respublikos ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ karininko kryžiumi.
 
Išaugino du sūnus ir dukterį.
 
Tegul šviečia Amžinoji Šviesa ištikimai kovotojai už Lietuvos Laisvę.
 
***
Velionė pašarvota Vilniaus arkivyskupijos laidojimo paslaugų centre, prie Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios (M. K. Paco g. 4).
 
Karstas išnešamas birželio 12 dieną, šeštadienį, 13 valandą.
 
Rezistencijos dalyviai
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: Laisvės kovų dalyvė E. Terleckienė

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra