Europos Parlamento 2012 m. gruodžio 12 d. plenarinės sesijos naujienos

Autorius: Data: 2012-12-13 , 11:35 Spausdinti

Irano aktyvistams Europos Parlamente įteikta Sacharovo premija

Trečiadienį (2012–12–12) Strasbūre Europos Parlamento pirmininkas Martin Schulz (Martinas Šulcas) iškilmingai įteikė Sacharovo premiją už minties laisvę, kurią šiemet pelnė Irano aktyvistai Nasrin Sotoudeh (Nasrina Sotūdeh) ir Jafar Panahi (Džafaras Panahis). Laureatams nebuvo leista išvykti iš Irano, todėl premija perduota jų atstovams.

Nasrin Sotoudeh, gimusi 1963 m., yra šiuo metu įkalinta Irano advokatė, atstovavusi įkalintiems Irano opozicijos aktyvistams po ginčijamų 2009 m. birželio mėn. šalies prezidento rinkimų. Ji buvo suimta 2010 m. pateikus kaltinimus propaganda ir sąmokslu siekiant pakenkti šalies saugumui. Jos sveikata šiuo metu yra smarkiai pablogėjusi dėl septynias savaites trukusio bado streiko, kuris buvo nutrauktas gruodžio pradžioje, kai jos dukrai buvo leista išvykti iš šalies. N. Sotoudeh turi du vaikus.

Jafar Panahi, gimęs 1960 m., yra Irano kino režisierius, laimėjęs „Auksinės kameros“ apdovanojimą už filmą „Baltasis balionas“ 1995 m. Kanų kino festivalyje. Jo filmuose daug dėmesio skiriama Irano vaikų, skurstančiųjų bei moterų sunkumams. Jis buvo suimtas 2010 m. kovo mėn. ir nuteistas 6 metams kalėti, tačiau nuosprendis dar neįgyvendintas, nors jam uždrausta 20 metų išvykti iš šalies bei kurti kino filmus. Paskutinis D. Panahi filmas „Tai ne filmas“ buvo slapta išvežtas iš Irano torte paslėptoje USB laikmenoje, kad jis galėtų būti pristatytas 2011 m. Kanų kino festivaliui.

Premijos įteikimo ceremonijoje Strasbūre laureatams atstovavo šie asmenys: 2003 m. Nobelio taikos premijos laureatė dr. Shirin Ebadi; Irano teisininkų asociacijos ir Žmogaus teisių Irane apsaugos lygos steigėjas Karim Lahidji; laureato J. Panahi duktė Solmaz Panahi; taip pat kino filmų prodiuseris ir režisierius Costa-Gavras bei kino kritikas Serge Toubiana.

Turiu tik vieną svajonę – kad mano šalyje įsivyrautų teisingumas, – teigė N. Sotoudeh, kurią savo kalboje citavo dr. Shirin Ebadi. – Valdžios turi žinoti, kad siekdamos išsilaikyti jos neturės kitos išeities kaip tik gerbti kiekvieno individo teises.“ Tuo tarpu J. Panahi, kurio kreipimąsi perskaitė Costa-Gavras, iškėlė klausimą – kodėl valdžios kasdien tampa vis mažiau tolerantiškos? „Istorija matė daug atvejų, kai nedidelė mažuma apsunkina daugelio žmonių gyvenimą remdamasi nepriimtinais pretekstais – lyties, kalbos, religijos ar politinių idėjų skirtumais“, – teigė J. Panahi.

Įteikdami šią premiją Europos Parlamente, įvertiname ir remiame laureatų reikalavimą, kad Irane įsivyrautų teisingumas, laisvė, pagarba pagrindinėms teisėms ir laisvėms, geras valdymas ir teisės viršenybė“, – ceremonijos metu pažymėjo EP pirmininkas M. Schulz. Išreiškęs pagarbą laureatams, jis pareikalavo nedelsiant paleisti iš kalėjimo N. Sotoudeh.

Sacharovo premiją už minties laisvę, kuri pavadinta žymaus Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo garbei, Europos Parlamentas nuo 1988 m. kasmet teikia asmenims ar organizacijoms, reikšmingai prisidėjusioms prie žmogaus teisių užtikrinimo ar demokratijos plėtros. Laureatas gauna 50 tūkst. eurų apdovanojimą.

Europos Parlamentas pritarė susitarimui dėl ES biudžeto

Gruodžio 12-ąją, trečiadienį, Europos Parlamentas pritarė kompromisiniam ES biudžeto paketui. Numatyta papildomai skirti 6 mlrd. eurų šių metų sąskaitoms apmokėti, o kitąmet skirti daugiau lėšų ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui skatinti. Patvirtintas ir planas, pagal kurį kitąmet bus sprendžiamas biudžeto trūkumas.

Parlamento patvirtintame kitų metų ES biudžete numatyta 150,9 mlrd. eurų įsipareigojimų (tai 1,13 proc. ES BNP) ir 132,8 mlrd. eurų mokėjimų (0,99 proc. BNP). Tai santykinai mažiau nei 2012 m., kuomet įsipareigojimai po visų pataisų sudarė 1,15 proc. BNP, o mokėjimai – 1,05 proc. BNP.

Atsižvelgus į Europos Parlamento reikalavimus, palyginti su 2012 m. kitąmet bus įsipareigota skirti 4,8 proc. daugiau lėšų konkurencingumui stiprinti, ypač moksliniams tyrimams (6,4 proc. daugiau), transeuropiniams tinklams (6,3 daugiau) bei pamatinei konkurencingumo ir inovacijų programai (9,6 proc. daugiau). 1,9 proc. daugiau bus skirta ir užsienio reikalų įsipareigojimams, visų pirma pagalbai Palestinai.

ES valstybės ir EP sutarė, kad šiemetinėms ES projektų sąskaitoms apmokėti bus skirta 6 mlrd. eurų iš trūkstamų 9 mlrd. eurų, o likusi dalis bus apmokėta nedelsiant kitais metais, priėmus atitinkamą ES biudžeto pataisą.

Kadangi 2013 m. biudžete numatyta mokėjimų suma yra žymiai mažesnė negu prognozuojamas lėšų poreikis, EP pirmininkas M. Schulz, Europos Komisijos pirmininkas José Manuel Barroso ir Tarybai pirmininkaujančio Kipro prezidentas D. Christofias pasirašė įsipareigojimą prireikus pateikti bei patvirtinti biudžeto pataisas, kurios leistų padengti lėšų trūkumą. Prieš EP balsavimą šį įsipareigojimą dar kartą patvirtino Kipro Europos reikalų viceministras A. Mavroyiannis ir ES biudžeto komisaras J. Lewandowski.

2012 m. biudžeto pakeitimui pritarė 514 EP narių, nepritarė 68, o susilaikė 82. Tuo tarpu 2013 m. biudžetui pritarė 498 EP nariai, nepritarė 168, o susilaikė 12. ES Taryba jau formaliai pritarė biudžeto paketui gruodžio 6 d., todėl po EP pritarimo nebeliko kliūčių jam įsigalioti.

EP pranešėjas dėl 2013 m. ES biudžeto Giovanni La Via (Europos liaudies partija, Italija) pažymėjo: „Šiandien priimtas sprendimas įtvirtina Europos Parlamento pasiryžimą užtikrinti, kad ES turėtų reikamus išteklius savo politiniams tikslams įgyvendinti. Sutarimas skirti 6 mlrd. eurų daliai šiemetinių sąskaitų apmokėti bei įsipareigojimas kitąmet skirti likusias trūkstamas lėšas garantuos investicijas į ekonominį augimą ir darbo vietų kūrimą. Mes to reikalavome ir derybomis tai pasiekėme.“

EP siekia užtikrinti geresnes gyvūnų vežimo sąlygas

Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina užtikrinti, kad vežant gyvūnus būtų laikomasi ES taisyklių, o jų pažeidėjams būtų taikomos griežtos sankcijos. Siūloma nustatyti 8 val. skersti vežamų gyvūnų kelionės apribojimą, skatinti skersti gyvūnus kuo arčiau jų auginimo vietos, taip pat ES lygmeniu iš palydovo kontroliuoti gyvūnų vežimo trukmę.

Europos Komisija neseniai nustatė, jog per 2005–2009 m. laikotarpį Sąjungoje smarkiai padaugėjo vežamų gyvūnų: galvijų – 8 proc., kiaulių – 70 proc., avių – 3 proc., ir tik vežamų arklių sumažėjo 17 proc. Tuo tarpu „gyvūnų gerovė XXI amžiuje yra humaniškumo išraiška ir Europos civilizacijos bei kultūros uždavinys“, pažymima rezoliucijoje.

EP ragina valstybes tinkamai įgyvendinti esamus šios srities ES teisės aktus, o Europos Komisiją – tai užtikrinti, prireikus – ir taikant sankcijas jų neįgyvendinančioms šalims. Rezoliucijoje raginama atlikti daugiau gyvūnų gerovės ir jų vežimo patikrinimų iš anksto nepranešus, taip pat sugriežtinti sankcijas pažeidėjams bei jas suderinti visose ES šalyse.

Europarlamentarai ragina iš naujo svarstyti klausimą dėl 8 val. skersti vežamų gyvūnų kelionės trukmės apribojimo su tam tikromis moksliškai ir geografiškai pagrįstomis išimtimis. Kartu rezoliucijoje pripažįstama, kad vežimo laiko apribojimas nėra vienintelis veiksnys, lemiantis gyvūnų gerovę, – taip pat svarbūs ir tinkamas transporto priemonės įrengimas bei gera gyvūnų priežiūra. Todėl Parlamentas prašo Europos Komisijos iki 2014 m. sausio 1 d. pateikti teisės akto projektą dėl palydovinio gyvūnų vežimo trukmės stebėjimo ir duomenų rinkimo ES lygmeniu.

Kadangi vežti mėsą ir kitus gyvūninius produktus techniškai yra lengviau ir etiniu požiūriu racionaliau negu gyvus gyvūnus, kuriuos vėliau ketinama skersti, europarlamentarai mano, kad gyvūnai turėtų būti skerdžiami kuo arčiau jų auginimo vietos. Todėl jie siūlo ES mastu skatinti vietos perdirbimo veiklą ir stabdyti mažų vietinių skerdyklų skaičiaus mažėjimą. Parlamentas taip pat pabrėžia esminę mažmenininkų, maisto tiekimo įmonių ir maisto produktų gamintojų pareigą užtikrinti, kad mėsa būtų gaunama iš gyvūnų, kurie užauginti ir paskersti vietoje ir vežti laikantis gerovės normų.

Susisiekti:Robertas Pogorelis, Spaudos tarnyba, +37068953306, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu

© AFP/Scanpix nuotr.

Nuotraukoje: Jafaras Panahi ir Nasrin Sotoudeh

Europos Parlamentas (EP) , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra