„Vilnius tarp audrų“ – nepažintas tarpukario Vilnius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vilniečių ainių klubas pakartotinai išleido Jeronimo Cicėno knygą „Vilnius tarp audrų“. Ši knygos laida skirta autoriaus šimtmečiui.
 
Trečiasis leidimas skiriasi nuo pirmojo 1953 metais išleisto Amerikoje ir antrojo 1993 metais išleisto Lietuvoje, tapusio retenybe. Jame parinkta daugiau nuotraukų apie okupuoto Vilniaus krašto lietuvių gyvenimą, organizacijas. Knyga papildyta J. Cicėno laišku Motinai ir testamentu dukrai Ramintai.
 
Autorius J. Cicėnas (1909 07 24–1987 10 21) – tarpukario Vilniaus lietuvių žurnalistas ir rašytojas (Lietuvos žurnalistų sąjungos, Lietuvos rašytojų sąjungos narys). 1949 metais išvyko į Ameriką ir nenurimo, kol neišleido knygos, pasakojančios apie buvusios Lietuvos sostinės virtimą apleistu Lenkijos valstybės pakraščiu. Knygoje pasakojama apie Lenkijos administracijos pastangas pasmerkti lietuvius (ir kitas tautines mažumas) likti beraščiais, uždaromas lietuviškas gimnazijas (jų tebuvo 2 visame krašte), pradžios mokyklas, apie žmonių rūšiavimą pagal tautybę, lietuvių kultūros žlugdymą, apie ištisų kaimų lenkinimą, grasinant teismais, kalėjimu ir net sušaudant. Visa tai buvo paties autoriaus išgyventa, faktai paremiami dokumentais. J. Cicėnui sudėtingiausia buvo tas, kad Amerikoje dokumentai buvo neprieinami, trūko nuotraukų. Buvo neįmanomas susirašinėjimas su Lietuva, gelbėjo informacija iš laikraščių.
 
Knyga 303 puslapių.
 
Nuotraukos – iš Lietuvos literatūros ir meno archyvo, M. ir A. Burokų šeimos fondo, Lietuvos nacionalinio muziejaus bei asmeninio Jeronimo Cicėno, Povilo ir Mykolo Čibirų, Dainoros Juchnevičiūtės–Vaivadienės, Gražinos Mareckaitės archyvų.
 
Knygos sudarytojos Birutė Čibiraitė–Biekšienė ir Jūratė Burokaitė.
 
Pratarmę trečiajam leidimui parašė Vilniečių ainių klubo pirmininkas Kazys Kęstutis Šimas.
 
Leidėjas: Vilniečių ainių klubas
Leidykla: „Homo liber“
Spausdino AB „Spauda“
 
Daugiau informacijos: Kazys Kęstutis Šimas, tel. 8 61 53 03 10, el paštas: ksviva@walla.com
 
Nuotraukoje: Knygos viršelis

Voruta. – 2010, spal. 23, nr. 20 (710), p. 7.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra