Atmintis garbingai Lietuvos istorijai gyva išeivių širdyse

Autorius: Data: 2012-07-23 , 16:21 Spausdinti

Atmintis garbingai Lietuvos istorijai gyva išeivių širdyse

Kunigas Egidijus ARNAŠIUS

Šių metų liepos 15d., sekmadienį, Dublino lietuviai Šv. Andriejaus bažnyčioje paminėjo Žalgirio mūšio dieną. Buvo aukojamos šv. Mišios už Tėvynę Lietuvą. Po šv. Mišių pristatyti bajoriški herbai, kurių atstovai, kaip manoma, galėjo būti dalyviais šiose garsiose ir lemtingose kautynėse. Herbus, kunigo Egidijaus Arnašiaus įkvėptas, stilizavo Airijos lietuvis, Vyčio Kryžiaus Ordino pirmų kovų už Lietuvos Nepriklausomybę kavalierių palikuonis ir Laisvės Kovų dalyvio sūnus, skulptorius Darius Miliauskas. Užaugęs ir subrendęs šventoje žemaičių žemėje, Plungėje ir Telšiuose, paskutinį dešimtmetį savo kūrybines galias įprasmina įvaldydamas Airijos akmenį smaragdinės salos viduryje. Jo specializacija – keltų kryžiai.

Per šventę herbai pagerbti šalia lietuviškos trispalvės vėliavos. Pasirodo neatsitiktinai. “…jau 16 a. Žygimanto Augusto ir vėlesnių Lietuvos valdovų laikais prie svarbių dokumentų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje tvirtinami antspaudai buvo perrišami trispalve, geltonos, žalios ir raudonos spalvos, susukta šilkine virvele.” Antai, Varšuvos Karalių rūmuose yra saugoma 1605 m. nežinomo dailininko spalvota kompozicija, vaizduojanti Žygimanto III Vazos ir Konstancijos Austrijietės vestuvių parado įvažiavimą į Krokuvą. Vestuvių parade žygiuojanti Abiejų Tautų jungtinė sparnuotųjų lietuvių ir lenkų raitelių kariuomenė pavaizduota su išskirtinėmis vėliavomis: lenkų kariai su baltos ir raudonos spalvos deriniais išpuoštomis vėliavomis, lietuviai raiteliai – su geltonos, žalios ir raudonos spalvos trikampėmis vėliavomis. Kitame epizode žygiuojantis pėstininkų lankininkų (šaulių) pulkas neša keturias vėliavas, iš kurių net dviejose naudojamas geltonos, žalios ir raudonos spalvos derinys, pasikartojantis dešimtyje ar vienuolikoje juostų. Po šiomis vėliavomis matomas būgnininkas, žygiuojantis su raudonos spalvos būgnu, kurio centre yra baltas lietuviškas raitelis – Vytis. Karių uniformos tamsiai žalios spalvos, prie jų geltoni krepšiai strėlėms sudėti, kepurės išpuoštos ryškiai geltonos, žalios ir raudonos spalvos plunksnomis.” ( Iš Violetos Rutkauskienės straipsnio “Mūsų trispalvė: šis tas ir kai kas daugiau”).

Herbai Liubičius ( Lubicz ) ir Ereliukas ( Szaszor ) minimi jau nuo 14 a. Herbas Danskietis (Dantiscus ) žinomas nuo 16 a. pradžios žymaus tų laikų humanisto, Lietuvos ir Lenkijos diplomatijos tėvo, poeto ir Varmijos vyskupo – princo Johannes Dantiscus, kilusio nuo Gdansko, vardu.

Įsidėmėtina, kad kai kurie garsūs Liubičiaus herbo atstovai yra gerai žinomi ir Lietuvos žmonėms. Tai Oskaras Vladislovas-Liubič-Miloš-Milašius ( 1877 – 1939 ) – lietuvių poetas, rašęs prancūzų kalba ir Česlovas Milošas ( 1911 – 2004 ) – lietuvių kilmės lenkų rašytojas, poetas, literatūros mokslininkas, Nobelio literatūros premijos laureatas.

Stanislovas Moniuška ( 1819 – 1872 ) – lenkų tautinės operos tėvas, bemaž 20 metų gyvenęs ir kūręs Vilniuje. Jo muzikoje atsispindi LDK gyvenusių tautų kultūrinis paveldas.

Pristatyti herbai, sukurti išoriniam jų patalpinimui ir pavaizdavimui. Tinkama vieta – tai lauko erdvės prie paradinių namų durų ir vartų. Herbo esmė – svečią sudrausminti ir tinkamai nuteikti pagarbiai elgtis šeimininko namuose.

Gražus sutapimas, kad šventėje dalyvavo ir svečiai, tai žurnalistai iš Lietuvos Audrys Antanaitis, Lietuvos žurnalistų sąjungos vado pavaduotojas, atvykęs su keletu plunksnos bendradarbių į esperanto kalbos suvažiavimą Airijoje, Galway mieste. Taip pat dalyvavo gausus Airijos lietuvių bendruomenės pulkelis su bendruomenės pirmininku dr. Arūnu Teišerskiu priešakyje, su svečiais mokytojais iš Lietuvos. Lietuvos atstovybei Dubline pagarbiai atstovavo Ypatingoji Lietuvos ambasadoriaus patarėja Audronė Markevičienė.

Dar liepos mėnesio pabaigoje herbai Liubičius ir Ereliukas iškeliaus į Lietuvą, į šių herbų atstovų ir užsakovų namus. Tai Žygimanto Valio, teisininko, kilusio iš Šiaulių krašto bajorų Choromanskių palikuonio ir Jono Ragausko LBKS vado namus. O herbas Danskietis lieka Airijoje, nes šio herbo atstovas šiuo metu gyvena Dubline.

Džiugu, kad lietuviška dvasia, atmintis garbingai Lietuvos istorijai gyva išeivių širdyse.

Nuotraukose:

1.  Kunigas Egidijus Arnašius (kairėje) ir skulptorius Darius Miliauskas. Herbai iš kairės į dešinę: „Liubičius“, „Danskietis“, „Ereliukas“. Ernesto Slivinsko nuotr.

2. Iš dešinės į kairę prie altoriaus ir herbų: Kunigas Egidijus Arnašius, Airijos lietuvių bendruomenės pirmininkas dr. Arūnas Teišerskis, Lietuvos žurnalistų sąjungos vado pavaduotojas Audrys Antanaitis, Ypatingoji Lietuvos ambasadoriaus patarėja Audronė Markevičienė, skulptorius Darius Miliauskas, žurnalistas svečias iš Lietuvos. Gintauto Čepaičio nuotr.

3. Skulptoriaus Dariaus Miliausko stilizuoti herbai iš kairės į dešinę: „Liubičius“, „Danskietis“ ir „Ereliukas“. Ernesto Slivinsko nuotr.

Liepos 6-oji Lietuva - Airija , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra