1988 m. vasario 20 d. sprendimas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Gerbiamosios ir gerbiamieji,

Tūkstantis devyni šimtai aštuoniasdešimt aštuntų metų vasario 20 dieną Kalnų Karabacho srities taryba, spaudžiama nepaliaujamų mitingų, priėmė teisinį sprendimą kreiptis į Azerbaidžano Aukščiausiąją Tarybą ir Armėnijos Aukščiausiąją Tarybą dėl srities pašalinimo iš Azerbaidžano TSR sudėties ir įtraukimo į Armėnijos TSR sudėtį.

 
Kodėl Kalnų Karabacho armėnai tai padarė? Gal todėl, kad jiems, nuolat patiriantiems tautinę diskriminaciją, atsiskirti nuo Azerbaidžano buvo šimtą kartų svarbiau, negu kitoms Sovietų sąjungos respublikoms pasitraukti iš SSRS sudėties.
 
Sovietų Sąjungos komunistų partijos Centro komitetas jau sekančią dieną posėdyje šitą Kalnų Karabacho armėnų siekį pavadino ekstremistiniu ir kol egzistavo Sovietų Sąjunga, jos valdžia laikėsi šito požiūrio ir neigiamai vertino Kalnų Karabacho judėjimą.
 
Iš karto pasigirdo perspėjimai iš Maskvos ir atviri grasinimai iš Baku, o praėjus penkioms dienoms nuo Kakabacho srities tarybos sprendimo, toli nuo Karabacho, Sumgaito mieste prasidėjo masiniai armėnų gyventojų pogromai, žmonių kankinimas ir žudynės. Tik trečią dieną SSRS vidaus kariuomenė įsikišo ir pogromus sustabdė.
 
Pogromų kaltininkai faktiškai liko nenubausti ir pogromai toliau vyko Baku, Kirovobade, Šamchore ir kituose Azerbaidžano miestuose, kur tik gyveno daugiau armėnų. Didžiausi pogromai įvyko Baku prieš dvidešimt metų, tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimtų metų sausio tryliktą – devynioliktą dienomis. Šios pogromų politikos pasekmė buvo ta, kad visi Azerbaidžane gyvenę armėnai skubiai emigravo į Armėniją ir kitas respublikas, taip pat ir į Lietuvą. Daug jų buvo deportuoti prievarta.
 
Armėnijoje vyko vis gausesni mitingai Karabacho armėnams palaikyti, juose buvo reikalaujama nubausti pogromų kaltininkus, politiškai įvertinti pogromus. Jaučiant buvimo Sovietų Sąjungoje nesaugumą, Armėnijoje sustiprėjo siekis pasitraukti iš SSRS sudėties ir tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimtų metų rugpjūčio dvidešimt trečią (1990 08 23) Armėnijos Aukščiausioji Taryba priėmė ir paskelbė deklaraciją dėl nepriklausomybės. O armėnai Karabache ir aplink jį ėmė gintis nuo deportacijų, kurias vykdė Azerbaidžano OMON‘as, su vis didesne SSRS vidaus kariuomenės pagalba. Po to, kai Armėnija boikotavo tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimt pirmų metų kovo septynioliktosios sąjunginį referendumą dėl Sovietų Sąjungos išsaugojimo, sovietų armija perėmė pagrindinį represijų ir deportacijų svorį.
 
Azerbaidžano ir Karabacho armėnams apsiginti tada padėjo savanoriai iš Armėnijos, Rusijos politikai-demokratai, tarptautinės visuomenės balsas.
 
Masinių pogromų organizavimas, nuolaidžiaujant Maskvos valdžiai, o Baku valdžiai juos palaikant, pavertė pogromų vykdytojus Azerbaidžano visuomenės didvyriais, padidino jų įtaką. Kad pridengtų jų nusikaltimus, Maskvos ir Baku valdžia sukūrė dezinformacijos industriją. Visa tai atnešė daug nelaimių tiek armėnų, tiek ir azerbaidžaniečių visuomenei. Tai tęsiasi iki šiol, azerų dezinformacija tapo tikru informaciniu karu.
 
Iš viso pogromuose užmušta maždaug nuo penkių šimtų iki septynių šimtų žmonių, tūkstančiai suluošintų, daugiau nei keturis šimtus tūkstančių pabėgėlių. Dauguma žuvusiųjų užmušti prie savo namų, žudikai – jų bendrapiliečiai. Šiandien mes minime atminimą armėnų pogromų aukų, prieš dvidešimt dvejus metus vasario pabaigoje žuvusių Sumgaite, tais pačiais metais lapkritį – Kirovobade ir lygiai prieš dvidešimt metų, tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimtų metų sausį – Baku. Taip pat pagerbiame ir SSRS vidaus kariuomenės bei Azerbaidžano OMON‘o teroro aukas, žuvusius tūkstantis devyni šimtai devyniasdešimtais-devyniasdešimt pirmais metais.
 
Gerbiamieji, prašau juos pagerbti tylos minute.
 
Tos pogromų aukos didele dalimi – aukos sovietų režimo, kuris naujomis sąlygomis nutarė atsisakyti smurto monopolijos ir ėmėsi dalintis atsakomybe už jį. Todėl šitos gėlės po renginio bus nuneštos prie paminklo sovietinių represijų aukoms.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra