„Terra Jatwezenorum 2011“ sutiktuvės

Autorius: Data: 2011-12-13 , 10:18 Spausdinti

„Terra Jatwezenorum 2011“ sutiktuvės

2011 m. gruodžio 17 d. (šeštadienį) 10.00 val. Lenkijos laiku Punsko valsčiaus konferencijų salėje vyks mokslinė populiarioji konferencija bei naujausio istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum 2011“ sutiktuvės.

Pranešimus skaitys:

1. Algirdas Patackas (Kaunas) Jotva – teriota, bet neprarasta

2. Gražina Markevičiūtė-Markauskienė (Kaunas) Knygnešys Vincas Markevičius iš Giluišių

3. Sigitas Birgelis (Punskas) Knygnešys Povilas Matulevičius. Mitai ir tikrovė

4. Bronius Makauskas (Vilnius) Iš Seinų krašto istorijos

Kavos pertrauka

5. Gintaras Lučinskas (Alytus) Petras Mockevičius (iš Vidugirių) – poetas, mokytojas, šaulys

6. Elvyra Biliūtė-Aleknavičienė (Alytus) Adolfo Ramanausko-Vanago rankraščių sergėtojai

7. Petras Maksimavičius (Seinai) Lenkijos tautinių ir etninių mažumų bei regioninės kalbos įstatymas (lietuvių laimėjimai ar praradimai)

8. Nijolė Birgelienė (Punskas) Punsko krašto lietuviškų šeimų vaikų vardai anksčiau ir dabar

Koncertuos ansamblis „Tėviškės aidai“

Konferencijai pasibaigus (apie 13.00 val.) Šlynakiemio kaime, partizanų žuvimo vietoje, vyks Jurgio Krikščiūno-Rimvydo ir jo adjutanto Vytauto Prabulio-Žaibo pagerbimas.

Rengėjai: Punsko „Aušros“ leidykla, Punsko valsčiaus įstaiga, Lenkijos lietuvių bendruomenės valdyba

***

Istorija yra palaimintas žinojimas, kuris mums teikia žmogiškąjį orumą, savigarbą, pasitikėjimą savimi. Nežinantys istorijos pasilieka vaikai. Istorija primena mums praeities įvykius, be kurių nesuprastume, kas vyksta šiandien, nemokėtume orientuotis praeities ir dabarties įvykių labirintuose.

Metraštis „Terra jatwezenorum“ (Jotvingių kraštas), kurio pristatymas vyks gruodžio 17 dieną Punske, yra skirtas dingusiems amžių verpetuose jotvingiams ir tiems, kurie jų atminimą garbingą ir iš jo stiprybės semiasi.

Anot Petro Dusburgiečio, „(…) Sūduviai patys tauriausieji, pranokę kitus ne tik papročių kilnumu, bet turtais bei galybe. Mat jie turėjo šešis tūkstančius raitelių ir galybę kitokių karių (…). Savo svečiams jie rodo nepaprastą lipšnumą, ir vargu ar kada jų namuose rastumei tokių valgių ir tokių gėrimų, kuriais šia proga nepasidalytų su savo svečiu. Jiems rodosi, jog svečią būsią neužtektinai pamylėję, jei jis negersiąs iki apsvaigimo“.

Nutilo jotvingių šneka, giesmės ir raudos, buvo sunaikintos jų gyvenvietės, sudeginta jų pilys. Liko piliakalniai, pilkapiai. Jie pasakoja apie narsiausius iš narsiausių.

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo direktoriaus Mykolo Karčiausko nuomone, labai tikslinga leisti tokius leidinius ten, kur gyvai jaučiama jotvingių dvasia, matomas jų palikimas, šalia jų piliakalnių, kapinynų, upių ir ežerų.

Anot Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Algirdo Patacko šis metraštis pakelia mus į naują erdvę: iš etnografinio, regioninio lygmens pakylame į aukštesnį. Esame baltų genčių likučiai. Žuvo prūsai, jotvingiai, rytų ir vakarų galindai. Jie žuvo, galbūt todėl kad galėtų įsitvirtinti Mindaugo Lietuva. Mes tos Lietuvos palikuonys. Jotvingių likimas yra vienas tragiškiausių baltų genčių istorijoje. Lietuviai jotvingių atsparos dėka sukūrė valstybę, prūsai paliko istorijoje bent savo vardą, o prūsų kalbos likučiai buvo užrašyti keliuose žodynėliuose, todėl buvo įmanoma netgi atkurti „nawaprūsiskan“ – naująją prūsų kalbą. Tuo tarpu iš jotvingių, kadaise garsios, gausios ir didingos genties, buvo likę nedaug vietovardžių ir vandenų vardų.

www.punskas.pl

Seinų - Punsko kraštas , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra