6 faktai, kurių nežinojote apie paminklus

Autorius: Data: 2018-12-03 , 13:08 Spausdinti

6 faktai, kurių nežinojote apie paminklus

PR

Pagrindinė paminklų ir antkapių funkcija padėti prisiminti mirusiuosius ir išsaugoti jų atminimą ateinančioms kartoms. Paminklų istorija siekia seniausius laikus. Šiame straipsnyje kapų tvarkymo įmonės https://www.tylikalva.lt/ ekspertai papasakos apie paminklų istoriją bei jų atsiradimą nuo seniausių laikų iki mūsų dienų.

Akmens amžiaus paminklai. Jau akmens amžiuje mūsų protėviams iškilo problema, kaip laidoti mirusiuosius, kad jų nesunaikintų laukiniai žvėrys. Buvo sugalvota uždėti didelį akmenį. Taip ir gimė paminklai ir antkapiai.

Jau akmens amžiuje vyravo tam tikri papročiai bei kultūrinės tradicijos, kurios turėjo įtakos paminklams bei antkapiams. Pirmieji mums žinomi paminklai (pavyzdžiui, neandertaliečių kapavietės Kroatijos mieste Krapina) jau turi pirmąsias paminklines konstrukcijas.

Megalitiniai statiniai. Pirmaisiais pilnaverčiais paminkliniais statiniais yra laikomi vadinamieji megalitai, kurie pasirodė Europoje 3 – 4 tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Jų dydis labai skyrėsi, nes tai galėjo būti tiek maži paminklai kapams, tiek didelės egiptietiškos piramidės ar Mikėnų civilizacijos statiniai Kretos saloje. Dažnai vietovės, kuriose stovėjo megalitai nebūtinai atliko laidotuvių funkciją, bet buvo atliekamos ir įvairios religinės apeigos.

Dar vieniems megalitiniams statiniams yra priskiriami piliakalniai, kurie būdavo supilami virš kapavietės. Pirmieji tokie piliakalniai pasirodė 4 tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Šie piliakalniai buvo statomi visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Antarktidą.

Antikos memorialiniai paminklai. Jau antikos laikais pasirodė tikrieji pirmieji memorialiniai paminklai, kuriems pagaminti buvo naudojamos akmens plokštės. Jos buvo apdirbamos specialiais įrankiais ir papuoštos įvairiais raštais, bareljefais bei epitafijomis. Epitafijos  – tai įvairūs užrašai ant paminklo menine arba eiliuota forma. Taip pat vietoj akmens plokščių buvo statomos statulos arba nedidelės skulptūrinės kompozicijos. To meto socialinė nelygybė turėjo įtakos antikos paminklų išvaizdai. Antikos laikų aukštuomenės paminklai buvo tikri meno kūriniai, kurie buvo statomi Senovės Romos imperatoriams, kariuomenės vadams ir kitiems aukštiems pareigūnams.

Krikščionybės paminklai. Viduramžiais Europoje ėmė plisti krikščionybė, o kartu ir krikščioniški laidojimo papročiai. Įvyko postūmis kapo akmenų plėtroje. Visų pirma, pradėta tvirtinti kryžių ant kapo. Iš pradžių kryžiai buvo mediniai ir padengti dvejomis lentomis, kurios sudarė tam tikrą stogą, apsaugantį nuo kritulių ir klimato poveikio. Katalikai pasirinko klasikinį krikščionišką dviejų skersinių kryžių, o stačiatikių tikintieji aštuonkampius kryžius.

Renesanso laikų paminklai. Renesansas atėjęs į Europą XIV a. pr. grąžino susidomėjimą Senovės antikos kultūra. Renesanso laikotarpiu buvo būdingas paminklų kūrimas religinėmis tematikomis bei mirties ir amžinybės samprata. Natūralu, kad tradiciniai antkapiai ir paminklai buvo kitaip dekoruojami, atsirado naujos skulptūrų, bareljefų ir kitų dekoratyvinių ornamentų gamybos būdai.

Tuo metu vyravo antikos temos ir aukšto lygio meniniai paminklai, kurie išstūmė epitafijas ir antkapių užrašus. Tai paskatino menininkus ir skulptorius ieškoti naujų formų ir sprendimų.

Šiuolaikinės paminklų tradicijos. XVIII a. pab. – XIX a. pr. sutapo su Viktorijos laikų klestėjimu bei įtvirtino šiuolaikinius memorialinius kultūros pamatus ir tradicijas. Didžiųjų miestų pakraščiai tapo memorialiniais parkais ir kapinėmis, kurios buvo dekoruotos tūkstančiais paminklų. Šių paminklų gamybai buvo naudojamas marmuras ir granito plokštės. Kapinės pakankamai greitai įgijo teritorinę priklausomybę, o memorialinė architektūra tapo atskira ir nepriklausoma kryptis mažų formų architektūroje. Tipinė antkapių išvaizda ir išdėstymas susiformavo XIX a. pr. Kapinėse buvo įrengtos tvoros, paminklai ir susikūrė atskiras laidojimo verslas.

Taigi praėjo daug tūkstantmečių bei amžių, kol susiformavo mūsų laikų kapinės. Kiekvienas amžius pasižymėjo savo išskirtiniais bruožais bei tradicijomis. Šiais laikais paminklų ir antkapių gamyba tapo išsivysčiusia veiklos sritimi su savo tradicijomis, mados tendencijomis ir turtinga istorija.

Naujienos Reklama/Skelbimai ,Komentarai


Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra
www.cutestockfootage.com