„Švyturio menų dokas“ – erdvės ieškantiems daugiau

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Jau porą mėnesių visiems, ieškantiems gero laiko Klaipėdoje, judėjimo krypties signalus skleidžia „Švyturio menų dokas“.
 
Seno laivo gaudesį primenanti sirena, pranešanti apie kiekvieną naujojoje erdvėje prasidedantį renginį, lyg švyturys kaskart sutraukia vis didesnį kultūros mylėtojų būrį.
 
Iš podukros – į traukos centrą
 
„Kaip laivai rūke apie vienas kitą praneša sirenos gausmu, taip orientuotis kviečiame ir savo auditoriją – tereikia sekti paskui garsą“, – kalbėjo vieno iš projekto, UAB „Memelio miesto“ generalinis direktorius Darius Anužis.
D. Anužio teigimu, mintis apie tokios vietos atsiradimą kirbėjo jau seniai. „Švyturio menų doko“ namais tapęs pastatas, „Memelio miesto“ teritorijoje ilgą laiką buvo tarsi podukros vietoje – niekaip nesisekė jo pritaikyti verslo reikmėms. Tada ir šovė logiška mintis – panaudoti angarą visuomeniniais, meno, kultūros ir švietimo tikslais. Ši idėja pirmąkart išbandyta dar per „The Tall Ship‘s Races Baltic 2009“ regatą, kai tame angare vyko įgulų vakaras.
Naują sakinį Doko istorijoje pradėta rašyti susikirtus UAB „Memelio miesto“ ir VšĮ „Meno kodo“ komandos – Vaido Kvedaro ir Valdo Puidoko – keliams.
„Bendromis pastangomis ir mintimis generuodami įvairias idėjas atėjome iki to, ką dabar turime“, – kalbėjo Doko sumanytojai.
Pasak jų, svarų pagiriamąjį žodį būtina tarti ir bene pačiam didžiausiam Klaipėdos patriotui UABŠvyturys – Utenos alus“, nes būtent ši kompanija tapo trečiuoju banginiu ant kurio ir išplaukė „Švyturio menų dokas“.
 
Kūrybinis procesas nenutrūks
 
Pristatydami atsinaujinusias, tačiau industrinio prieskonio nepraradusias erdves, idėjos iniciatoriai tikino, jog angaras nuolat keisis.
 
„Norime išlikti neidentifikuoti, todėl stengsimės nuolat keistis, neužsibūti toje pačioje pozicijoje, kurioje startavome. Sieksime likti įdomūs visą egzistavimo laikotarpį“, – sakė „Švyturio menų doko“ idėjiniai vadai.
Nuolatinėms metamorfozėms neabejotiną impulsą įžiebia vis įsibėgėjantis bendradarbiavimas su Vilniaus dailės akademijos Vizualaus dizaino katedra Klaipėdoje. Pirmieji jo rezultatai – Doko tematika kūrusių trečiakursių studentų idėjų eskizai – jau nutūpė ant Doko sienų. Geriausių darbų autoriai, kurie dar šią vasarą bus apdovanoti premijomis, tikėtina, galės stebėti ir savų idėjų materializacijos procesą. Organizatorių žodžiais, bus siekiama, kad kiekvienas pusmetis Doke pasižymėtų dizaino naujovėmis tiek jo interjere, tiek kolektyvo aprangoje ar reklaminėse koncepcijose.
 
„Mūsų tikslas – skatinti jaunimo kūrybiškumą ne tik per koncepcijų generavimą, bet ir leidžiant jiems realiai pasireikšti Doko erdvėse“, – kalbėjo Doko komandos nariai.
 
V. Puidokas pasidžiaugė ir puikiai išspręstomis akustikos problemomis, kurios kėlė daugiausiai susirūpinimo. Šimtaprocentinei akustikai tramdyti pasitelkti akademinio sluoksnio atstovai, todėl šiandien Doko komanda drąsi net dėl kamerinių orkestrų pasirodymų.
 
Doką formuos publika
 
„Švyturio menų doko“ erdvėse – didžiojoje ir mažojoje salėse – vietą šiandien randa ne tik įvairaus amžiaus bei skonio muzikos mėgėjai, tačiau ir išsiilgę teatro, gero nekomercinio kino ar edukacinių projektų žmonės.
Pasak V. Kvedaro, prie „Švyturio menų doko“ šeimos jau prisijungė choreografė Agnija Šeiko ir uostamiesčio menininkų organizacija „Žuvies akis“ bei profesionalus „Memelio teatras“, įnešantis savito skonio Doko programoje.
„Norime, kad Klaipėdos bendruomenė įsilietų ne tik į šias erdves, bet ir į mūsų veiklą, kurdama kažką dėl savęs, nesvarbu, kas tai būtų – savos kabyklėlės rūbams, pagalvės, ant kurių galės atsisėsti ir gerai jaustis. Norime, kad Dokas asocijuotųsi su kūrybine laisve“, – kalbėjo V. Puidokas.
„Švyturio menų doke“ laukiama pati įvairiausia publika – nuo vaikų iki senjorų, kuriems, kaip ir jauniesiems lankytojams bei studentams, taikoma lanksti nuolaidų sistemą.
Sumanytojai patikino, jog renginių kainos čia apskritai nesikandžios, o surinktais pinigais bus siekiama tiesiog padengti organizavimo išlaidas. Šis ambicingas projektas, pasak Doko komandos, apskritai yra vienas iš pirmųjų Lietuvoje, kai privačiomis lėšomis industrinė vieta pritaikoma kultūrinėms reikmėms, nesiekiant komercinės naudos.
 
Jūros šventei – tarptautinis projektas
 
Per pirmuosius veiklos mėnesius jau pristačiusi aibę įvairaus žanro renginių, „Švyturio menų doko“ komanda ir toliau žada likti originali, siūlydama klaipėdiečiams kitokį laisvalaikio formatą.
Vienas iš svarbiausių artėjančių projektų – Jūros šventės metu tris dienas „Memelio miesto“ teritorijoje ant marių kranto šėlsianti gatvės menų ir naujojo cirko fiesta visai šeimai.
Įvairiausio žanro artistai iš dešimties pasaulio valstybių, tarp kurių ne tik kaimynė Lenkija ir Latvija, bet ir Japonijos bei Australijos atstovai, tris dienas Klaipėdoje kurs nepamirštamą „Stebuklų šalį“ su pasakų personažais, akrobatų triukais, klounais, mimais, stebukladariais, dainomis ir šokiais. Trims dienoms vidinėse „Švyturio menų doko“ lauko erdvėse įsikurs ir jaukūs restoranėliai, žaidimų aikštelės, edukacinės stovyklos bei įvairaus pobūdžio laisvalaikio oazės.
 
Pasak „Švyturio menų doko“ komandos, senajame žemyne itin vertinamas bei mėgiamas tokio žanro festivalis Lietuvoje neturi analogų ir bus rengiamas pirmą kartą.
 
Donatos Šarkutės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Naujųjų kultūrinių erdvių kūrėjai (iš kairės): V. Puidokas, D. Anužis, V. Kvedaras
2. Vienas iš VšĮ „Meno kodas“ komandos narių V. Kvedaras demonstruoja „Švyturio menų doko“ sireną
3. Prieš renginį
4. Akimirkos iš „Švyturio menų doko“ renginių

Voruta. – 2010, liep. 3, nr. 13 (703), p. 2.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra