2010-ųjų Knygų mugė pranoko leidėjų lūkesčius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sunku aprėpti prieš gerą savaitę nuvilnijusios 2010-ųjų Knygų mugės įvairovę. Joje būta visko: ir parodų, ir renginių – susitikimų su knygų autoriais, ir koncertų, net spektaklių.
 
Kaip teigia „Litexpo“ spaudos centro vadovė Rasa Keliuotytė, šiemet Vilniaus knygų mugė akcentavo tapatybės temą, kvietė pasvarstyti ir socialinės, ir asmeninės tapatybės klausimais.
 
Šių metų Vilniaus knygų mugėje buvo rekordiškai daug – 59 200 lankytojų. Gausiausiai jų – šeštadienį (beveik 20 000). Tai – lankomiausia mugė per 11 jos gyvavimo metų. Joje dalyvavo 200 leidėjų iš 7 šalių. Veikė trys nacionaliniai stendai: Baltarusijos (baltarusius atstovavo 14 leidyklų), Gruzijos (4 leidyklų), Japonijos (3 knygos). Lietuvą reprezentavo 170 dalyvių. Taip pat knygas pristatė ir Lenkijos (6 leidyklos), Estijos (1 leidykla), Italijos (2 leidyklos) atstovai.
 
Daugiausiai dėmesio sulaukė „stambios“ leidyklos (pvz., „Alma Littera“, „Tyto Alba“, „Baltos lankos“), labai nesiskundžiančios (nors ir jaučiančios smukimą) knygų leidybos bei prekybos srautais, kurios nuo praeitų metų knygų mugės pristatė daugiau nei 10 naujų knygų, buvo ir tokių, pvz., gamtinės literatūros leidykla „Lututė“, kurios giliau patyrė krizę ir naujų knygų praktiškai neišleido, tačiau, kaip teigė leidyklos vadovas Romualdas Barauskas, tikisi atsigavimo.
 
Leidyklos lankytojus, kaip buvo pastebėta, viliojo kaip kuri išmanė: knygomis už 3–5 Lt, nuolaidomis iki 70–80 proc., ką tik išverstais pasauliniais bestseleriais, naujomis lietuvių autorių knygomis, autografus dalinančiais rašytojais. Pastarųjų kūriniai buvo parduodami ypač sėkmingai: jaunyste trykštančio žurnalisto Algimanto Čekuolio knygas skaitytojai pirko šimtais, kunigo, tėvo jėzuito Antano Saulaičio knygelių „Kaip atrodo dvasios?“ nebeliko jam dar nebaigus dalinti autografų.
 
Mugės specifika ir naujovės
 
Mugės naujiena – eksperimentinis projektas „Gurmanų susitikimo kampas“. Su lankytojais bendravo ir savo virtuvės paslaptis atskleidė Beata Nicholson („Laisvos valandos“), Nomeda Marčėnaitė („Obuolys“), Linas Samėnas. Buvo pristatyta nauja Jamie Oliverio receptų knyga (apskritai atskiras stendas Knygų mugėje buvo skirtas J. Oliveriui).
 
Kita mugės naujiena buvo susijusi su knygrišyste. Pirmą kartą mugėje „Vilniaus knygrišių gildija“ supažindino su knygrišystės amato tradicijomis. Per keturias knygų dienas buvo įrišta knyga.
 
Naujomis idėjomis, kaip visada, nustebino mugėje veikianti grafikės, knygų iliustratorės bei mugėje veikiančių parodų kuratorės Sigutės Chlebinskaitės vadovaujama išties unikali vaikų kūrybos studija „Tu gali sukurti knygą“. Joje vaikai ištisas 4 dienas, vadovaujami savo srities profesionalų, piešė, lipdė, mokėsi ryškinti nuotraukas, padedami vaikų knygelių rašytojo ir iliustruotojo Kęstučio Kasparavičiaus gamino Karališkąjį Baltąjį Sėkmės dramblį bei segė ant jo nugaros norų obuolius, mokėsi spausdinti Brailio raštu ir t. t.
 
Atskirai reiktų paminėti šių metų Nacionalinės premijos laureato Rolando Kazlo spektaklį pagal poeto ir vertėjo Vlado Šimkaus (1936–2004) eiles (pagal V. Šimkaus eilėraščių rinkinį „Geležis ir sidabras“, „Vaga“, 1968) – beveik dvi valandas didžiausia Knygų mugės konferencijų salė buvo visiškai sausakimša.
 
Įsimintini susitikimai
 
Bene įsimintiniausias susitikimas buvo su žymiu britų istoriku, knygos „Stalino jaunystė“ autoriumi Simonu Sebagu Montefiore. Taip pat leidyklos „Tyto alba“ kvietimu lankėsi ir su Lietuvos skaitytojais susitiko filosofinio romano jaunimui „Sofijos pasaulis“ autorius Josteinas Gaarderis. Tarp kitų svarbių svečių – Melvinas Burgessas (romanų jaunimui „Heroino“, „Ledi kalės gyvenimas“, „Darant tai“ ir kt. autorius, – „Alma Littera“), Joanne Harris (romanų „Šokoladas“, „Penki ketvirčiai apelsino“, „Ledinukų bateliai“ autorė, – „Versus Aureus“), Markas Soloninas (rusų istorikas, knygos „Birželio 22-oji: katastrofos anatomija“ autorius, – leidykla „Briedis“) ir kt.
 
Pavyko dalyvauti susitikimuose – knygų pristatymuose – su tėvu Antanu Saulaičiu ir žurnalistu, keliautoju, laidų vedėju, dėstytoju Algimantu Čekuoliu.
 
Iš tiesų – tai be galo charizmatiški, bet taip pat labai skirtingi žmonės. A. Saulaitis, savaitei grįžęs iš JAV, buvo apsuptas begalės išsiilgusių (ar šiaip smalsaujančių) žmonių, senų ir jaunų, net profesorius Vytautas Landsbergis dalyvavo knygos „Kaip atrodo dvasios?“ pristatyme bei tėvui Antanui uždavė klausimų.
 
A. Čekuolis, turintis 65 metų (matyt, nuo pirmųjų straipsnių) žurnalistikos patirtį, pristatydamas naujausią knygą „Staigmenos ir kiti žinomi dalykai“, kaip visada, nestokojo iškalbos ir šmaikštumo. Jis prisipažino mėgstąs „sprogdinti mitus“. A. Čekuolis šmaikščiai save pavadino „išminties distiliatoriumi“, kurio užduotis – išdistiliuoti tai, kas tiktų lietuvaičiui.
 
Knyga milžinė
 
Šiaulietis dailininkas, dizaineris, projektuotojas, kultūros istorikas, kraštotyrininkas, Šiaulių miesto politinis ir visuomenės veikėjas Vilius Puronas nepaliovė mus stebinęs geriausia to žodžio prasme – 2010 m. Knygų mugėje (Lietuvos parodų centre „Litexpo“) pristatyta V. Purono sukurta knyga – 113 kg sveriančiu almanachu „Aukuras Salduvei“. Tai – didžiausia ligi šiol sukurta knyga Lietuvoje. Taip pat prie Šiaulių universiteto stendo buvo pristatytos kur kas mažesnės „Aukuro Salduvei“ kopijos – A4 formato knyga ir kišeninio formato brošiūra.
 
Vizualūs filosofų projektai
 
Įspūdinga lietuvių kilmės filosofo, antropologo Alphonso Lingis paroda (per Knygų mugę pristatytas jo fotoalbumas – „Prisilietimas“, leidykla „Baltos lankos“), tai – kelionių reminiscencijos, perteikiančios fenomenologinį-patirtinį prisilietimą prie žmonių, gamtos. Filosofo teigimu, „realūs daiktai apsigaubia aureole ir meta šešėlį ant kitų daiktų. Jie atsispindi vandenyje, veidrodžiuose ir akyse“. Taip pat pristatyta ir paskaitų Vilniaus universitete 2002 m. medžiaga paremta knyga „Bendra kalba, paskiri balsai“ (taip pat „Baltos lankos“).
 
Daugiau filosofinę eseistinio pobūdžio literatūrą leidžianti leidykla „Apostrofa“ šioje knygų mugėje pristatė dvi filosofo Arvydo Šliogerio knygas: vaizdų ir žodžių knygą „Melancholijos archipelagai“ ir filosofinių įžvalgų, filosofinių dienoraščių knygą „Bulvės metafizika“.
 
Unikalūs „Versmės“ projektai
 
„Versmės“ leidykla (ir Lietuvos lokaliniai tyrimai) pristatė keturias monografija: „Gelvonai“, „Baisogala“, „Gruzdžiai“ (I d.), „Obeliai. Kriaunos“ iš „Lietuvos valsčių“ serijos bei 400 tomų „Baltoji serija“, tačiau leidyklos stende sutilpo tik 300 tomų. Pristatyti ir „Lietuvos valsčių“ lokalinių monografijų serijos rinkinio „Lietuvos lokaliniai tyrimai“ moksliniai darbai. Iš viso iš „Lietuvos valsčių“ serijoje išleista 20 monografijų, dar apie 40 monografijų rengiama spaudai.
 
Taip pat „Versmės“ leidykla kartu su Vilniaus knygrišių gildija suorganizavo edukacinį teatralizuoti renginį: geriausi Vilniaus knygrišiai, pasidabinę Renesanso laikų drabužiais, atskleidė knygrišystės paslaptis, pasakojo apie šio amato tradiciją.
 
Svarbiausi apdovanojimai
 
Tradiciškai per knygų mugė buvo įteiktos įvairios premijos ir apdovanojimai – knygos meno konkurso „Vilnius 2009“ laureatų apdovanojimai. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išrinko 12 geriausių 2009 knygų, kurių pirmojoje vietoje puikuojasi jaunos prozininkės Lauros Sintijos Černiauskaitės romanas „Kambarys jazmino krūme“ („Alma Litera“), Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga kalbininkei dr. Ritai Miliūnaitei įteikė Bičiulių premiją už straipsnius, analizuojančius grožinės literatūros vertimų kalbą. Buvo įteikta J. Ivanauskaitės premija „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“ įteikta rašytojai Renatai Šerelytei už romaną „Mėlynbarzdžio vaikai“. Penktą kartą vykusiuose rinkimuose „Metų knyga“ suaugusiųjų kategorijoje laimėjo Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Silva Rerum“, vaikų kategorijoje – dailininko ir rašytojo Kęstučio Kasparavičiaus pasaka „Kiškis Morkus Didysis“, paauglių kategorijoje– Kristinos Gudonytės knyga „Blogos mergaitės dienoraštis“.
 
BNS žiniomis, pirmąją Knygų mugės dieną – 2010 02 18 – buvo apdovanoti knygos meno konkurso „Vilnius 2009“ nugalėtojai. 17 metų rengiamam Knygos meno konkursui 54 leidyklos, spaustuvės ir knygų dailininkai pateikė 161 knygą.
 
Daugiausiai laurų atiteko dailininkei Sigutei Chlebinskaitei. Kultūros ministro įsakymu Metų premija dailininkei atiteko už konceptualų ir originalų Ievos Pleikienės bei Marijos Gavenavičienės knygos „Gintautas Gavenavičius „Lino mūka“ apipavidalinimą ir aktyvų Lietuvos knygos meno bei knygos kultūros puoselėjimą. S. Chlebinskaitei skirtos dar trys iš keturių premijų.
 
Premiją pelnė ir Irena Daukšaitė-Guobienė už Liberto Klimkos ir Irenos Daukšaitės knygos „Senovės lietuvių dievai ir deivės“ apipavidalinimą.
 
Dar (iš viso – vienuolika) diplomų išdalyta: Alfonsui Žviliui, Rasai Joni ir Agniui Tarabildai, Jūratei Račinskaitei, Linai Ozerkinai, Agnei Dautartaitei-Krutulienei, Mildai Karaitienei, Jokūbui Jacovskiui, „Vario burnos– idėjų dirbtuvės“, Tomui Mrazauskui bei Irmai Sujetovaitei.
 
***
 
Galima sakyti, visi leidyklų atstovai, leidėjai, ir stambesni, ir smulkesni, iš tiesų liko patenkinti mugės rezultatais.
 
„Mugė buvo labai gera, knygų pirko kur kas daugiau, nei pernai – beveik dvigubai“, – sakė leidyklos „Kitos knygos“ vadovas Gediminas Baranauskas. Ypač populiarūs buvo leidiniai apie fotografiją, kurių ši leidykla yra išleidusi ne vieną.
 
„Nesitikėjom, – sakė Gediminas Mikelaitis, Lietuvos dailės muziejaus redaktorius. – Labiausiai nesitikėjom, kad pirks senas knygas, išleistas prieš 8, 10 metų. Pvz., Kašubos pernai nupirko vieną knygą, šiemet – aštuonias.“
 
Kaip teigiama Knygos mugės 2010 organizatorių ataskaitoje „Kas mes esam, kuo mes būsim?“ – tokia teminė ašis šiemet formavo Vilniaus knygų mugės kultūrinių renginių programą. Po mugės neliko abejonių – esame skaitanti tauta, be to, kūrybinga bei draugiška tauta, kaip ir ankstesniais laikais, vienijama kalbos ir knygos“.
 
Tad, galima sakyti, kad Lietuvos leidėjų asociacijos pranešimas spaudai dėl knygų leidybos sektoriaus sumažėjimo 2009 m. – 2010 m. pradžioje, dėl kurios kalta vyriausybės patvirtinta nauja mokesčių sistema, nacionalinės paramos smulkiajam verslui panaikinimas, regis, nepasiteisino – knygų mugė pranoko visus lūkesčius ir dalyvių skaičiumi, ir knygų apyvarta.

Nuotraukose:

 
1. Žurnalisto A. Čekuolio knygos „Staigmenos ir kiti žinomi dalykai“ pristatymas
2. Kunigo A. Saulaičio knygos „Kaip atrodo dvasios?“ pristatymas
3. Knyga milžinė – V. Purono sukurtas 113 kg sveriantis almanachas „Aukuras Salduvei“
4. Leidyklos „Versmė“ vadovas Petras Jonušas prie Lietuvos valsčių baltosios sienos

Voruta. – 2010, kov. 6, nr. 5 (695), p. 10.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra