2012 m. Europos Parlamento Sacharovo premijos laureatai – Irano aktyvistai

Autorius: Data: 2012-10-27 , 10:06 Spausdinti

Du Irano aktyvistai – teisininkė Nasrina Sotūdeh (Nasrin Sotoudeh) ir kino režisierius Džafaras Panahi (Jafar Panahi) – tapo šių metų Sacharovo premijos už minties laisvę laimėtojais. Juos penktadienį (2012-10-26) ryte vienbalsiai išrinko Europos Parlamento ir jo politinių frakcijų pirmininkų sueiga. Apdovanojimo ceremonija numatyta gruodžio 12 d. EP rūmuose Strasbūre.

Nasrina Sotūdeh, gimusi 1963 m., yra įkalinta Irano advokatė, atstovavusi įkalintiems Irano opozicijos aktyvistams po ginčijamų 2009 m. birželio mėn. šalies prezidento rinkimų. Ji buvo suimta 2010 m. pateikus kaltinimus propaganda ir sąmokslu siekiant pakenkti šalies saugumui.

Džafaras Panahi, gimęs 1960 m., yra Irano kino režisierius, laimėjęs „Auksinės kameros“ apdovanojimą už filmą „Baltasis balionas“ 1995 m. Kanų kino festivalyje. Jo filmuose daug dėmesio skiriama Irano vaikų, skurstančiųjų bei moterų sunkumams. Jis buvo suimtas 2010 m. kovo mėn. ir nuteistas 6 metams kalėti. Kartu jam buvo uždrausta 20 metų išvykti iš šalies bei režisuoti kino filmus. Paskutinis D. Panahi kino filmas „Tai ne filmas“ buvo slapta išvežtas iš Irano torte paslėptoje USB laikmenoje, kad galėtų būti pristatytas 2011 m. Kanų kino festivaliui.

N. Sotūdeh ir D. Panahi kandidatūras iškėlė EP Socialistų ir demokratų, Liberalų ir demokratų bei Žaliųjų frakcijos bei dar 13 atskirų EP narių. Tarp kitų šių metų Sacharovo premijos finalininkų buvo Baltarusijos žmogaus teisių gynėjas Alesis Bialiackis ir  Rusijos pankroko grupė „Pussy Riot“

„Sacharovo premijos už minties laisvę skyrimas iraniečiams N. Sotūdeh ir D. Panahi rodo Europos Parlamento solidarumą bei pripažinimą moterims ir vyrams, nepasidavusiems baimei ir bauginimams bei pasirinkusiems paaukoti asmeninį likimą vardan savo šalies. Nuoširdžiai tikiuosi, kad jie galės asmeniškai atvykti gruodį į Europos Parlamentą Strasbūre atsiimti savo premiją“, – kalbėjo Europos Parlamento pirmininkas Martinas Šulcas, skelbdamas premijos laimėtoją.

Sacharovo premiją už minties laisvę, kuri pavadinta Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo garbei, Europos Parlamentas nuo 1988 m. kasmet teikia asmenims ar organizacijoms, reikšmingai prisidėjusioms prie žmogaus teisių užtikrinimo ar demokratijos plėtros. Laureatas gauna 50 tūkst. eurų apdovanojimą.

Garso ir vaizdo medžiaga profesionalams:

http://audiovisual.europarl.europa.eu/NewsAlertDetail.aspx?g=642

Plačiau apie Sacharovo premiją:

http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/en/002398d833/Sakharov-Prize-for-Freedom-of-Thought.html 

Robertas POGORELIS, Spaudos tarnyba, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu, +37068953306

Europos Parlamentas (EP) , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra