35-ojoje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijoje priimti sprendimai dėl Vilniaus istorinio centro ir Kuršių nerijos

Autorius: Data: 2011-07-05 , 09:17 Spausdinti

2011 m. birželio 23 d. UNESCO būstinėje Paryžiuje vykusioje 35-ojoje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto (PPK) sesijoje buvo priimti sprendimai dėl Lietuvoje esančių Pasaulio paveldo vietovių – Vilniaus istorinio centro ir Kuršių nerijos – išsaugojimo būklės.

Savo sprendime dėl Vilniaus istorinio centro būklės PPK paragino, kad reguliarų darbą kuo greičiau pradėtų speciali priežiūros komisija, kuri nustatytų Vilniaus istorinio centro išsaugojimo procedūras ir apibrėžtų sprendimų priėmimo procesą šios paveldo vietovės išskirtinės visuotinės vertės apsaugai stiprinti. Komitetas taip pat paragino, kad Lietuva pateiktų informaciją apie aukštuminių pastatų statybas buferinėje apsaugos zonoje, kadangi jos gali turėti neigiamą poveikį Vilniaus istorinio centro išskirtinei visuotinei vertei ir vizualiam integralumui.

Svarstydamas Kuršių nerijos, kuri yra bendra Lietuvos ir Rusijos Federacijos vertybė, klausimą, PPK išreiškė didelį susirūpinimą dėl Kaliningrado srityje sukurtos ekonominės vystymo zonos ir Kuršių nerijoje planuojamų didžiulių laisvalaikio kompleksų statybų. Šios padarytų didelės žalos trapiam Kuršių nerijos kraštovaizdžiui ir sukeltų grėsmę vertybės vientisumui. Komitetas paragino Rusijos Federaciją nedelsiant sustabdyti statybų planus bei peržiūrėti ekonominės zonos nustatymo klausimus.

Komitetas taip pat paragino, kad abi valstybės bendrai parengtų jungtinį Kuršių nerijos išskirtinės visuotinės vertės aprašą (Lietuva savo projektą jau pateikė Pasaulio paveldo komitetui), kuris užtikrintų objekto valdymo, apsaugos ir vystymo dvišalį koordinacinį mechanizmą. Be to, Lietuva ir Rusija skatinamos skubiai parengti turizmo strategiją, kuri įvertintų transporto ir lankytojų srautus.

Pasaulio paveldo komiteto sprendimas dėl Kuršių nerijos paremtas ir 2010 m. gruodį vietovėje apsilankiusios tarptautinės ekspertų misijos rekomendacijomis.

Tarp kitų rekomendacijų, tarptautinė misija atkreipė dėmesį, jog nepavykus pašalinti atitinkamų grėsmių paveldo vertybės išskirtinei visuotinei vertei, objektas gali būti įtrauktas į Pavojuje esančio Pasaulio paveldo sąrašą. Ekspertai kaip grėsmes įvardija tai, kad neparengtas bendras valdymo planas, kurį rekomendavo misija, 2009 m. patariamosios misijos rekomendacijų dėl pastatų išsaugojimo nesilaikoma taip, kaip tikėtasi, o turizmas ir jo vystymas tampa nekontroliuojami ir kenkia objekto išskirtinei visuotinei vertei.

Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo Lietuvą ir Rusijos Federaciją iki 2012 m. vasario 1 d. pateikti atnaujintą vertybės išsaugojimo būklės ataskaitą, į kurią būtų įtrauktas ir 2010 m. įvykusios tarptautinės ekspertų misijos pateiktų rekomendacijų įgyvendinimas. Minėta ataskaita bus svarstoma 2012 m. vyksiančioje 36-ojoje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje.

Lietuva šiuo metu nėra Komiteto narė, todėl sesijoje dalyvauja stebėtojos teisėmis. Lietuvos delegaciją Pasaulio paveldo komiteto 35-ojoje sesijoje sudaro Kultūros viceministrė Nijolė Laužikienė, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis, Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorės pavaduotoja Rūta Gruzdytė, Lietuvos nuolatinės atstovybės prie UNESCO laikinoji reikalų patikėtinė Nida Liubertienė ir Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Gintarė Tamašauskaitė.

Pasaulio paveldo sąraše yra įrašytos 4 Lietuvoje esančios vietovės: Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė ir Struvės geodezinio lanko punktai.

www.kpd.lt

Pasaulis , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra