100 iškiliausių Lietuvos žmonių

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Neseniai pasirodė tokio pavadinimo knyga. Ją išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas (MELI). Parengta kartu su Lietuvos mokslų akademija (MA). Knyga didelio formato, 212 puslapių. Gausiai iliustruota. Skirta Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui.
 
Joje chronologiškai pateikiamos 100 iškiliausių Lietuvos asmenybių biografijos. Kiekvienai skirta po 2 puslapius, kurie, be teksto, gausiai iliustruoti vykusiai parinktomis nuotraukomis. Daug jų skelbiama pirmą kartą.
 
Išrinkti šimtą iškiliausių, daugiausiai Lietuvai nusipelniusių žmonių, nebuvo lengva.
 
Pirmiausiai MELI mokslinių redakcijų redaktoriai, pasitelkę Visuotinės lietuvių enciklopedijos redakcinės tarybos narius ir konsultantus, sudarė daugiau kaip 300 iškilių Lietuvos žmonių sąrašą. Į tą sąrašą nebuvo įtraukiami dabar gyvenantys asmenys, o vien jau mirusieji. Vengta naujų laikų populizmo. Sąrašas buvo pateiktas MA–jai, kurios tikrieji nariai, nariai korespondentai ir nariai ekspertai jį papildė bei atrinko 100 pačių iškiliausiųjų. Pirmieji 80 buvo išrinkti vienbalsiai, kitų – balsai svyravo, taip pat dalis pasisakė už dar 20 asmenų, neįėjusių į pirminį sąrašą. Leidinio Mokslinė redakcinė taryba, remdamasi atrankos rezultatais, po ilgų bei išsamių svarstymų sudarė galutinį iškiliausių Lietuvos žmonių šimtuką, kuris ir yra leidinyje.
 
Tarp atrinktųjų – buvę Lietuvos valstybės veikėjai, pradedant karaliumi Mindaugu ir Didžiosios Lietuvos Kunigaikštijos didžiaisiais kunigaikščiais, baigiant Lietuvos Respublikos prezidentais, taip pat žymiausi Bažnyčios hierarchai, visuomenės veikėjai, įvairių sričių mokslininkai, menininkai, savo veikla ir kūryba daugiausiai nusipelnę Lietuvai, išgarsinę jos vardą pasaulyje.
 
Knygoje siekta parodyti tūkstantmetės Lietuvos istorijos, visuomenės ir kultūros raidos esminius momentus. Tai ne vien biografinis, bet ir Lietuvos praeities pažintinis populiarinamasis leidinys.
 
Tekstą rašė žymūs specialistai: akademikai, profesoriai, mokslų daktarai, pvz., prof. Domas Kaunas, prof. Libertas Klimka, prof. Vytautas Landsbergis, hum. m. habil. dr. Ingė Lukšaitė, dr. Algirdas Matulevičius, Vytautas Makys, prof. Antanas Tyla ir kt.
 
Tikslas – skatinti visuomenės domėjimąsi garbinga Lietuvos praeitimi, puoselėti meilę tėvynei Lietuvai, jos istorijai. Knyga laikytina priešnuodžiu Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio proga prof. Alfredo Bumblausko per televiziją pučiamai istorinio „modernizmo“ miglai.
 
Nuotraukoje: Knygos viršelis

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra