„XYZ“: į uostamiestį nusileidžia naujų dimensijų opera

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sujaukusi daugelio tradicinio meno gerbėjų pasaulėžiūrą ir išbandžiusi Vilniaus „Loftą“, elektroninė operos fantazija „XYZ“ atkeliauja į Klaipėdą. 2010 m. rugsėjo 11-ąją, šeštadienį, Dalios Ibelhauptaitės režisuotas eksperimentas, sujungęs dvi šeimas – bohemiečius ir „Silence“ – išsilies industrinėse „Švyturio menų doko“ erdvėse.
 
Elektroninėje operos fantazijoje „XYZ“ Klaipėdoje dar kartą genialiai susijungs garsiausių lietuvių solistų operiniai vokalai, 16 puikiai pažįstamų operų arijų, kompiuteriais čia ir dabar programuojama elektroninė muzika, roko skambesio atributai, trijų dimensijų vaizdo projekcijos ir futuristiniai Juozo Statkevičiaus kostiumais.
 
„XYZ“ – tai precendentų neturintis muzikinis teatralizuotas performansas, sąjunga tarp klasikos ir technologijų, tarp laiko patikrintų vertybių ir socialinės šiųdienos raidos, privertusi žymiausias klasikines operų arijas sureaguoti su šiuolaikine elektronine muzika, ir sujungusi du stipriausius savo srities meno atstovus – „Silence“ ir bohemiečius. Pastarieji Klaipėdoje pasirodys pirmą kartą.
 
Pasak režisierės D. Ibelhauptaitės, apie susitikimą su klaipėdiečiais mąstyta ketverius metus, nuo pat bohemiečių užuomazgų, tačiau vis neatsirasdavo pakankamai didelių erdvių kolektyvo spektaklių demonstravimui.
 
„Lietuvoje reta tokių industrinių erdvių, taip puikiai paruoštų dideliems meno projektams. Tikimės, kad galėsime sugrįžti ir vėl rodyti savo spektaklius „Švyturio menų doke“, nes tai būdas pamatyti klasikinę kultūrą kitu rakursu“, – kalbėjo D. Ibelhauptaitė.
 
Apie tai, jog Klaipėdą yra vienas tų miestų po Vilniaus, į kurį „Silence“ nariai sugrįžta labai dažnai, atviravo ir „Silence“ šeimos prodiuseris Arūnas Matačius. Priežastis paprasta – čia juos žino ir kviečia.
 
„Žinau, kad „Švyturio menų dokas“ daugeliui žmonių gali patikti iš pirmo žvilgsnio. Norėčiau, kad tokia vieta būtų Vilniuje. O jeigu kas nors padarytų greitąjį traukinį į Klaipėdą, būtų fantastiška“, – dėstė A. Matačius.
 
Idėja bendram kūrybiniam procesui sujungti dvi šeimas gimė prieš pusmetį, elektroninėje erdvėje susikirtus šių dviejų žmonių – D. Ibelhauptaitės bei A. Matačiaus – keliams, ir galiausiai išaugo į drąsų bei ambicingą projektą, elektroninę operos fantaziją „XYZ“.
 
Unikaliame pusantros valandos pasirodyme, kuris „Švyturio menų doke“ startuos rugsėjo 11-osios vakarą, persipins opera, elektronika, teatras ir performansas. Prie eksperimento prisijungs vaizdo projekcijos, specialūs scenografijos ir apšvietimo sprendimai.
 
Pasirodymui bus naudojamos įvairių bohemiečių pastatymų transformuotos dekoracijos ir J. Statkevičiaus kostiumai.
 
„Norėjome būti drąsesni ir padaryti operos žanrą prieinamą jaunam žmogui, tam, kuris apskritai galvoja, kad klasikinis žanras ne jam. Ir, dabartiniais žodžiais šnekant, labai norėjau, kad šiuolaikinė opera būtų „cool, sexy, funky“, jog į ją atėjęs kiekvienas jaustų, kad atėjo į XXI a. šou, o ne į antikvarinį muziejų“, – mintimis apie bohemiečių ir „Silence“ draugystę dalinosi D. Ibelhauptaitė.
 
Prodiuserio A. Matačiaus teigimu, neminint edukacinės pusės, bohemiečių ir „Silence“ bendrystės tikslas yra sujungti visiškai skirtingus žanrus, skirtingus netgi technologijų prasme.
 
„Norime parodyti, kad opera yra įdomi. Kad elektroninė muzika, kuriai mes atstovaujame, yra protinga muzika, turinti savą inteligenciją. Šis projektas neturi precedento visame pasaulyje, tad klaipėdiečiams yra suteikta galimybė, niekur nevažiuojant, pamatyti aukšto lygio performansą bei užsikrauti energijos bent savaitei – geriems darbams sau ir kitiems“, – tiki A. Matačius.
 
Įkrauti gyvybės, energijos ir humoro į Klaipėdą su elektronine operos fantazija „XYZ“ šį šeštadienį atvyksta stipriausios bohemiečių pajėgos: Edgaras Montvidas, Dainius Stumbras, Rafailas Karpis, Jeronimas Milius, Asmik Grigorian, Joana Gedmintaitė ir Lauryna Bendžiūnaitė bei geriausi „Silence“ elektroninės muzikos kūrėjai: Vidis, Leon Somov, Few Nolder bei Mario Basanov.
 
Apie bohemiečius: http://www.bohemieciai.lt
 
Bohemiečiai – veržlus ir laisvas kūrybinis reiškinys. Savo šeimos nariais bohemiečiai vadina šimtus žmonių. Ne tik tuos, kurie vaidina scenoje, groja orkestre ar dainuoja chore, bet ir visus, kurie savo darbais bei idėjomis dirba tam, kad spektakliai vyktų ir šis sambūris gyvuotų. Kolektyvas, kuris neturi pastovios organizacinės struktūros ir teatrui pritaikytos erdvės per tris metus pritraukė daugiau nei 100 tūkst. žiūrovų.
 
Apie „Silence“: http://www.silence-please.com
 
Tai – vardas, suvienijęs bene talentingiausius Lietuvos jaunosios kartos elektroninės muzikos kūrėjus ir atlikėjus. „Silence“ šeimos nariai yra vokalistai ir dainų autoriai: Jazzu, Adomas, Monika Liu bei elektronikos kūrėjai Leon Somov, Mario Basanov, Few Nolder, Vidis. Jų kuriama išskirtinio skambesio muzika keičia šiandieninės Lietuvos garsinį peizažą, o gyvi pasirodymai naujais ir netikėtais aspektais sujungia garsą bei vaizdą, koncertą ir vakarėlį.
 
Donatos Šarkutės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Prodiuseris A. Matačius ir operos solistas R. Karpis
2. Režisierė D. Ibelhauptaitė ir Klaipėdos miesto meras Rimantas Taraškevičius
3. Kūrybinė „XYZ“ komanda „Švyturio menų doko“ erdvėse

Voruta. – 2010, spal. 2, nr. 19 (709), p. 2.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra