„Liublino unija“ ir kiti J. Mateikos kūriniai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje atidaroma XIX a. lenkų dailininko Jano Mateikos kūrybos paroda, skirta Liublino unijos laikotarpiui.
 
Prieš dešimtmetį Vilniuje eksponuotas šio dailininko paveikslas „Žalgirio mūšis“ sulaukė beveik poros šimtų tūkstančių lankytojų.
 
Parodos rengėjai tikisi, kad ir trečiadienį, 2009 m. lapkričio 18-ąją, atidaromos ekspozicijos pagrindinis paveikslas „Liublino unija“ sulauks panašaus dėmesio.
 
XIX amžiaus lenkų dailininko J. Mateikos paveiksle „Liublino unija“ vaizduojama priesaikos scena dokumentui, kuriuo buvo sujungta Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir Lenkijos Karalystė.
 
Maždaug 3 metrų ilgio ir apie 5 metrų pločio kūrinyje nutapyta daigiau nei trisdešimt įvairių istorinių asmenybių.
 
Kaip sako parodos kuratorius Marijus Uzorka, kai kurie jų, pavyzdžiui, vyskupas Valerijonas Protasevičius, iš tikrųjų sudarant Liublino uniją nedalyvavo, tačiau dailininkas, pasak M. Uzorkos, norėjo parodyti svarbias to meto asmenybes.
 
Be to, parodos kuratorius priduria, kad diskusijų sukelia ir tai, kad paveiksle atsiklaupęs vaizduojamas Mikalojus Radvila Rudasis, kuris buvo Liublino unijos priešininkas.
 
Be pagrindinio Jano Mateikos „Liublino unijos“ paveikslo Taikomosios dailės muziejuje Vilniuje bus eksponuojama ir dar daugiau nei pora dešimčių jo kūrinių.
 
Nors oficialiai paroda atidaroma šį trečiadienį, tačiau visuomenė ją galės aplankyti nuo ketvirtadienio.
 
Dailininko kūrybą bus galima apžiūrėti iki pavasario.
 
Tarptautinės dailės parodos „Liublino unija ir jos epocha Jano Mateikos kūryboje“ atidarymas – tiesiogiai iš Taikomosios dailės muziejaus – lapkričio 18 d., trečiadienį, 16 val. per LTV2.
 
Transliacijos kartojimas – lapkričio 18 d., trečiadienį, 22.10 val. per LTV2.
 
www.lrt.lt
 
Lietuvos dailės muziejaus nuotr.
 
Nuotraukose: J. Matejkos „Liublino unija“, 1869 m.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra