1991 m. sausio dienų įvykius prisimenant

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Organizuodamas 1991 m. sausio dienų įvykių foto parodą noriu visų pirma priminti ne tik tas tragiškas ir pilnas nežinios dienas tvyrojusias Pabaltyje dvejus metus, bet ir nepaprastą viso Pabaltijo vieningumą siekiant 50-ties metų okupacijos nutraukimo, vadovaujantis taikiu kovos būdu – Dainuojančios revoliucijos pagalba.
Tačiau nepaprastai didelį, o gal būt neįkainuojamai svarbų darbą atliko Čikagos lietuviai, kurie jau 1991 kovo mėn. išleido fotoalbumą „The Gift of Vilnius“ ir jį įteikė JAV kongreso visiems nariams, Senatui bei Baltųjų rūmų darbuotojams. Pateiktos šiurpių vaizdų gimusių Vilniuje fotonuotraukų įtaigumas ir įvade išspausdintos 1991 m. sausio 15 d. rašytojų T. Venclovos, J. Brodskio ir Č. Milošo pareiškimas iš Niujork Taims laikraščio akivaizdžiai visam Pasauliui parodė tikrąjį sovietinės Rusijos veidą ir tai, jog nuo 1940 metų tęsiasi Pabaltijo okupacija pradėta po 1939 m. Stalino – Hitlerio susitarimo, o netgi Antrajam Pasauliniui karui pasibaigus ši problema nebuvo naujai sprendžiama.
Vos tragiškoms laidotuvėms pasibaigus fotografai – Vincentas Korkutis ir Algirdas Kuprys suorganizavo foto nuotraukų persiuntimą į Čikagą, nors tai buvo didelė rizika, nes iš Pabaltijo vykstančius labai nuodugniai tikrino Maskvos Šeremetjevo aerouosto kontrolieriai. Tačiau Dievo pagalba ir žmonių sumanumo dėka jos drąsios žurnalistės Linos Belevičienės 18. 01 pasiekė adresatą Čikagos universiteto prof. dr. Arūną Liulevičių su kuriuo teko susipažinti bei artimiau pabendrauti 1990 m. rudenį. Prof. dr. A. Liulevičiaus žmona Aušrelė Liulevičienė dirbdama laikraščio „Draugas“ mokslo, meno ir literatūros skyriaus vedėja ėmė kuo skubiau spausdinti „Laiškus iš Vilniaus“ kuriuose buvo atpasakojami sausio mėnesio įvykiai ir spausdinamos V. Korkučio fotonuotraukos.
Taigi prof. dr. A. Liulevičius, Tomo Remeikio, Rimo Dirvonio ir Aušrelės Liulevičienės rūpesčiu bei fotografų Vincento Korkučio ir Algirdo Kuprio atsiustų fotonuotraukų pagrindu jau 1991 m. kovo mėn. dienomis visas Pasaulis dar kartą sužinojo apie taikius Pabaltijo siekius, susigrąžinti prarastą nepriklausomybę ir laisvę.
Šis fotoalbumas pasirodęs JAV red. A. Liulevičiaus ir kitų iniciatyva kardinaliai pakeitė JAV kongreso narių, daugelio senatorių ir Baltųjų rūmų darbuotojų požiūrį į sovietų Rusiją bei nepriklausomybės siekiančias Pabaltijo šalis, tačiau nepriklausomoje Lietuvoje liko tarytumei ir nepastebėtas.
Todėl, šia kuklia fotoparoda ir noriu priminti mums tuos įsimintinus tragiškus įvykius bei Tautos vienybę menančius laikus, nors tai tik šimtoji tų nepaprastų akimirkų ir daugelio įvykusių renginių dalis, kurias pavyko užfiksuoti Lietuvos fotomenininkų sąjungos nariui, gamtos mokslų dr. Vincentui Korkučiui.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra