2010-ieji – Bernardinų kapinių metai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Adomo Mickevičiaus Lietuvos ir Lenkijos santykių rėmimo fondas skelbia 2010-uosius Vilniaus bernardinų kapinių 200 metų sukakties paminėjimo metais.
 
Pažymint vienų iš seniausių ir gražiausių Europos mastu Vilniaus bernardinų kapinių įkūrimo sukaktį, siekiama pagerbti šiose kapinėse amžino poilsio atgulusių garbių kultūros, mokslo ir visuomenės veikėjų bei kitų vilniečių atminimą.
 
Ruošiantis minėti Bernardinų kapinių jubiliejų jau nuo 2005 m. kapinės buvo intensyviai tvarkomos tvarkomos – bendromis Kultūros paveldo departamento, Lenkijos kovų ir atminties apsaugos tarybos, Vilniaus savivaldybės ir A. Mickevičiaus Lietuvos ir Lenkijos santykių rėmimo fondo lėšomis restauruota per 120 antkapinių paminklų ir kapus juosiančių metalinių tvorelių, sutvarkytas status kapinių šlaitas prie Vilnelės.
 
Pasak A. Mickevičiaus Lietuvos ir Lenkijos santykių rėmimo fondo valdybos pirmininkės Gražinos Drėmaitės, pasitinkant reikšmingą Bernardinų kapinių sukaktį, fondas kartu su rėmėjais šiais metais ketina išleisti monografiją apie bernardinų kapines su visų šiandien žinomų ten palaidotųjų sąrašu, surengti tarptautinę konferenciją pabrėžiant šio bendro Lietuvos ir Lenkijos kultūros paveldo svarbą, taip pat siekiant paminėti šiose kapinėse palaidoto garsaus dailininko Kanuto Rusecko 150-ąsias mirties metines.
 
Taip pat planuojama Vilniaus universiteto profesoriaus, filosofo, botaniko Stanislovo Bonifaco Jundzilo gimimo 250 metų sukakties išvakarėse pasodinti prie jo kapo „Jundzilo erškėtį“, įamžinti Vilniaus fotografo Juozo Čechavičiaus atminimą identifikuoto kapo vietoje, dalyvauti Europos kapinių savaitės programoje, organizuoti kitus renginius visuomenei, studentams bei moksleiviams.
 
1810 metais ant stataus Vilnelės šlaito įkurtose kapinėse yra išlikę daug autentiškų statinių, tarp jų – vienintelis Lietuvoje senovinis kolumbariumas, įrengtas kapines juosiančioje tvoroje. Išlikusi ir kapinių pašventinimo koplytėlė, joje įmūryta lenta fiksuoja pirmąjį palaidojimą Bernardinų kapinėse.
 
Taip pat išsaugota centrinė apeigų koplyčia su altoriaus fragmentu bei kapinių vartai su nišomis varpams ir sargo nameliu.
Nedaug tepakitusi ir kapinių takų su autentišku grindiniu sistema, galima rasti ir pirmųjų antkapinių paminklų pavyzdžių.
 
Spėjama, kad Bernardinų kapinėse gali būti apie 15 tūkst. palaidojimų. Tarp garsiausių čia palaidotų žmonių yra daugiau kaip dvi dešimtys Vilniaus universiteto profesorių, Napoleono kariuomenės aukščiausio rango karininkų, muzikų, kunigų, kitų žinomų XIX ir XX amžiaus miestiečių.
 
Vilniaus bernardinų kapinės yra laikomos vienomis iš geriausiai išlikusių istorinių Europos kapinių, įtrauktos į gražiausių Europos kapinių sąrašą bei tarptautinį virtualių Europos kapinių projektą internete.
 
G. Savickio (BFL) nuotr.
 
www.lrt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra