2017 m. Kalbos premiją Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija skyrė A. Bartnikui
Autorius: Voruta Data: 2017-05-09 , 14:31 Spausdinti

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Džoja Gunda Barysaitė)
www.voruta.lt
Gegužės 8 d., pirmadienį, Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti Signatarų namuose surengė Spaudos pusryčius, kurių metu Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas buvo paskelbtas keturioliktuoju Kalbos premijos laureatu. Premiją Komisija visų balsais nutarė jam skirti už ilgametį lituanistikos, etnokultūros ir lietuvių kalbos mokymo plėtojimą Kaliningrado (Karaliaučiaus) srityje.
Seimo Pirmininko pavaduotoja, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė sveikindama renginio dalyvius su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena priminė, kad šios dienos minėjimas jau turi kuklią istoriją, kuri prasidėjo, kai buvo minimos šimtosios Spaudos atgavimo lietuviškais rašmenimis ir teisių lietuvių kalbai atgavimo metinės. I. Degutienė pabrėžė, kad galime didžiuotis šia labai lietuviška švente, nes tai buvo mūsų tautos viena iš didžiųjų taikių pergalių. Prof. Viktorijos Daujotytės žodžiais „Gindami lituanistiką – giname Lietuvos valstybę“ I . Degutienė baigė savo kreipimąsi ir pažymėjo, kad Kalbos dieną minime viltingai nusiteikę, bet sergėdami ir būdraudami.
Spaudos pusryčių pranešimą apie lietuvių kalbos reikšmę Lietuvai ir lietuvių tautai skaitė Vilniaus universiteto Filosofijos istorijos ir logikos katedros doc. dr. Naglis Kardelis, kuris lietuvių kalbą prilygino dvasinei žemei: “Tai mūsų būties namai, kuriuos turime ne mažiau sergėti nei Lietuvos teritoriją”.
Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, atkreipusi dėmesį į nuolat girdimą informaciją apie įvairiuose Lietuvos kampeliuose klestinčią lituanistinę veiklą, nutarė pasidomėti, koks lituanistinis gyvenimas vyksta Lietuvos savivaldybėse. Gerąja patirtimi apie lituanistines veiklas su renginio dalyviais pasidalino Šilutės rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Skobienė ir Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė-kalbos tvarkytoja.
Komisijos pirmininkė I. Degutienė džiaugėsi Lietuvos savivaldybių suteikta informacija, kuri atskleidė, kad regionuose lituanistinis gyvenimas yra labai įvairus ir turtingas: „Apie tai šiandien išgirdome iš dviejų savivaldybių atstovių. Labai tikimės, kad didėjantis rūpestis arba bent jau susidomėjimas lituanistika didins ir kritinę masę, kuri įtvirtins lituanistikos dalykų pozicijas universitetuose ir telks prie lituanistikos naujų ir jaunų žmonių. O tai galėtų atverti ir naujų lituanistikos perspektyvų,“ – teigė I. Degutienė.
Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės Felicijos Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinanti premija skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms, institucijoms.
Aleksas Bartnikas (g. 1944 m. Kuišių kaime, Prienų raj.) vadovauja Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijai daugiau nei 10 metų ir labai prisideda prie lietuvių kalbos bei etnokultūros mokymo, padeda Kaliningrado srities lietuviams pažinti Lietuvos kultūrą ir istoriją, populiarina jos kultūrinį paveldą ir nacionalines tradicijas.
Puoselėdamas lietuvių kalbą ir tradicijas A. Bartnikas ypatingą dėmesį skiria darbui su vaikais ir jaunimu. Dėl aktyvios ir kryptingos A. Bartniko veiklos Kaliningrado srityje ne tik vietos lietuviams, bet ir skirtingų tautybių gyventojams jau gerai žinomi Kristijone Donelaičio, Martyno Mažvydo, Liudviko Rėzos, Vydūno vardai.
A. Bartnikas apdovanotas Kaliningrado srities gubernatoriaus garbės medaliu (2007), Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės garbės aukso ženklu „Už nuopelnus“ (2009), Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu (2011).
Komentarai
Naujienos
-
Antikorupcijos komisija: statybų leidimų saugomose teritorijose išdavimas kontroliuojamas tik fragmentiškai
-
Tradiciniai giedojimai ,,Gavėnia giesmėse“
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Baigta sveikatos sistemos darbuotojų vakcinacija: imunitetą turi trys ketvirtadaliai medikų
-
Vytautas Sinica. Kaip iš Toliato pavyzdį darė
Lietuva
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Baigta sveikatos sistemos darbuotojų vakcinacija: imunitetą turi trys ketvirtadaliai medikų
-
V. Valiušaitis. Autonomijos DNR
-
Atsakyta į mokytojams labiausiai rūpimus klausimus apie skiepus nuo COVID-19
-
Bus nagrinėjamas būsimo Seimo nario Artūro Skardžiaus šeimai išduoto statybos leidimo statyti kaimo turizmo objektą Vilkokšnio kraštovaizdžio draustinyje, atvejis
Istorija
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Raudonoji mafija. Kaip Rusijos nusikaltėliai įsiveržė į Ameriką
-
Jurgita Žąsinaitė-Gedminienė. Iš nuožmiausių epidemijų istorijos: 1709–1710 m. maro protrūkis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mieste Gardine
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – A. Hitlerio tarnyboje
Kultūra
-
Tradiciniai giedojimai ,,Gavėnia giesmėse“
-
Kauno fotografijos galerija dalyvaus virtualioje Printed Matter meno leidinių mugėje, kurią organizuoja Niujorko ir Los Andželo knygų mugių organizatoriai
-
Raudonoji mafija. Kaip Rusijos nusikaltėliai įsiveržė į Ameriką
-
Purimo išvakarėse žydų bendruomenė kviečia išsikepti „Hamantašen“ sausainių (receptas + video)
-
Irena Andrukaitienė. Habent sua fata libelli
Renginiai
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
-
„Knygų savaitės“ metu vyks virtuali „Nieko rimto“ mugė: susitikimai su rašytojais, autografai ir rimtos staigmenos
-
Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu švęsti Vasario 16-ąją! Trys virtualios programos moksleiviams
-
Neeilinė galimybė prisiminti Vilniaus katedros ir jos statytojų istoriją, mieste gyvavusias vienuolijas ir jų palikimą, o Vasario 16-osios proga – atrasti Fribūro universiteto (Šveicarija) vaidmen...
-
Švęsti Užgavėnes neiškeliant kojos iš namų?
Susiję straipsniai
-
Kaukės ir kaukėtieji tapo įprasta kasdienybe. Patrakusios Užgavėnės
~ Uncategorized
2021-02-11, 08:47
-
Šventiniai Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020 m. Fotoreportažas
~ Uncategorized
2020-12-24, 18:18
-
Mokytoja N. Česnulevičienė: „Lietuva prasideda čia, kur esame mes...“
~ Uncategorized
2020-12-18, 14:36
-
Bus pažymėta Trakų žydų geto vieta
~ Uncategorized
2020-11-18, 15:49